• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
Anket
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğinin temel sorunlarına çözüm üreteceğini düşünüyor musunuz?

YARALANAN SADECE ÖĞRETMEN DEĞİL, TÜM TOPLUMDUR!

Öğretmenlerimizin canına kast eden şiddet vakaları eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.


Öğretmenlerimizin büyük bir çoğunluğunun sözlü, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı ve bununla birlikte öğretmenini koruyamayan yetersiz mevzuatın şiddete karşı seyirci kaldığı apaçık bir gerçektir. Artık öğretmenlerimizin canına kast eden şiddet vakaları eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.

Öğretmene şiddet vakalarındaki artış; sevmeyi, saygı göstermeyi, vicdanlı olmayı, merhamet göstermeyi, doğru ve dürüst olmayı öğretemediğimiz gerçeklik algısı bozulmuş duygusuz ve bencil bir neslin ayak sesleridir.

Helikopter anne ve babalar tarafından hayattan soyutlanan, soyutlandığı için hayatı film ve dizilerden öğrenen ve rol modellerini yine dizi ve filmlerden seçen bir nesil... Başında kavak yelleri esen, çukura düşünce çukurlaşan, vadilerde sonunu düşünmemeyi öğrenen bir nesil... Android uygulamalarda; çiftlik kurup organik domates yetiştiren, fabrika kurup işçi çalıştıran, devlet kurup fetih mücadelesi veren, pokemon avına çıkıp eğlenen, özetle sanal gerçekliğin dibine vuran bir nesil... Hafta içi okuldan sonra etüd merkezinde soru çözen, akşam odasına kapanıp emoloji ile yazışan, hafta sonu sabah yüzme öğle gitar kursuna giden duyguları alınmış robotlaşmış ruhsuz bir nesil... Soru çözme tekniklerini öğrettiğimiz; ama insan olmanın erdemini öğretemediğimiz bir nesil... Optik formu doğru kodlamayı öğrettiğimiz; ama insani değerleri kendisine kodlayamadığımız bir nesil...  

Bu neslin, bizim ve bizim eğitim sistemimizin eseri olduğunu vurgulamakta dersler çıkarmak için yarar var. Bu nesle ne verdik ki bu nesilden ne istiyoruz?

Peki "Bu gidiş nereye? ve Ne yapmalıyız?"

Eğitimde ve toplumda şiddeti önlemek için eğitim müfredatımız insan temelli olmalı ve insana; önce insanlığını hatırlatmalı, iyi insan olmanın erdemini vermeli, insani değerleri nakşetmelidir. Eğitim sistemi içerisinde yer alan her birey verilen eğitim ile insan olmanın sorumluluğunu iliklerine kadar hissetmelidir. Eğitim; içinde bulunduğumuz gerçek yaşamla içi içe olmalıdır. Bunun yanında şiddet vakaları konusunda zaman kaybedilmeksizin gerekli katı mevzuat düzenlemeleri yapılmalı ve şiddeti önleyici tedbirler hayata geçirilmelidir. Ayrıca çıkarılacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmeni koruyup kuşatmalıdır.

Kendini her anlamda güvende hissetmeyen, geleceğinden kaygı duyan insanlardan bir şeyler üretmesini, insan yetiştirmesini beklemek hayaldir, vicdansızlıktır. Yetkililer bu sorunu derinden hissetmeli, geç kalmadan çözüme kavuşturmalıdır. Zira öğretmenlerimizle birlikte toplumun geleceğini kaybediyoruz.

MAARİF-SEN

594 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret30781