• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE
29/08/2019


Bir toplu sözleşme dönemi daha memur adına hüsranla sonuçlanmış oldu. Yetkili ve bir o kadar da etkisiz Memnun-Sen, memuru memnun edecek bir mutabakata imza atamadı. Daha masaya oturmadan, mahallede koltuğunda topla gelen milyonerin çocuğu gibi şu oynasın şu oynamasın demeye başladı. Hatta tek kale maç yapmaya çalıştı. Kendi başarısızlığını örtbas etmek için topu taca attı. Rakibe değil de yedek kulübesinde bekleyenlere laf vurmaya çalıştı. Bir önceki toplu sözleşmede kalemin mürekkebini komik bir orana dolduran sendika bu toplu sözleşmede de maalesef ektiğini biçmek zorunda kaldı.
 
Bir önceki toplu sözleşmede üyesinden "adam gibi imza atın sözleşmeye, bonservisin elimizde, topunu keserim, topu dikersin" mesajını almış olmalı ki bu sene topu hakem heyetine atmayı seçtiler. Sadece üye sayısı değil kafası da bir milyon galiba. Tutanakları imzaladıktan sonra şunlar yoktu bunlar yoktu demeye başladılar. Hele iş bırakma eylemi ve iş bırakma saatleri evlere şenlikti. Meydanda toplanıp boş cüzdan atacağınıza memura yine 3,5 ve 2,5 oranlarını teklif edenlere trip atsaydınız daha etkili olurdu.
 
Biz sendika olarak masaya da oturmayacağımızı bildiğimiz halde ciddi bir çalışma yürüttük. Sadece zam oranlarını belirlerken bir mesaj verelim istedik. 2020 yılı için 10,71, yani Malazgirt’ten Anadolu’ya giriş gibi anadolu insanı memurun cebine para girsin bir daha da çıkmasın. 2021 yılı için 12,99 ise Osmanlı Devleti’nin kuruluşu gibi, memur hemen bitmeyecek uzub soluklu hayaller kurmaya başlasın…
 
Zam oranlarında ironin hasını hükümet yaptı. Sen buçuk seversin der gibi buçuklu rakamlar havada uçuştu. Memur sen boş cüzdan atınca hükümet de bu defa kalemi değil cüzdanı doldurmak için buçuk artış teklif etti. Nihayetinde başından beri taraflı olduğu belli olan hakem topu memurun kalesine gol niyetine attı. 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 zam oranı karara bağlandı.
 
Şimdi Sayın Bahçeli gibi hesap yapalım; 2020 yılında verilecek 4 puanları sağa toplayalım, kaç yaptı? 8. Şimdi de 2021 yılındaki 3 puanları sol yana toplayalım. Ne yaptı? 6. Şimdi sağı solu birbirine karıştıralım ne etti? 14. Bölün şimdi 14’ü 4 döneme 3,5 yapar ki bu da Memnun-Sen’i memnun eder.
 
Peki memur kardeşim seni memnun eder mi?
 
Bu süreçte dik durduklarını zannedenler ayak öpme pozisyonundan el öpme pozisyonuna gelmeyi dik durmak zannediyorlar. Yıllardır eğilmekten o sırt kireç bağlamıştır. Zorlamayın bir tarafınızı incitirsiniz.
 
Hep sendikaya yüklendik biraz da masanın karşısına yüklenelim. Hükümet, ülkesinin refahı ve mutluluğu için çalışandır. Aslında benim işverenim değil benim için çalışandır. Dolayısıyla hükümetin işini iyi yapmadığını düşünüyor, 10,71 üzerinden 3,5 veriyorum. Sendikaların talebinden daha fazla zam veren hükümetler görmeseydik notunuzu biraz daha artırabilirdik fakat performansınız yetersiz. Daha çok çalışıp biz vatandaşları memnun etmek zorundasınız. Bu konudaki performans düşüklüğünün mazereti kabul edilmez.
 
Milletin efendisi millete hizmet edendir.
 
Akif KETEN
Maarif-Sen Genel Sekreteri1078 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret58031