• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Üyelik Girişi
Anket
Türk Maarif Davasının En Büyük Sorunu Nedir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret16963
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
Gemileri Yakmak ve Gem'i Ele Almak
19/12/2018

Gemi tarihin ilk yıllarından beri kurtuluşun simgesi ve Allah gücünün delillerinden bir tanesidir. Nuh As. Gemisiyle inananları kurtarmış gemiye binmeyenler helak olmuştur. Hızırla Musa gemide yolculuk yapmış gemiye hasar veren Hızır Musa tarafından yadırganmıştır. Gemilerin suda yüzmesine dikkatimiz çekilmiş gemisi denizin ortasında dalgalarla boğuşurken insanların Allah'ı hatırlayıp dua ettikleri, gemi normal seyrine devam ettiğinde ise Allah'ı unutup günahlarına devam ettikleri Kur'an tarafından bize bildirilmektedir. Kur'an'ın bize anlattığı bu bölümden sonra tarihimizde gemiyle ilgili olaylara baktığımızda Fatih'in gemileri karadan yürütmesini onun da öncesinde Tarık bin Ziyad'ın Endülüs tarafına geçtiğinde kaçış yolunun olmadığını vurgulamak için gemileri yaktırdığını bilmekteyiz. Atasözlerimizde de gemi kelimesi değişik ifadelerde kendini bulmuştur.

Yedi İnanmış Adam olarak bir yola giriştik ve eğitim sendikası olarak Maarif Çalışanları Sendikasını kurduk. Önceleri içerisinde bulunmuş olduğumuz sendika kendini kuruş değil duruş sendikası ilan etmiş, kendisine bizi meftun etmişti. Adeta Nuh'un gemisi gibi görünüyordu gözlerde. Gemiyi terkeden batılın dehlizlerinde boğulacak zannedilirdi. Gemiye herkesi kabul eder kendinden olmayanları da kurtarmayı fazilet bilirdi. Nuh'un, oğluna elini uzatması gibi merhamet eli hep dışarıdan içeriye kabul etmek için açılmıştı. Sonra neler oldu bilinmez geminin dümenine geçmek isteyenlerin sayısı artmaya başladı. Dışa açık olan merhamet eli içeriye yumruk olarak dönmeye başladı. Gemiden atılmak istendi kimileri, kimleri buna ses çıkarmaz oldu. O zaman anlaşıldı ki bu gemi nuhun gemisi olamaz. Hızır'ın yaptığını yapmak lazımdı o vakit, hani ücretsiz olarak bindikleri gemiye hasar vermişti hızır, Hz. Musa da neden böyle yaptığını sormuş, bunun hoş olmadığını ima etmişti. Hızır hasar vermeseydi, ilerde zalimler tarafından ele geçirilecekti gemi. Biz gemiye hasar vermeyi düşünmüyoruz dersek yalan olur. Menfaatçilerin, bürokrasi baronlarının, belirli lobilerin gemiyi ele geçirmesinden endişeliyiz. o yüzden geminin asıl sahiplerine kalması için hasar alması kanaatindeyiz.

Süreçte görünen o ki herkes belirli değerlerden bahsedip tam tersini icra ediyor.  Yani lafla vefa gemisini yürütmeye çalışanlar oluyor. Bir de işler yolunda giderken ses çıkarmayanlar, gemileri az dalgalanınca hemen davadan, bugünlere zor gelindiğinden bahsediyorlar. Düşmana benzedikten sonra o aşamalara hangi zorluklardan geçerek geldiğinin bir anlamı kalmıyor halbuki.

Biz gemileri yakarak yeni bir yola girdik. Atladık küheylanımıza, gemi elimize alarak, başkalarının dümenine su taşımadan atımızı hedefe yürütme derdindeyiz. Eğer hedefe varmazsa onu doğuran kısrak utansın diyoruz.

Gerekirse gemileri dağdan yürütmek gibi zorlu görevlere de aday olduğumuzu ilan ederken eleştirdiğimiz durumları icra etmekten de Yaradan'a sığınıyoruz.

Akif Keten740 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     21/12/2018 14:11

Yüreğine, kalemine sağlık üstad.
Çağlar Kılıç

Yazarın diğer yazıları

TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE - 29/08/2019
Zam pazarlığı süreci üzerinden değerlendirme
AHLAKSIZ TEKLİF - 08/08/2019
İnsan istemeye utanır.
MÜLAKAT - 11/07/2019
MÜLAKATIN CANI CEHENNEME
GÜCÜMÜZ - 26/06/2019
Çoğunluk kuvveti kuvvetlerin en hoyratıdır. Paul Bourget Kuvvetini iradesinden alana düşman yanaşamaz. Şehabeddin Ahmed Bir insanın özünü anlamak ister misiniz? O halde eline geniş kudret verin. Pittakus
HERKES KENDİ OKULUNA - 17/06/2019
"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."
BAŞARI BELGESİ VERMEDEKİ BAŞARINIZ - 27/05/2019
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Bir sendikaya tam dokuz, diğerlerine bir başarı
SAYIMIZ - 12/04/2019
YERİNDE SAYMA, KÖTÜLÜKLERİ SAYMA BÜYÜKLERİNİ SAY, YAZIYI GÜZEL OLMUŞ SAY
ACIMIZ - 08/04/2019
ACIYOR İÇİMİZ ACIMIZ KALBİMİZDE ACIYORUZ ACINACAK HALİMİZE
TAŞIMIZ - 29/03/2019
MİHENK TAŞI MI, SINIR TAŞI MI, KÖRÜN TAŞI MI, ARA TAŞI MI, SABIR TAŞI MI?
 Devamı