• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
Üyelik Girişi
Anket
Türk Maarif Davasının En Büyük Sorunu Nedir?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret18456

Yavuz Yıldız

Yavuz Yıldız
yyildiz@marifsen.org
EĞİTİM VE KARAKTER
04/10/2019


Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayâya hayran gönüller, insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin; her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın; vicdanlarımıza her an Allah’ın huzurunda yaşamayı öğretsin… (TMD, 47).
 
Muallim ruh doktorudur. Muallimi bu karakterleriyle tanımayıp onun millet ruhunun çapacısı olduğuna inanmayan bir zihniyet muallimi basit bir memur kadrosu haline koyar ve her tarafından çiçeklenecek kültür ağacını kökünden baltalar. (TMD, 76).
 
Talebe, hakikatler peşinde koşmayı meslek edinen insandır, gayesi mânevî olgunlaşma olan bir mesleğin insanıdır, mekteplerin diploma müşterisi ve istikbalin mevki dilencisi değildir. (TMD, 114). Yarım ilim ve yarım ahlak her felaketi getirebilir. Biz, tahsilden önce hayâyı pekiyi bilen, kendini bilen, cesur, fedakâr, vatansever, imanlı bir nesle okullarımızın kutsal kapısını açmak zorundayız.
 
Bugün içimizde yapmak, yaratmak, yaşatmak ideali nedir bilmeyerek, sırf kazanmak, apartman, otomobil sahibi olmak için yaşayanlar çoğalmaktadır. Medeniyet, satın alınır zannettik, elbiseyi aldık, insanı göremedik bile ve hazır aldığımız bu teknik, sahibi tarafından kullanılamayan, sahibine yabancı bir gizli el tarafından sahibinin hesabına ve onun varlığında kullanılan bir bıçak gibi, benliğimizde derin yaralar açtı. Biz ağacı yetiştirmeden meyvesini toplamaktan zevk aldık. Hakikat aşkını duymuş nesiller yetiştirmeden, insan hayatının değerine dair bir cümle öğretmeden, ilmin meyveleri olan, hakikatin yemişleri olan teknik vasıtaları memlekete doldurduk. (Kültür ve Medeniyet, 24)
 
Bizler evlatlarımızı yetiştirirken sadece eşya, tabiat bilgisi verirsek bir tarafları daima eksik kalmış şekilde yetiştirmiş oluruz. Temiz ruhlu çocuklarımıza, sağlam bir karakter ve sarsılmaz bir irade aşısı yapmak istiyorsak; fikri ve zekai bilgileri vermeden; manevi kudretin bilgisi yanında ayrıca değerlerimizin bilgisiyle tam yoğurmamız gerekir. His ve ruh gıdasını alamamış çocuklardan ne yazık ki menfaat makinasından başka bir şey çıkmıyor. Sadece maddiyat ve âlemin bilgileriyle doldurulan fakat değerlerimizden ve maneviyatımızdan yoksun zihinle yetiştirilen evlatlarımızın karakterlerinde; merhamet ve vicdan, vefa ve duygudaşlık, hoşgörü ve yardımseverlik gibi özelliklerin gelişmesini beklemek; ümitleri çok ötelemek, çok uzaklara bırakmak anlamına gelecektir.
 
Anne bir ayna, baba bir ayna, toplum bir ayna ve muallim bir aynadır. Karakter sahibi anne, baba ve muallimlerin elinde yetişen çocukların istenen karaktere sahip bir şekilde yetişeceği aşikârdır.
 
Sadece maddeyi düşünen, heyecanını kaybetmiş, avare, lakayt, pişkin ve utanmaz bir mizaca sahip nesiller yerine; gelecek hayalleri olan, gayesi olan, yüksek seciyeli, vatanperver ve edebin en büyük hazine olduğu bilincindeki bir nesil yetiştirmektir gayemiz.
 
Atalarımızın hedefleri vardı, sönmez heyecanları vardı, Anadolu’yu yurt edinmek, İstanbul’u fethetmek gibi idealleri-gayeleri vardı. (İdealinde bir karakteri olduğunu ve onun sonsuzluğa çevrili bir tarafı ve hiçbir menfaat endişesine bağlı olmadığı unutmamalıyız.) Kültür ve medeniyetimizin kanını damarlarında taşıyan evlatlarımıza; tarihimizin gerçeklerini tam ve doğru öğretmek, medeniyetimizin karakteristik özelliklerini kazandırmak, “vatanını, milletini en çok seven işini en iyi yapandır” mantığını verebilmek; menfaatleri uğruna değerlerinden vazgeçmeyecek şahsiyetleri yetiştirmek elimizde.

Beklediğimiz, aradığımız, heyecanını duyduğumuz “özlenen karakterleri”, özünde maarif heyecanını duyan muallim ordusuyla; metotlu, milli ve ayakları yere basan bir eğitim sistemi ile nesillerimizi şekillendirmekte “mesuliyet” hepimizin…
 
Karakterin önemini anlatan güzel bir hikâye ile yazıma son veriyorum.

Padişah vezirine sormuş:
-Eğitim mi önemlidir karakter mi?
Vezir düşünmeden cevap vermiş:
-Karakter padişahım.
Vezirinden bunu ispatlamasını isteyen padişah, memleketin her yerine tellallar çağırmış: “Duyduk duymadık demeyin en iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın”…
Vezir en iyi hayvan eğiticisini padişahın huzuruna çıkartmış.
Padişah hayvan eğiticisine sormuş:
-Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?
-6 ayda öğretirim padişahım…
6 ayın sonunda saray erkânı toplanmış. Eğitilen kedi elinde tepsi servis yaparken, padişah vezirine tekrar sormuş:
-Vezir! Eğitim mi önemlidir karakter mi?
Vezir padişahın sorusuna cevap vermeden önce, cebinde hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış. Bunu gören kedi, tepsiyi attığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış.
Tabi 6 aylık eğitimde boşa gitmiş. Vezir cevap vermiş:
-Karakter önemlidir padişahım, bu da ispatıydı…


Karakterini menfaati uğrunda harcayan, dünyalık bir çıkarı için aldığı tüm eğitimleri bir kenara iten bir insan olmaktan Allah hepimizi muhafaza buyursun. Âmin.
 
Kalın Sağlıcakla…
 
Yavuz YILDIZ
Maarif-Sen Genel Başkan Yardımcısı160 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖNÜL MAKAMI MI? MAKAM ODASI MI? - 01/09/2019
Şimdi duyuyor gibiyim sizleri… “Bu sorunun cevabı çok kolay.” diyeceksiniz.
NİYE GELDİK? (Bir Eğitim Manifestosu) - 23/07/2019
"Yarınki Türkiye’nin kurucuları, yaşama zevkini bırakıp yaşatma aşkına gönül verecek, sabırlı ve azimli, lakin gösterişsiz ve nümayişsiz, çalışan ruh cephesinin maden işçileri olacaklardır. Bu ruh amelesinin ilk ve esaslı işi insan yetiştirmektir."
Çocuk Eğitimimiz ve Drone Ebeveynlik - 27/05/2019
Çocuğumuzun doğru eğitimi için fedakarlık yapmamız şarttır.
ÖĞRETMEN Mİ, MUALLİM Mİ? - 29/04/2019
Milletlerin kurtuluşu, yükselmesi muallimlerle olur. Muallim merhamet aşıcısı, sevgi üstadıdır.
BİR"İZ" - 25/03/2019
Muallim, hepimizin her an muhtaç olduğu doktordur.
Ashab-ı Suffe ve Peygamber Efendimizin Eğitim Metodu - 07/02/2019
Ashab-ı Suffe, Arapça "sahipler, arkadaşlar" manalarına gelen "ashab" kelimesiyle, "eyvan, sed, sofa" gibi manalara gelen "suffe" kelimesinden oluşmuş bir tabirdir.
Özümüzle Sözümüzle Maarif Davamız - 27/12/2018
Ölümünün yıl dönümünde rahmet, özlemle andığımız Üstadımız Milli Şair Mehmet Akif ERSOY ne diyordu İstiklal Marşında:
BİZE NE LAZIM? - 18/12/2018
Başlarken...