• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YETMEZ AMA EVET
05/04/2020
         2010 yılında yapılan referandumda hayatımıza dâhil olan ifadelerden bir tanesiydi yetmez ama evet. Yapılabileceklerin çok, yapılanların az olduğu bir ortamda dillendirilmişti. Konumuz referandum değil fakat 2010 referandumunda ortaya çıkan bu ifade çerçevesinde, ücret karşılığı çalışanlar için korona salgınının devam ettiği süreç içerisinde alamadıkları ücretlerin alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemenin olumlu fakat yetersiz olduğunu dile getireceğiz.
    Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerimizin haksızlığa uğradığını dile getirdiğimiz önceki yazıların bir gerçeği yansıttığı ve düzenleme yapılması hakka uygun olanları yazmak için bizi yüreklendiriyor.
       Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin haklarının hala eksik olduğunu ısrarla vurgulamak istiyoruz. Aynı işi yapan ve sorumluluk yüklenen eğitime gönül vermiş vatandaşlarımızın asgari ücretin altında çalıştırmak vicdansızlıktan başka bir şey değildir.
       Öğretmen olarak okullara görevlendirilen arasında ayrım yapılması insani de değildir. Talep ettiğimiz aşağıdaki haklar neden ücret karşılığı çalışan öğretmenlere verilmemektedir? Aşağıdaki sorulara ya tatmin edici cevaplar verin ya da emeğini sömürdüğünüz insanlara hakkını verin.
1.          Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin sigortaları neden eksik yapılmaktadır?
2.          Bir öğretmen maaş karşılığı 15 saat derse girerken ücretli öğretmen 30 saat derse bile girse asgari ücret kadar maaş ancak alabilmektedir. 15 saat ders karşılığı asgari ücret üstü ek ders ücreti olacak şekilde bir ayarlama neden yapılmaz?
3.          Okulda öğrencilerin etrafında kümelendiği ücretli öğretmenlerimize neden kulüp çalışma görevi verilmez?
4.          30 saat derse girse de her 10 saat için alınan ders dışı hazırlık ve planlama ücreti neden ücret karşılığı çalışanlara verilmez? Okula sadece boş dersi doldurmak için mi gelsinler? Planlama ve hazırlık yapmasınlar mı? Yapacaklarsa karşılıklarını almasınlar mı?
5.          Okullarda tutulan nöbetlerde ihtiyaç duyulduğunda rica minnet ücretli öğretmenlerimizden istifade edilmektedir. Onlar da bu konuda idarelerine yardımcı olmaktadırlar ya da idare ile ters düşmemek, çalışmasına engel olunmaması için mecburen nöbet tutmaktadırlar. Peki, neden tuttukları nöbetin karşılığını alamazlar?
 
   Yukarıda sorulan bu sorulara ya herkesin hak vereceği cevaplar verin ya da çalışanların hakkını verin. Unutmayın adalet hak edene hakkını vermektir. Adaletin tersi zulümdür. Toplumlar ancak adaletle ayakta durur. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapıyor, haksızlık olduğunu düşündüğümüzü dile getiriyoruz. Ya toplumu ikna edin ya da hakkı ikame edin.
   Yakın zamanda çıkarılan ek ders ücretlerine dair karara evet diyoruz ama yeterli görmüyoruz. Ücretliler için açıklama yapan ve kamuoyu oluşturan sendikaların gayretleri değerlidir fakat her şey bitmiş gibi davranmaları eksikliktir. Haydi ey sendikacılar koltuklarda oturmaya mı geldiniz? Yukarıda yazılanlara hak veriyorsanız sendikacılığınızın gereğini yapın. Yetmez ama evetçilerin piri olan sendika bile zafer kazanmış edasıyla gezmekte. Az vizyonunuzu genişletin ya hu.


361 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
MESLEK LİSEMİ KAYBETTİM, “YÖK” HÜKMÜNDEDİR. - 16/04/2020
Meslek liselerinin kapasite ve imkânlarının geliştirilmesi ve cazibe merkezi haline getirilmesiyle ilgili düşüncelerimizi kaleme alacağız.
ÜCRETİMSİ - 20/03/2020
Aynı işi yapanlar arasında farklı ödeme yapılması insafsızlıktır.
Okul Kantinleri Neyimiz Olur? - 12/02/2020
Okulların kantinlerle ilişkileri derhal belirlenmelidir?
YAŞIMIZ - 12/12/2019
Bizim işimiz yaş değil toprağımız yaş. Mümbit bir arazideyiz. Kurak ve çorak değil.
"OKUL SAĞLIĞI" Ne Kadar SağlıklıI? - 12/12/2019
Aile hekimleri öğrencilerimizi muayene edecekler evraklarını okullar muhafaza edecek ve eksiklerinden okul sorumlu olacak. Eksikler tespit edilirse okulu beslenme düşmanı ilanı edecekler beyaz bayraklarımızı alıp korsan bayrağı dikecekler.
BİRADER SEN HAYIRDIR? - 25/11/2019
BEN SANA KONUŞMA YAPAMAZSIN DEMEDİM.
KADINLARIMIZ - 20/10/2019
Kadınlarımız bizim değerlilerimiz, evimiz, neşemiz, ilk öğretmenimiz, annemiz, meleğimiz. Dünyanın haremi Kabe’yse bizim haremimiz de eşimiz. Onların incinmemesi, üzülmemesi için endişemiz.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret39912