• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KADINLARIMIZ
20/10/2019

 

Kadının, adamın dünyasına girmesi onunla huzur bulması içindi. Kadının ikna edici gücü vardı ve bir de merakı. Âdem suçlamadı, Havvasını bizim suçladığımız kadar. Kadın olmasaydı insanlık olmazdı. Yeryüzüne ilk kanı döken erkek çocuklarıydı. Bazılarına göre bu kanın dökülmesinde bile kız meselesi vardı. Bir çocuğun dünyaya gelmesinde yükü çeken kadınlardı. Çocuğun dünyaya gelmesinde erkek olmasa da olurun ispatıydı, Meryem’in hayatı. Meryem’in anası İmran’ın karısı evladını mescide adadı, adanan o kız çocuğu dünyaya İsa gibi bir mucize getirdi.

Her firavunun bir Musa’sı vardır elbet ama Musa için Musa’dan vazgeçen anneyi unutmamak gerek. Firavunun bahçesinde bulununca onu koruyan Asiye, kardeşini saraya kadar izleyen abla Musa’nın yetişmesinde nasıl göz ardı edilebilir. Musa kavminden kaçtığında koyunlarını sulayamaya çalışan iki kız görür ve onlara yardım ettikten sonra o kızlar sayesinde Şuayip peygambere öğrenci sonrasında damat olur.

İbrahim Kâbe’yi inşa eder ama Kâbe’nin inşa edildiği Mekke’yi inşa eden Hacer’in sa’yidir. Yine Mekke’de peygamberin davasına malını mülkünü feda eden Hatice İslam’ın yayılmasında öncü neferlerdendir.

Belkıs bir milletin başında melikedir. Züleyha Yusuf’a bendedir. Lut’un eşi onun getirdiği dine iman etmez, Nuh eşi Nuh der peygamber demez.

Peygamberimizin iki yengesi bizim için iki uç örnektir. Biri Ebu Talib’in eşi Fatıma binti Esed peygamberimize göre anneden sonra annesi. Diğeri Ebu Leheb’in eşi Ümmü Cemil cehenneme odun taşıyanlardan bir tanesi.

Neyse konumuza gelelim.

Yıllardır kadın konusunda konuşuldu. Çoğu zaman da kadın olmayanlar tarafından… Bu konu bazen başörtüsü üzerinden bazen erken evlenme üzerinden bazen kadına uygulanan şiddet üzerinden gündeme geldi. Bu aralar tekrar gündemde. Bu defa gündeme gelme sebebi: “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği Delegasyonu, 0 - 60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira civarında destek sağlayacak.”  haberi. Esasen bu konuyla ilgili olumsuz bir görüş beyan etmek istemem. Sadece bu projeden hareketle yeni teklifler geliştirmekte fayda var.

Toplumumuzda ailenin geçiminin erkek tarafından karşılaması esastır. Bu erkeğin yüküdür. Kadın çalışır katkı sağlarsa bu da kadının lütfudur. Kadınlar evin sultanıdır ve evdeki düzen ve huzuru sağlar.

Nitelikli işlerde kadın istihdamının çoğalmasından yana herhangi bir rahatsızlık yaşanmazken asgari ücretle kadınların çalıştırılmasını kölelikten farklı görmüyor bu yükün kadınlarımız için ağır olduğunu düşünüyorum. Bir doktor, mühendis, fizikçi, kimyager vb. meslek dallarında ülkesine katkı sağlayan kadınlarımıza söz söylemek, çalışmasın demek hadsizlik ve insafsızlık olur. Aynı şekilde ev işleriyle meşgulken daha yeni doğmuş çocuğunu başkalarına teslim edip asgari ücrete kadınlarımızın mahkûm edilmesi de insafsızlıktır. Peki nasıl olmalıdır?

Kadınlar sırf ev hanımı olmalarından dolayı çalışan olarak sayılmalıdır. Asgari 1000 TL ücret almaları esastır. Büyük ve güçlü bir ülkede gelecek nesilleri yetiştirecek olan annelere bu ücret azdır. Ama şimdilik biz bununla yetinmeyi bilelim. Nesillerimizin devamı için annelik müessesesi en ulvi makamdır. Kariyer olarak erkeklerin ulaşamayacağı, tadını bilemeyeceği, hazzını yaşayamayacağı bir makamdır. Kadınların bu makamdan uzaklaştırılmaması için doğum yapan çalışanın aylıklı izin hakkının emzirme müddeti olan iki yıl olarak belirlenmesi de isabetli olacaktır.

Yazımızı kadın istihdamına saldırı olarak düşünen olursa cevabımız şudur: Kadınları çalışmak ya da çalışmamak konusunda bir şeye mecbur bırakmak onlara yapılacak en büyük zulümdür. Biz her iki durumun da hazırlanmasından, tercihin ise kadınlara bırakılmasından yanayız.

Her erkeği eşine zulmedecek gibi gören zihniyet, kadının mutlaka çalışması gerektiğini ve erkeğe muhtaç olmaması gerektiğini vurguluyor. Bu hastalıklı düşünce toplumumuza sirayet etmekte, televizyon ekranlarından gösterilen kötü örnekler toplumumuzda her ailede yaşanıyormuş algısı oluşturmaktadır. Yani kadının çalıştırılması özendirilmekte ev hanımı olmak ikinci sınıf gibi gösterilmektedir. Hâlbuki ev hanımı olmak iş yapmamak değildir. Ücretsiz yapılan bu işin bir karşılığı olmalı kanaatindeyiz.  Maddi olarak evine katkı sağlamak isteyen ve bundan dolayı çalışan kadınlarımıza saygı duyuyor ve onları bu yükün altından kurtarmak gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Girizgâhta yazıldığı gibi kadınlarımız bazen hükümdar bazen mucizenin membaı bazen en güçlülerin dayanağı olmuştur. Kadınlarımız bizim değerlilerimiz, evimiz, neşemiz, ilk öğretmenimiz, annemiz, meleğimiz. Dünyanın haremi Kabe’yse bizim haremimiz de eşimiz. Onların incinmemesi, üzülmemesi için endişemiz.

Yıllar önce çağdaş olması için kadınlarımızın başörtüsünden kurtulması gerektiğini söyleyenlerle, bu gün kadının mutlaka çalışması gerektiğini söyleyenler ve buna kadınları mecbur bırakanlar aynı hataya düşmektedir. Bırakın efenim onlar tercihlerini kendileri yaparlar. Yeter ki siz çalışanları ev hanımı olanlardan üstün görmeye onlar arasında ayrım yapmaya kalkışmayın.

 

 914 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret61316