• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YAŞIMIZ
12/12/2019

Yaş kelimesi birden çok anlama gelen kelimelerimizden biri. Kişinin doğduğu günden itibaren geçen yıllık zamanı anlattığı gibi kurum ve kuruluşların da kurulduğu andan itibaren geçen zaman diliminin adıdır yaş. Bir de gözyaşına kısaca yaş denilir bazı metinlerde. İşler sarpa sarınca kötü veya zor bir durum varsa argo tabirle işler yaş deriz.  Taze bir meyve için de kullanılır yaş kelimesi gerçek anlamda ıslaklık için de.

Kimileri için yaşlı olmak iyiyken kimileri kabul edemez yaşlılığı. Cumhuriyet ile birlikte başlamaz mesela çoğu kurumun miladı, daha öncesine dayandırırlar kuruluşlarını. (http://www.kkk.tsk.tr/KKKHakkinda/KKKtarihce.aspx)  Bir kurum ve kuruluş kendini ne kadar geçmişe dayandırırsa o kadar muteber olacağını düşünür.

Kişiler ise yaşlarının küçük söylenmesinden genç hissedilmekten hoşlanır. Çünkü gençlik üretkenliği, cesareti, delikanlılığı, fedakârlığı barındırır içinde. Yaşlılık üretmekten tüketme evresine geçiş gibi görülmekte zihinlerde.

Aralık ayı resmi olarak kurulduğumuz ay olması hasebiyle seneyi devriyemizde yaşımız ve bu zamana kadar yaşadıklarımızla ilgili bilgilendirme yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Bir yıldır faaliyet gösteren bir sendikayız. Bu süre zarfında elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce, gönlümüze sinecek bir şekilde sendikacılık yapmaya çalıştık.

Kurulduğumuz andan itibaren bizi bir cemaate, mezhebe, siyasi oluşuma, derneğe vb. herhangi bir kalıba sokmak isteyenler oldu, merak edip soranlar oldu. Yazdıklarımıza bakıp İslamcı diyenler, paylaşımlarımıza bakıp Kemalist diyenler çıktığı gibi söylemlerimize bakıp dilimizi sert bulanlar oldu. Hepsinin canı sağ olsun. Değer veriyorlar ki takip edip eleştiriyorlar.

Kurulduğumuz günden bu yana pişmanlığını hissettiğimiz eyvah bunu nasıl yaptık dediğimiz bir durum yaşamadık. Ama çevremizden gelen her eleştiriyi de ince ince değerlendirdik. Eğitimle ilgili yüreğinde derdi olan arkadaşlarımıza ve bizimle iletişime geçenlere  “Birlikte inşa edebileceğimiz bir sendika var ortada. Buyurun hep birlikte temelden yükseltelim teklifinde bulunduk.” Bu teklifimiz halen geçerlidir.

Ayrık otu gibi tarlayı istila etmeye gelmedik ama çilek gibi kollarını attığı yerde yeşeren ve oraya meyvesini veren bitki olalım derdindeyiz.  

“Yaş yere basmayalım aman” diyen bizi tanımaya çalışanlar oldu. Bazılarının da sözü “Sizin işiniz yaş, arkanızda hiçbir siyasi güç veya cemaat yapılanması yok.” oldu.

Üyelerimizin bizi tanıması ve bilerek üye olması önemli. En önemlisi ise hiçbir oluşumun ayağımıza pranga olamaması. Bizim işimiz yaş değil toprağımız yaş. Mümbit bir arazideyiz. Kurak ve çorak değil. Bir senedir sendikacılıktan almış olduğumuz haz ve mutluluğun kaynağında maarif için gönlünce yazıp çizmenin yattığını belirtmek isterim.

Ayrıca bu bir sene içinde bize güvenen ve destek veren biricik üyelerimize özel teşekkür etmek isterim. Onlar bizim için gerçekten önemliler, değerliler, kıymetliler.

Her oluşumun bir ömrü vardır. Sağlıklı bir şekilde büyüyüp olgunlaşması önemlidir. Hormonlu bir şekilde büyüyenlerin durumu ortadır.

Hele bir bakın bir yıllık çalışmamıza, hoşunuza giderse buyurun heyecanımıza ortak olmaya.674 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret61316