• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Üyelik Girişi
Anket
Türk Maarif Davasının En Büyük Sorunu Nedir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret16963
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ACIMIZ
08/04/2019

İnsan duyu ve duygularla donatılmış bir varlıktır. Duyular maddi alana hitap ederken duygular manevidir. Tatlı şeyler yediğimizde dilimiz vasıtasıyla onun lezzetini hissederiz. Güzel hadiselerle karşılaştığımızda da ruhumuz bundan lezzet duyar. Dilimizin tattığı acı ruhumuzu inciten acı olayların yanında bir hiç mesabesindedir. Ruhumuzun hissettiği tatlar bizi biz yapar. Ruhumuzun hissettiği tatlar da herkes için aynı olmayabilir. Mesela çalışmak başarılı olmak isteyene baldan tatlı gelirken tembele zehirden acı gelebilir.

2 Nisan 19 tarihinde Kocaeli Gebze ilçesinde yaşanan bir olay ruhumuzu sarstı. Acımız var. Görevi başında öğrencisi tarafından öldürülen bir meslektaşımız var. Vatanına hizmet etme aşkıyla görevini yapan Necmettin KUYUCU öğretmenimiz filhakika şehittir. Çünkü şehit olmak için sadece cephede düşmanla savaşmak gerekmez. Belki de tüm düşmanlarımızın ortak paydası cehaletle savaşmak ve bu savaş esnasında ölmek ve öldürülmek kişiyi şehadet mertebesine ulaştırır. Yeri gelmişken öğretmenimizin ismini görev yaptığı okula veren Vali Hüseyin AKSOY’a maarif camiamız adına teşekkür ederim.

Öğretmenimizi şehit eden cehaletin bileylediği bıçak bütün eğitim camiasının kalbine saplanmıştır. Karanlığa mum olan ışığımız sönmüştür. Meyve yetiştiren ağacımız kesilmiştir. Evlatları babalarına hasret, eşi gözü yaşlı kalmıştır.

Şiddet kime yapılırsa yapılsın meşum ve menfurdur. Öğretmenler camiası halkla en çok haşır neşir olan kesim olmasına rağmen hala öğretmenleri korumaya yönelik bir kanun bulunmamaktadır.  Dahası bürokratların öğretmenleri dillerine düşürmesi halk nezdinde de öğretmenlik meslek onurunun çiğnenmesine sebep olmuştur. Günümüzde hala veliler tarafından fiili ve sözlü şiddetin yanı sıra psikolojik şiddete maruz kalan öğretmenlerimiz var. Korunmaya ihtiyaç duymamız ayıp olarak ülkemize yeter. Korunamıyor olmamız da kanun koyucuların ayıbı olarak yetsin.

12 yıllık zorunlu eğitimde okumak istemeyeni veya istidadı olmayanı zorunlu olarak okulda tutmak birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu gün ortaokulda kalan öğrenci sayısı neredeyse yok. Çok başarılı olduklarından dolayı değil elbette. Mecburen okuyacak olan öğrencinin sene kaybetmesinin bir anlamı olmuyor. Buna bağlı olarak da disiplin işlemleri sağlıklı işleyemiyor.  Disiplin iş ve işlemleri daha da güçlendirilmeli ve okumakta talebi ve gönlü olmayan öğrencilerin farklı alanlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Okul ortamında derslerden başarı sağlayamayan öğrencilerin başka alanlarda başarılı olması mümkündür.

Bir köşe yazısıyla bu sorunu çözmek mümkün değil ama zorunlu eğitim konusuyla sınıfta kalma işini tekrar düşünelim. Üst sınıflara geçtikçe kalifiye öğrenci profilleri oluşturmamız gerekirken ülkenin hepsini aynı potada eritmeye çalışmak boşa çekilen kürektir.255 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE - 29/08/2019
Zam pazarlığı süreci üzerinden değerlendirme
AHLAKSIZ TEKLİF - 08/08/2019
İnsan istemeye utanır.
MÜLAKAT - 11/07/2019
MÜLAKATIN CANI CEHENNEME
GÜCÜMÜZ - 26/06/2019
Çoğunluk kuvveti kuvvetlerin en hoyratıdır. Paul Bourget Kuvvetini iradesinden alana düşman yanaşamaz. Şehabeddin Ahmed Bir insanın özünü anlamak ister misiniz? O halde eline geniş kudret verin. Pittakus
HERKES KENDİ OKULUNA - 17/06/2019
"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."
BAŞARI BELGESİ VERMEDEKİ BAŞARINIZ - 27/05/2019
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Bir sendikaya tam dokuz, diğerlerine bir başarı
SAYIMIZ - 12/04/2019
YERİNDE SAYMA, KÖTÜLÜKLERİ SAYMA BÜYÜKLERİNİ SAY, YAZIYI GÜZEL OLMUŞ SAY
TAŞIMIZ - 29/03/2019
MİHENK TAŞI MI, SINIR TAŞI MI, KÖRÜN TAŞI MI, ARA TAŞI MI, SABIR TAŞI MI?
DÜNYAMIZ - 25/03/2019
Cahildim Dünyanın Rengine Kandım Hayale Aldandım Boşuna Yandım
 Devamı