• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Üyelik Girişi
Anket
Türk Maarif Davasının En Büyük Sorunu Nedir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret16963

Akif Keten

Akif Keten
aketen@maarifsen.org
MÜLAKAT
11/07/2019

Bugün itibariyle atamalarda ve görevde yükselmelerde uygulanan mülakat yöntemine, sendika olarak kurulduğumuz andan itibaren karşıyız. Bu yöntem insan onuruna yapılan en büyük saldırıdır. Ayrıca dört yıl boyunca fakültede eğitim veren hocaların mezun ettikleri öğrencileri dört dakikada işe almak akademik camiamıza da hakaret sayılır.

Hali hazırda mülakat komisyonlarında görev alan veya mülakatın devam etmesini isteyen tayfa bizim tanıdığımız, bizden dediğimiz insanlar. Dolaysıyla bizim itirazımızın daha değerli olması gerekir. Zamanında bize yapılanları bizim arkadaşlar bizim dışımızdakilere yaparsa yarın bizim itiraz edebilme hürriyetimiz elimizden alınmayacak mı? Yanlış kim yaparsa yapsın yanlıştır ve doğru her kim yaparsa yapsın doğru ve saygıya muteberdir.
 
Hangi aklı başında insan mülakatla atama yapılmasını tasvip edebilir ki? Herkes yanlış olduğunda mutabıksa neden devam eder ki? Millî Eğitim Bakanımız mülakatlarda yazılı sınav puanlarına yakın puanların verilmesi talimatı vermiş ve kısmen de başarılı olmuştur. Önceki yıllara oranla daha az kişinin puanı düşürülmüş. Genellikle kpss puanına yakın bir değerlendirme yapılmış. Bu sevindirici bir gelişme ve Bakan Bey’i tebrik ediyoruz.

Düştüğümüz hale bakın. Artık mülakatta puan düşürülmediğine dua eder hale gelmişiz. Ya arada birkaç kişinin puanı artırıldıysa… Bir kişinin puanı dahi haksız yere yükseltilirse ya da düşürülürse silsile yoluyla birçok haksızlık yaşanacak hâlbuki. Mülakatı yapanlar ne kadar başarılı bir çalışma yaparlarsa yapsınlar torpil yapan şahıs yaftasından kurtulamayacaklar.

Mülakatlarda en çok kullanılan not düşürme yöntemi ise insanları eşi dostu akrabasıyla değerlendirmek. Suçlar kişisel iken ve suçlar geriye yürütülemeyeceği hükmü anayasal bir teminat iken mülakatlarda bu kriterler yerlere serildi. Hâlbuki bizim medeniyetimiz Uhudda Müslümanları bozguna uğratan Halid bin Velid’i ordu komutanı yapmıştır.  Çocuğunu diri diri toprağa gömen ve helvadan put yapıp acıkınca yiyen Hz. Ömer’i devletin başına getirmiş. Hz. Nuh’a yetiştirdiği dört evlattan bir tanesi inkâr etti diye Nuh deyip Peygamber dememezlik yapmamış. Mekke döneminde, peygamberimizi Kâbe’ye almayan Osman Bin Talha’ya Kâbe’nin anahtarları teslim edilmiş. Bu konular yeni yazılan veya icra makamında olanların bilmediği şeyler değil. Daha geçenlerde Bakan Bey Kâbe anahtarının gayri müslime verildiği dünyada kenar köşedeki okul müdürlüğünün başka görüş sahiplerine verilmediğinden dert yandı. Demek ki derdi var sayın bakanın. Vicdanı nasıl sızlamıyor bu duruma bakıp kalanın, mevcut duruma razı olanın.
 
Kim istemiyor bu şekildeki atama ve yükselme uygulamasının kalkmasını. Elbette durumdan nemalananlar geliyor akla. Mesela milleti tehdit ederken “koltuğunu beğenmiyorsun herhalde”, “ayağını denk al istersen”, “bu dik kafayla gidersen yükselemezsin hep muhalefette kalırsın” diyen veya minnet altında bırakmak isterken “senin iş bizde”, “sana görevlendirme yaparız nasıl olsa personelden sorumlu arkadaş bizden” diyen sendikacılar olabilir. Bakan Bey öğretmen buluşmalarından birinde yaptığı konuşmada kendisiyle uğraşan sendikaların varlığından bahsetti. 28 şubat döneminden beri sendikalar böyle saçma bir işle uğraşmakta maalesef. Ülkemizde kişilere, partilere, sendikalara bağlı olmadan adaletli atama ve görevde yükselme yöntemi bulunamaz ise bu vebal şu an yetkili olan herkese yeter. Çünkü yarın milli ve manevi değerlerimize düşman olan bir oluşum yetkili olur ve atamalarda ve yerleştirmelerde kendi militanlarını şu an yapılan şekilde yaparsa bugün sesi çıkmayanların ses çıkarma hakkı olmaz.
 
Beyler sendikalarınızın toplantılarında atama kulisleri yerine üyeleriniz için sosyal-kültürel faaliyetler için planlama yapmış olsaydınız ülkemizde sendikacılığın gelişmesine katkı sağlardınız.
 
Hadi silkinin ve kendinize gelin ya da sendikacıyız diye ortalıkta gezmeyin. Bir de sendikacılığın namusunu kurtarmaya çalışmayalım.
1064 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE - 29/08/2019
Zam pazarlığı süreci üzerinden değerlendirme
AHLAKSIZ TEKLİF - 08/08/2019
İnsan istemeye utanır.
GÜCÜMÜZ - 26/06/2019
Çoğunluk kuvveti kuvvetlerin en hoyratıdır. Paul Bourget Kuvvetini iradesinden alana düşman yanaşamaz. Şehabeddin Ahmed Bir insanın özünü anlamak ister misiniz? O halde eline geniş kudret verin. Pittakus
HERKES KENDİ OKULUNA - 17/06/2019
"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."
BAŞARI BELGESİ VERMEDEKİ BAŞARINIZ - 27/05/2019
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Bir sendikaya tam dokuz, diğerlerine bir başarı
SAYIMIZ - 12/04/2019
YERİNDE SAYMA, KÖTÜLÜKLERİ SAYMA BÜYÜKLERİNİ SAY, YAZIYI GÜZEL OLMUŞ SAY
ACIMIZ - 08/04/2019
ACIYOR İÇİMİZ ACIMIZ KALBİMİZDE ACIYORUZ ACINACAK HALİMİZE
TAŞIMIZ - 29/03/2019
MİHENK TAŞI MI, SINIR TAŞI MI, KÖRÜN TAŞI MI, ARA TAŞI MI, SABIR TAŞI MI?
DÜNYAMIZ - 25/03/2019
Cahildim Dünyanın Rengine Kandım Hayale Aldandım Boşuna Yandım
 Devamı