• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TAKVİM
15/09/2020

Hayatta her şey bir takvime bağlıdır. İnsanın doğumu, konuşmaya başlaması, yürümesi, ergenliği, yetişkinliği ve ölümü bile bir takvime bağlıdır. Takvime göre düşer cemre havaya, toprağa, suya. Takvime göre çiçek açar ağaçlar, merhaba der bahara.

Vakitlerin belirli olması esastır ibadetlerde. Oruç belirli günlerdir takvimde yeri vardır. Hac da takvimde yerini bulur. Namazlar da belirli vakitlerde kılınır. Takvimlerde namazların vakitleri yazılır. Vakitlere ve takvime uygun hareket etmek beş vakit namazın bize sağladığı en büyük katkıdır. 

Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı. Bu durum Kur’an’da “O "Nesi'" (denilen bir haram ayı geciktirmek âdeti), olsa olsa küfürde fazlalıktır ki, kâfirler onunla şaşırtılır, onu bir yıl helâl, bir yıl haram sayarlar ki, Allah'ın haram kıldığının sayısına uydursunlar da Allah'ın haram kıldığını helâl kılsınlar. İşte böylece kendilerine kötü işleri güzel gösterildi. Allah da kâfir olan bir kavmi doğru yola iletmez.” (Tevbe 37) ayetiyle eleştirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı; geçen sene eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme sürecine ilişkin daha önce yayınladığı takvimi hiçbir gerekçe ortaya koymaksızın değiştirmiş ve yönetici görevlendirme sürecini haziran sonuna ertelemişti. Takvimin ilk yayınlandığı haline göre yönetici atama süreci okulların kapanmasında tamamlanıyordu. Buna göre başka bir okula atanan müdür seminer dönemini yeni okulunda geçirme, öğretmenlerle tanışma ve yeni eğitim öğretim dönemini planlama imkânına sahip olacaktı. Bu plansızca ve gereksizce erteleme neticesinde birçok mağduriyetler yaşandı. Yönetici görevlendirmelerde adet haline gelmeye başlayan takvimi esnetme veya takvime riayet etmeme bu sene de devam ediyor.

Atama sonuçları belli olmasına rağmen kararnameler okullara gönderilmemiş ve takvimde belirtilen boş kalan okullar için 1-15 Eylül tarihleri arasında olması gereken duyuru henüz yapılmamıştır.

Salgın sebebiyle okulların başlaması ertelenmemiş olsaydı ilk defa yönetici olarak görevlendirilen idareciler yeni okullarına öğrencilerle birlikte gidecek göreve başlayacaktı. Neyse ki okulların açılması ertelendi fakat kararnameler de gelmedi.

Milli eğitim bakanlığı uymayacağı takvimi neden yayınlar? Milli eğitimin planlılık ilkesiyle çelişen bu uygulamaya bir an önce çeki düzen verilmelidir.

Yönetici atama takviminin bu kadar uzamasına sebep olan mülakat mutlaka kaldırılmalı, atamalar ise haziran ayının sonunda tamamlanmalıdır. Böylece okul değiştiren idareciler yaz boyunca okulunu eğitim öğretime hazırlamalı gemiye son anda binip dümene geçen kişi pozisyonuna düşmemelidir.

Takvimi hazırlayanlar ya takvime riayet etmeli ve cahiliye arapları gibi takvimde oynamaya gitmemelidir. Erteleme yapılacaksa dahi toplumu aydınlatma anlamında ileriki bir tarih gösterilerek açıklama yapılmalıdır. Bu devletin en alt kademesindeki memurdan en üst düzey memuruna kadar herkes kurallara ve nizama uymalı ki devlet işleyişine halel gelmesin. Keyfi davranışlar önce kişilerin kendine sonra devlet geleneğine zarar verir. Bu satırlar bittiğinde belki de kararnameler okullara gelmiş olacak ama meselemiz kararnamelerin gelip gelmemesi değil bakanlığının kendi yayınladığı takvime uyup uymaması ve takvimin planlanması aşamasında okulların başlama bitiş dilimlerine dikkat edilmesi.

Bakanlığımız eğitim takvimi adında bir uygulama geliştirmişti. Buna da ayrıca teşekkür ederiz. Maarif ne demek diyenleri 1 Ocak tarihinin günün kelimesi bölümüne yönlendiriyoruz sayenizde.221 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret61312