• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YETMEZ AMA EVET
05/04/2020
         2010 yılında yapılan referandumda hayatımıza dâhil olan ifadelerden bir tanesiydi yetmez ama evet. Yapılabileceklerin çok, yapılanların az olduğu bir ortamda dillendirilmişti. Konumuz referandum değil fakat 2010 referandumunda ortaya çıkan bu ifade çerçevesinde, ücret karşılığı çalışanlar için korona salgınının devam ettiği süreç içerisinde alamadıkları ücretlerin alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemenin olumlu fakat yetersiz olduğunu dile getireceğiz.
    Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerimizin haksızlığa uğradığını dile getirdiğimiz önceki yazıların bir gerçeği yansıttığı ve düzenleme yapılması hakka uygun olanları yazmak için bizi yüreklendiriyor.
       Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin haklarının hala eksik olduğunu ısrarla vurgulamak istiyoruz. Aynı işi yapan ve sorumluluk yüklenen eğitime gönül vermiş vatandaşlarımızın asgari ücretin altında çalıştırmak vicdansızlıktan başka bir şey değildir.
       Öğretmen olarak okullara görevlendirilen arasında ayrım yapılması insani de değildir. Talep ettiğimiz aşağıdaki haklar neden ücret karşılığı çalışan öğretmenlere verilmemektedir? Aşağıdaki sorulara ya tatmin edici cevaplar verin ya da emeğini sömürdüğünüz insanlara hakkını verin.
1.          Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin sigortaları neden eksik yapılmaktadır?
2.          Bir öğretmen maaş karşılığı 15 saat derse girerken ücretli öğretmen 30 saat derse bile girse asgari ücret kadar maaş ancak alabilmektedir. 15 saat ders karşılığı asgari ücret üstü ek ders ücreti olacak şekilde bir ayarlama neden yapılmaz?
3.          Okulda öğrencilerin etrafında kümelendiği ücretli öğretmenlerimize neden kulüp çalışma görevi verilmez?
4.          30 saat derse girse de her 10 saat için alınan ders dışı hazırlık ve planlama ücreti neden ücret karşılığı çalışanlara verilmez? Okula sadece boş dersi doldurmak için mi gelsinler? Planlama ve hazırlık yapmasınlar mı? Yapacaklarsa karşılıklarını almasınlar mı?
5.          Okullarda tutulan nöbetlerde ihtiyaç duyulduğunda rica minnet ücretli öğretmenlerimizden istifade edilmektedir. Onlar da bu konuda idarelerine yardımcı olmaktadırlar ya da idare ile ters düşmemek, çalışmasına engel olunmaması için mecburen nöbet tutmaktadırlar. Peki, neden tuttukları nöbetin karşılığını alamazlar?
 
   Yukarıda sorulan bu sorulara ya herkesin hak vereceği cevaplar verin ya da çalışanların hakkını verin. Unutmayın adalet hak edene hakkını vermektir. Adaletin tersi zulümdür. Toplumlar ancak adaletle ayakta durur. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapıyor, haksızlık olduğunu düşündüğümüzü dile getiriyoruz. Ya toplumu ikna edin ya da hakkı ikame edin.
   Yakın zamanda çıkarılan ek ders ücretlerine dair karara evet diyoruz ama yeterli görmüyoruz. Ücretliler için açıklama yapan ve kamuoyu oluşturan sendikaların gayretleri değerlidir fakat her şey bitmiş gibi davranmaları eksikliktir. Haydi ey sendikacılar koltuklarda oturmaya mı geldiniz? Yukarıda yazılanlara hak veriyorsanız sendikacılığınızın gereğini yapın. Yetmez ama evetçilerin piri olan sendika bile zafer kazanmış edasıyla gezmekte. Az vizyonunuzu genişletin ya hu.


635 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret58031