• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
MÜLAKAT
11/07/2019

Bugün itibariyle atamalarda ve görevde yükselmelerde uygulanan mülakat yöntemine, sendika olarak kurulduğumuz andan itibaren karşıyız. Bu yöntem insan onuruna yapılan en büyük saldırıdır. Ayrıca dört yıl boyunca fakültede eğitim veren hocaların mezun ettikleri öğrencileri dört dakikada işe almak akademik camiamıza da hakaret sayılır.

Hali hazırda mülakat komisyonlarında görev alan veya mülakatın devam etmesini isteyen tayfa bizim tanıdığımız, bizden dediğimiz insanlar. Dolaysıyla bizim itirazımızın daha değerli olması gerekir. Zamanında bize yapılanları bizim arkadaşlar bizim dışımızdakilere yaparsa yarın bizim itiraz edebilme hürriyetimiz elimizden alınmayacak mı? Yanlış kim yaparsa yapsın yanlıştır ve doğru her kim yaparsa yapsın doğru ve saygıya muteberdir.
 
Hangi aklı başında insan mülakatla atama yapılmasını tasvip edebilir ki? Herkes yanlış olduğunda mutabıksa neden devam eder ki? Millî Eğitim Bakanımız mülakatlarda yazılı sınav puanlarına yakın puanların verilmesi talimatı vermiş ve kısmen de başarılı olmuştur. Önceki yıllara oranla daha az kişinin puanı düşürülmüş. Genellikle kpss puanına yakın bir değerlendirme yapılmış. Bu sevindirici bir gelişme ve Bakan Bey’i tebrik ediyoruz.

Düştüğümüz hale bakın. Artık mülakatta puan düşürülmediğine dua eder hale gelmişiz. Ya arada birkaç kişinin puanı artırıldıysa… Bir kişinin puanı dahi haksız yere yükseltilirse ya da düşürülürse silsile yoluyla birçok haksızlık yaşanacak hâlbuki. Mülakatı yapanlar ne kadar başarılı bir çalışma yaparlarsa yapsınlar torpil yapan şahıs yaftasından kurtulamayacaklar.

Mülakatlarda en çok kullanılan not düşürme yöntemi ise insanları eşi dostu akrabasıyla değerlendirmek. Suçlar kişisel iken ve suçlar geriye yürütülemeyeceği hükmü anayasal bir teminat iken mülakatlarda bu kriterler yerlere serildi. Hâlbuki bizim medeniyetimiz Uhudda Müslümanları bozguna uğratan Halid bin Velid’i ordu komutanı yapmıştır.  Çocuğunu diri diri toprağa gömen ve helvadan put yapıp acıkınca yiyen Hz. Ömer’i devletin başına getirmiş. Hz. Nuh’a yetiştirdiği dört evlattan bir tanesi inkâr etti diye Nuh deyip Peygamber dememezlik yapmamış. Mekke döneminde, peygamberimizi Kâbe’ye almayan Osman Bin Talha’ya Kâbe’nin anahtarları teslim edilmiş. Bu konular yeni yazılan veya icra makamında olanların bilmediği şeyler değil. Daha geçenlerde Bakan Bey Kâbe anahtarının gayri müslime verildiği dünyada kenar köşedeki okul müdürlüğünün başka görüş sahiplerine verilmediğinden dert yandı. Demek ki derdi var sayın bakanın. Vicdanı nasıl sızlamıyor bu duruma bakıp kalanın, mevcut duruma razı olanın.
 
Kim istemiyor bu şekildeki atama ve yükselme uygulamasının kalkmasını. Elbette durumdan nemalananlar geliyor akla. Mesela milleti tehdit ederken “koltuğunu beğenmiyorsun herhalde”, “ayağını denk al istersen”, “bu dik kafayla gidersen yükselemezsin hep muhalefette kalırsın” diyen veya minnet altında bırakmak isterken “senin iş bizde”, “sana görevlendirme yaparız nasıl olsa personelden sorumlu arkadaş bizden” diyen sendikacılar olabilir. Bakan Bey öğretmen buluşmalarından birinde yaptığı konuşmada kendisiyle uğraşan sendikaların varlığından bahsetti. 28 şubat döneminden beri sendikalar böyle saçma bir işle uğraşmakta maalesef. Ülkemizde kişilere, partilere, sendikalara bağlı olmadan adaletli atama ve görevde yükselme yöntemi bulunamaz ise bu vebal şu an yetkili olan herkese yeter. Çünkü yarın milli ve manevi değerlerimize düşman olan bir oluşum yetkili olur ve atamalarda ve yerleştirmelerde kendi militanlarını şu an yapılan şekilde yaparsa bugün sesi çıkmayanların ses çıkarma hakkı olmaz.
 
Beyler sendikalarınızın toplantılarında atama kulisleri yerine üyeleriniz için sosyal-kültürel faaliyetler için planlama yapmış olsaydınız ülkemizde sendikacılığın gelişmesine katkı sağlardınız.
 
Hadi silkinin ve kendinize gelin ya da sendikacıyız diye ortalıkta gezmeyin. Bir de sendikacılığın namusunu kurtarmaya çalışmayalım.
1429 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
MESLEK LİSEMİ KAYBETTİM, “YÖK” HÜKMÜNDEDİR. - 16/04/2020
Meslek liselerinin kapasite ve imkânlarının geliştirilmesi ve cazibe merkezi haline getirilmesiyle ilgili düşüncelerimizi kaleme alacağız.
YETMEZ AMA EVET - 05/04/2020
Yakın zamanda çıkarılan ek ders yönetmeliğine dair karara evet diyoruz ama yeterli görmüyoruz.
ÜCRETİMSİ - 20/03/2020
Aynı işi yapanlar arasında farklı ödeme yapılması insafsızlıktır.
Okul Kantinleri Neyimiz Olur? - 12/02/2020
Okulların kantinlerle ilişkileri derhal belirlenmelidir?
YAŞIMIZ - 12/12/2019
Bizim işimiz yaş değil toprağımız yaş. Mümbit bir arazideyiz. Kurak ve çorak değil.
"OKUL SAĞLIĞI" Ne Kadar SağlıklıI? - 12/12/2019
Aile hekimleri öğrencilerimizi muayene edecekler evraklarını okullar muhafaza edecek ve eksiklerinden okul sorumlu olacak. Eksikler tespit edilirse okulu beslenme düşmanı ilanı edecekler beyaz bayraklarımızı alıp korsan bayrağı dikecekler.
BİRADER SEN HAYIRDIR? - 25/11/2019
BEN SANA KONUŞMA YAPAMAZSIN DEMEDİM.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret39913