• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
MÜLAKAT
11/07/2019

Bugün itibariyle atamalarda ve görevde yükselmelerde uygulanan mülakat yöntemine, sendika olarak kurulduğumuz andan itibaren karşıyız. Bu yöntem insan onuruna yapılan en büyük saldırıdır. Ayrıca dört yıl boyunca fakültede eğitim veren hocaların mezun ettikleri öğrencileri dört dakikada işe almak akademik camiamıza da hakaret sayılır.

Hali hazırda mülakat komisyonlarında görev alan veya mülakatın devam etmesini isteyen tayfa bizim tanıdığımız, bizden dediğimiz insanlar. Dolaysıyla bizim itirazımızın daha değerli olması gerekir. Zamanında bize yapılanları bizim arkadaşlar bizim dışımızdakilere yaparsa yarın bizim itiraz edebilme hürriyetimiz elimizden alınmayacak mı? Yanlış kim yaparsa yapsın yanlıştır ve doğru her kim yaparsa yapsın doğru ve saygıya muteberdir.
 
Hangi aklı başında insan mülakatla atama yapılmasını tasvip edebilir ki? Herkes yanlış olduğunda mutabıksa neden devam eder ki? Millî Eğitim Bakanımız mülakatlarda yazılı sınav puanlarına yakın puanların verilmesi talimatı vermiş ve kısmen de başarılı olmuştur. Önceki yıllara oranla daha az kişinin puanı düşürülmüş. Genellikle kpss puanına yakın bir değerlendirme yapılmış. Bu sevindirici bir gelişme ve Bakan Bey’i tebrik ediyoruz.

Düştüğümüz hale bakın. Artık mülakatta puan düşürülmediğine dua eder hale gelmişiz. Ya arada birkaç kişinin puanı artırıldıysa… Bir kişinin puanı dahi haksız yere yükseltilirse ya da düşürülürse silsile yoluyla birçok haksızlık yaşanacak hâlbuki. Mülakatı yapanlar ne kadar başarılı bir çalışma yaparlarsa yapsınlar torpil yapan şahıs yaftasından kurtulamayacaklar.

Mülakatlarda en çok kullanılan not düşürme yöntemi ise insanları eşi dostu akrabasıyla değerlendirmek. Suçlar kişisel iken ve suçlar geriye yürütülemeyeceği hükmü anayasal bir teminat iken mülakatlarda bu kriterler yerlere serildi. Hâlbuki bizim medeniyetimiz Uhudda Müslümanları bozguna uğratan Halid bin Velid’i ordu komutanı yapmıştır.  Çocuğunu diri diri toprağa gömen ve helvadan put yapıp acıkınca yiyen Hz. Ömer’i devletin başına getirmiş. Hz. Nuh’a yetiştirdiği dört evlattan bir tanesi inkâr etti diye Nuh deyip Peygamber dememezlik yapmamış. Mekke döneminde, peygamberimizi Kâbe’ye almayan Osman Bin Talha’ya Kâbe’nin anahtarları teslim edilmiş. Bu konular yeni yazılan veya icra makamında olanların bilmediği şeyler değil. Daha geçenlerde Bakan Bey Kâbe anahtarının gayri müslime verildiği dünyada kenar köşedeki okul müdürlüğünün başka görüş sahiplerine verilmediğinden dert yandı. Demek ki derdi var sayın bakanın. Vicdanı nasıl sızlamıyor bu duruma bakıp kalanın, mevcut duruma razı olanın.
 
Kim istemiyor bu şekildeki atama ve yükselme uygulamasının kalkmasını. Elbette durumdan nemalananlar geliyor akla. Mesela milleti tehdit ederken “koltuğunu beğenmiyorsun herhalde”, “ayağını denk al istersen”, “bu dik kafayla gidersen yükselemezsin hep muhalefette kalırsın” diyen veya minnet altında bırakmak isterken “senin iş bizde”, “sana görevlendirme yaparız nasıl olsa personelden sorumlu arkadaş bizden” diyen sendikacılar olabilir. Bakan Bey öğretmen buluşmalarından birinde yaptığı konuşmada kendisiyle uğraşan sendikaların varlığından bahsetti. 28 şubat döneminden beri sendikalar böyle saçma bir işle uğraşmakta maalesef. Ülkemizde kişilere, partilere, sendikalara bağlı olmadan adaletli atama ve görevde yükselme yöntemi bulunamaz ise bu vebal şu an yetkili olan herkese yeter. Çünkü yarın milli ve manevi değerlerimize düşman olan bir oluşum yetkili olur ve atamalarda ve yerleştirmelerde kendi militanlarını şu an yapılan şekilde yaparsa bugün sesi çıkmayanların ses çıkarma hakkı olmaz.
 
Beyler sendikalarınızın toplantılarında atama kulisleri yerine üyeleriniz için sosyal-kültürel faaliyetler için planlama yapmış olsaydınız ülkemizde sendikacılığın gelişmesine katkı sağlardınız.
 
Hadi silkinin ve kendinize gelin ya da sendikacıyız diye ortalıkta gezmeyin. Bir de sendikacılığın namusunu kurtarmaya çalışmayalım.
1716 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret61312