• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız

MESLEK LİSEMİ KAYBETTİM, “YÖK” HÜKMÜNDEDİR.

#MeslekLisesiMemleketMeselesi #MaarifSen


Koronavirüs sebebiyle bazı şeylerin önemi daha fazla hissetmeye başladık. Günlük rutinlerimizin ne kadar değerli olduğunu dışarıda özgürce tereddüt etmeden dolaşmanın kıymetini anladık. Okuldan uzakta kalınca okula hiç gitmek istemeyenlerin bile okulun biran önce açılmasını istediklerini duya olduk. Bu süreç memleket meselesi olarak dillendirilen meslek liselerinin de ne kadar önemli ve değerli olduklarını gösterdi.
 
Meslek liselerinin kapasite ve imkânlarının geliştirilmesi ve cazibe merkezi haline getirilmesiyle ilgili düşüncelerimizi kaleme alacağız.
 
Meslek liseleri eski cazibesine kavuşmayı beklemektedir. Her insanın yaşamdaki gayelerinden biri geçim derdidir. Maişet kavgasında başarılı olabilmek iyi bir okul ve iyi bir üniversite bitirip iyi maaşlı bir işte çalışmaktan geçmektedir. Okullarımızdaki öğrencilerin ve velilerin temel kaygıları bu eksendedir. Ortaokulda görev yaptığım süre içerisinde liseye öğrenci gönderirken gerekli yönlendirmelerin öğretmenlerimiz tarafından yapıldığına şahit olduk. TEOG puanı tabana yakın bir öğrencimin velisi ısrarla fen lisesini yazmak istiyordu. Sebebi evladına iyi bir gelecek hazırlamaktı şüphesiz. Şu an Anadolu lisesindeyim ve öğrencilerimin üniversite tercihlerini sorduğumda tıp, mühendislik, veterinerlik vb. meslekleri tercih ettiklerini gördüm.
 
Bireysel çabaları ile üç boyutlu yazıcı ve robot yapmaya çalışan öğrencilerime şahit oldum. Bizim Anadolu liselerinde bu çocuklar harcanıyor heba oluyor. Şu an fen lisesinde bir öğrenci yakıtsız araç icat etse ülkenin en iyi devlet üniversitesine girebilmesi için sınavda net sayısının fazla olması beklenir. O arabayla üniversiteden ancak rakiplerini net sayısıyla geçerse girebilir. Sınavlar elbette gereklidir. Herkese imkân eşitliği sağlar. Fakat bir sınıflama yapmanın zamanı gelmedi mi?

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız.
676 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret62100