• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
AHLAKSIZ TEKLİF
08/08/2019


"Teklif" kelimesi; yapılması, kabulü veya incelenmesi için sunma, bu maksatla sunulan şey,  zor külfetli bir şeyi yükleme, samimi olmayan ilişki, resmilik anlamlarına gelmektedir. Ayrıca “bir şeye düşkün olmak, bir işi güçlüğüne rağmen üstlenmek” anlamındaki Arapça kelef kökünden türeyen teklîf, “birine yapılması zor bir işi yüklemek” demektir.
 
Teklif ile muhatap olana mükellef denir. Vergi bir yüktür, vergi ödemek zorunda olana da mükellef denir. Teklif karşı tarafa yük yüklemek zorundadır.
 
Şu an toplu sözleşme masasında görüşmeler devam etmekte olup teklif veren yetkili sendika evlere şenlik bir taleple ortalığa çıkmakta ve bu talebinde ısrar etmektedir. Söz konusu olan teklif yetkili sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesinin diğer sendika üyelerinden farklı olarak iki katı verilmesi. Bu sendikaya üye olan tanıdıklarıma, bu teklif hakkında fikirlerini sorduğumda şiddetle eleştirdiklerini gördüm.
 
Yetkili sendikanın toplu sözleşme ikramiyesi konusunda diğer sendikalılardan ayrılması Hayvan Çiftliği kitabındaki şu ifadeyi akla getiriyor: “Herkes eşittir fakat bazıları daha eşittir.”
 
Toplu sözleşme ikramiyesi memurların sendikalaşmasını artırmak için devlet tarafından teşvik mahiyetinde verilen ödemedir. Bu ödeme verilecekse yetkili olmayan diğer sendikalılara verilmelidir. Böylece STK sayısında artış sağlanıp farklı seslerin ve fikirlerin yükselmesine imkan sağlanır.
 
Memur Sen, bu taleple bir kusurunu da itiraf ediyor aslında. Milyonluk üyeye sahip sendika üyelerine yetkili ve etkili olduklarını bile kabul ettiremiyor olmalı ki bu eksikliklerini devlet eliyle kapatmaya çalışıyor. Üyelerini tatmin edecek ve onların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilecek hiçbir aktivite yapmayan sendika, üyelerinden aldığı aidatları ne yapıyor gerçekten merak konusu.
 
Memur Sen, kurucusu Akif İnan’ın kemiklerini sızlatacak şekilde davranmaya başladı. kuruş değil duruş sendikası olarak kendilerini niteleyenler bir önceki toplu sözleşmede memurlar adına dik durmaya çalışmış buçuk farka virgül gibi kıvrılmıştı. Benim üyem olmasa bile herkesin hakkını korumam lazım diyen Akif İnan nerde, benim üyem dışındakiler umurumda değil diyen şimdiki yönetim nerde.
 
Bu teklif, ahlaksız bir tekliftir. Hiçbir ahlaki ilkeyle savunulacak bir tarafı yoktur. Savunmaya çalışanlar bu teklifin daha önce diğer sendika tarafından talep edildiğini söylemekteler. Biz de diyoruz ki, onlar zamanında saçmalamış şimdi saçmalama sırası size mi geldi. Eleştirdiğiniz insanlara benzemekteki gayretiniz ve hüneriniz oldukça başarılı.

Ne duruşunuz duruş ne de zam pazarlığında koparılan kuruşunuz kuruş.
 
Tüm memurlar adına masaya oturup kendi sendikal kaygılarınızı masada konuşacaksanız bu da ayrı bir saygısızlık. İnsan istemeye utanır. Çok ihtiyacınız varsa ve toplu sözleşmede istediğinizi alamazsanız ayda bir, diyanetteki adamlarınız vasıtasıyla bütün camilerden Cuma çıkışı yardım toplatılması için karar çıkartırsınız olur biter. Bu fikir de size bir kıyağım olsun.

Size söz o Cuma sadakayı iki katı vereceğim.
 
AKİF KETEN
#MaarifSen Genel Sekreteri
 


1528 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret58031