• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
HERKES KENDİ OKULUNA
17/06/2019

 

Seminer dönemi, öğretmenlerin sene başında eğitim öğretimi planladıkları sene sonunda da eğitim öğretimi değerlendirdikleri kıymetli zaman dilimleridir. Her genel müdürlük seminer planlarını ilgili okullara göndererek seminer dönemini planlamaktadır. Fakat din öğretimi genel müdürlüğü farklı bir yol takip ederek din öğretimine bağlı olmayan okullardaki bütün din kültürü öğretmenlerini belirli okullarda topluyor. Uygulamanın ilk yapıldığı yıllarda çok faydalı görünen bu işlem zamanla rutin bir hal almış ve öğretmenlerimiz için faydasız hale gelmiştir.

Sahada yaptığımız araştırma neticesinde din kültürü öğretmenleri seminer dönemini kendi okullarında geçirmek istiyorlar. Bunun başlıca nedenleri şunlar:

Eylül ayı seminer döneminde okuldaki eğitim öğretim planlanırken din kültürü öğretmenleri okullarında bulunamıyorlar. Aynı şekilde okul bitiminde değerlendirme aşamasında da kendi okullarında olamıyorlar.

İlçedeki bütün din kültürü öğretmenlerinin toplanması bir günü aşmamalıdır. Çünkü diğer günler tekrara düşülmekte beklenilen fayda elde edilememektedir. Din kültürü zümresinin sene içinde yapılan buluşmalarının planlanması için eylülde bir gün, değerlendirilmesi için haziranda bir gün bir araya gelmesi yeterli olacaktır.

Her sene okulundan ayrı seminer alan din kültürü öğretmenleri diğer branşlar açısından farklı yorumlanmaktadır.

Din öğretimi genel müdürlüğünün farklı müdürlüklere bağlı okullardan öğretmenleri çekip alması etik bir davranış değildir. Lisede görev yapan din kültürü öğretmenini imam hatip okullarında çalıştırmayan müdürlük seminer dönemi emri altına almaktadır. Din kültürü öğretmenleri için bu durum kabul edilebilir değildir.

Okullarında sosyalleşmesi gereken, kurum kültürüne katkı sağlaması gereken din kültürü öğretmenleri okullarından ayrılmak zorunda kalmaktadırlar.

Samimi çalışmalarından ve gayretinden şüphe duymadığımız Nazif Bey umarım bu rahatsızlık için gerekeni yapacaktır.

Yazımızı Adalet timsali Hz. Ömer’in şu sözüyle bitirelim:

"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."

Hayırlı günleriniz olsun.


 706 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret61316