• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Üyelik Girişi
Anket
Türk Maarif Davasının En Büyük Sorunu Nedir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret16963
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
DÜNYAMIZ
25/03/2019

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
Hayale Aldandım Boşuna Yandım

Dünyamız koca evren içerisinde zerre miktarı yer kaplar. Bunu gören insan da acizliğini anlar. Dünya kelimesi sona yakın anlamı taşır o yüzden ahir hayata yakın olan bu hayata dünya hayatı denir. Yer kürenin adına da dünya deriz. Onun üzerinde yaşar, yer ve içeriz. Dünyamız su toprak ve havadan müteşekkildir. Bundan sebep bazılarımız su gibi aziz toprak gibi bereketli hava gibi hayat kaynağı iken bazılarımız suyla toprak karışımı çamur bazılarımız hava dolu olabiliyor. Hepimize yetecekken dünyamız onu birbirimize dar ediyoruz. Hâlbuki hiç birimize yar olmayacak bilmiyoruz.

Dünyamız derken duygu, düşünce ve hayallerimize de kastederiz. Aynı duygu ve düşünceleri, hayalleri paylaşan kardeşlerimizle yol yürür, dünya içinde ayrı bir dünya kurarız. Bu bağlamda sendikamız da bizim duygularımızın düşüncelerimizin ve hayallerimizin hayat bulduğu dünyamız. Bu dünyanın hayat kaynaklarını manifesto ve ilkelerimizde belirledik. Şimdi dünyamıza dâhil olacak kardeşlerimizi bekliyoruz.

Dünyamız derken bir de siyasi ve dini inançları bir olan topluluğumuzu kastederiz. Biz dünya kelimesini sendikamız bağlamında bu anlamıyla kullanmak istemiyoruz. Çünkü işimiz eğitim, işimiz insan. Zira insan zübdei alemdir. Yani alemi özünde barındırır. İnsan onurunu zedeleyecek bir davranış ve söylemin içerisinde olanlar ise zübbei alemdir. İlkelerimizden biri olan insanlık onuruna saygı gereği dini ve siyasi düşünceleri insanları yargılama nedenimiz olmayacaktır. Bizim dünyamızda buna yer yok. Dininden dolayı zaten ahirette yargılanacak olanı dünyada yargılamak bize düşmese gerekir. Siyasi tercihler demokrasinin ve insanın özgürlüğünün neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla herhangi bir derdimiz yoktur. 

Dünyamız derken bir de meslek grubunu ifade etmek isteriz. Mesela dünyamızı “Biz öğretmenler dünyasında liyakat ve ehliyete olan güven azaldı.”  cümlesinde bu anlamda kullanırız.  Bu cümle ise sonuna kadar hakikati barındırır. Okul müdürlerinin atanmasında kendilerine rol tayin edenler dünyalarına göre atamalarda bulunmak istiyorlar. Mesela bir sendika ilçede veya ilde bütün atamaları koordine etmeye, dizayn etmeye çalışıyor. Bazen öyle bir hale geliyor ki kendi üyelerinin bile arkasından iş çeviriyor. Bahane ise; Bizim dünyanın insanı değil! Aidatını aldığı kişinin kendisine ait olmadığını söylüyor. Asıl sıkıntı ise atamalara karışma hak ve cüretini nereden buluyor bu kişiler. Bu resmen devlet içinde paralel yapılanma değil de nedir. İmzaya yetkisi olmayanların atamaya yetkileri varmış gibi davranmaları ve bu durumun normal karşılanması maarif dünyamızı derinden yaralamakta liyakat ve adalete olan güveni zedelemektedir.

“Bizim dünyamızın insanı değil” cümlesini kullananlarla aynı dünyada yaşamak zorundayız. Bakıyoruz bakan ve bakanlık teşkilatının şekillenmesinde de “bizim dünya” tabirini kullanıyorlar. Adeta dünyalar savaşı yaşanıyor maarif camiamızda. Mısır da Yusuf peygamber hazine bakanı olduğunda acaba o dünyanın insanı mıydı? Ya da Peygamberimiz Kâbe’nin anahtarlarını daha iman etmemiş Osman Bin Talha’ya teslim ederken onun dünya görüşüne göre mi görevlendirme yapmıştı? Şunu artık net bir şekilde bilelim ki insanların inançları ile yaptıkları iş birbirinden bağımsızdır. Mükemmel bir inanca sahip olanlar mükemmel iş çıkarırlar diye bir kaide yok. Eğer mükemmel iş çıkaranlar mükemmel inanca sahip olanlar ise bizim ülkemizde ciddi bir sıkıntı var demektir. İşi ehline verip emaneti koruyup koruyamadığına bakmak gerekir. Dünyanın geçici menfaatleri bizi aldatmasın. Makam ve mevki bu dünyadaki bizim en büyük sınavımız.

Dünyalarımızın (bu ve öbür dünya) iyilikle dolması temennisiyle…607 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE - 29/08/2019
Zam pazarlığı süreci üzerinden değerlendirme
AHLAKSIZ TEKLİF - 08/08/2019
İnsan istemeye utanır.
MÜLAKAT - 11/07/2019
MÜLAKATIN CANI CEHENNEME
GÜCÜMÜZ - 26/06/2019
Çoğunluk kuvveti kuvvetlerin en hoyratıdır. Paul Bourget Kuvvetini iradesinden alana düşman yanaşamaz. Şehabeddin Ahmed Bir insanın özünü anlamak ister misiniz? O halde eline geniş kudret verin. Pittakus
HERKES KENDİ OKULUNA - 17/06/2019
"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."
BAŞARI BELGESİ VERMEDEKİ BAŞARINIZ - 27/05/2019
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Bir sendikaya tam dokuz, diğerlerine bir başarı
SAYIMIZ - 12/04/2019
YERİNDE SAYMA, KÖTÜLÜKLERİ SAYMA BÜYÜKLERİNİ SAY, YAZIYI GÜZEL OLMUŞ SAY
ACIMIZ - 08/04/2019
ACIYOR İÇİMİZ ACIMIZ KALBİMİZDE ACIYORUZ ACINACAK HALİMİZE
TAŞIMIZ - 29/03/2019
MİHENK TAŞI MI, SINIR TAŞI MI, KÖRÜN TAŞI MI, ARA TAŞI MI, SABIR TAŞI MI?
 Devamı