• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
BAKANIMIZ
18/02/2019

Bakmak kişiye sorumluluk yükleyen bir eylemdir. Şahit olduğu durumlar karşısında tavır almak zorunda kalır insan. Görmek bakmaya bağlıdır ve görmek biraz daha edilgendir. Ders görmek, değer görmek, birisiyle görüşmek, güneş görmek, teftiş görmek gibi kelimeler içinde edilgenliği barındırır. Bakmak ise öyle değildir. İcabına bakmak, işe bakmak, eve bakmak, hastaya bakmak, birini aramak için bakmak, koruyup kollamak için bakmak anlamlarında kullanılan kelimemiz ise kişinin bu eylemler etken rol oynadığını hissettiriyor.

Bakıyoruz ki ülkede eğitim de aksaklıklar var, nasıl giderilir diye çözüm yollarına bakıyoruz.

Evimize güneş girsin diye bakısı güney olan evlere bakıyoruz.

Ev ahalimiz harama el uzatmasın diye evin geçimine bakıyoruz.

Elimizden bir şey gelmeyen durumlar karşısında şaşkınlıkla bakıp kalıyoruz.

Bir sendika kuruyor ve onun büyüyüp serpilmesine bakım yapıyoruz.

Her işe çözüm bulamayız biz eğitim işlerine bakıyoruz.

Bakmak kelimesini irdelememizin sebebi bakanlık teşkilatında çalışıyor olmamızdan elbette. Milli eğitime bakan kuruluşun unvanı bakanlık, başındaki kişinin unvanı da bakan. Eğitimin milli ve manevi temellerine uygun bir şekilde seviye olarak yükseltilmesinde bakanın etkisi ve yetkisi diğer kişilere oranla daha fazladır. Çünkü bakan baktığı konudan sorumludur ve hesabını o verecektir.

Ülkenin genel havasına baktığımızda hali hazırdaki bakandan öğretmenler odası ziyadesiyle memnun. Bununla birlikte memnun olmayan insanlar da olmalı ki bakan göreve başladı başlayalı kuyu kazmaya çalışanlar türedi. Eğitim konusunda tek söz sahibi gibi davranan arkadaşlara sözüm; kardeşim eğitim bir senin elinde değil, herkesi ilgilendiriyor. Bu kadar kapsamlı bir camiayı önce kitap haberleriyle ardından tamamlanmış bitmiş projeyle şimdi de bilmem kimin aldığı olurla meşgul etmenin kime ne faydası var. Herkes birine racon kesmeye, ayar vermeye çalışıyor. Ülkenin en önemli meselesinde, ülkenin birçok kesiminde heyecan oluşturmuş bakan için, içten pazarlıklı hareket etmeler ve ucuz ayak oyunlarıyla koltuk devşirmeye çalışanlardan bu ülkeye ne fayda olur onu da düşünmek gerekir.

Bakan ekibini kurarken görevden alınanların alınmaması darılmaması gerekir. Alınanları teselli etmek de eğitim politikalarına yön vermekle görevli olanların işi olmasa gerektir. Süreçte imza yetkisi olmayanların bakanlık üzerinde etki sahibi olması da kabul edilebilir değildir.

Eleştirilmez bir insan ortaya koyma derdinde değiliz. Ama eleştirilecek bir makamdaki kişiyi birçoğunda haberi olmadığı konularla eleştirip itiraz hakkımızın hoyratça kullanılmasınadır tepkimiz. 

Unutmadan öğretmenler odasındaki imza sirküsüne bakan kardeşim, sitemize girip yazılarımıza bakan kardeşim üye olman bir imzaya bakar.
1287 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret61314