• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KANAL MI KARGA MI
15/12/2020

İnsanın eğitimi anne karnında başlar ve ölümüne kadar devam eder. Peygamberimiz “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” buyurmuşlardır. Eğitimi ve öğretim insanı şerefli bir mahlûk yapma noktasında hizmet ederse değerli ve baş tacıdır. İnsanı zalimleştiren, vahşileştiren bir eğitim ise reddedilmeye ve zemmedilmeye mahkûmdur. Esasen eşyanın tabiatı nasıl mubah ise ilmin esası da mubahtır. Mesela ekmek doğrayan bıçak makbul iken insanı öldürürken kötü bir alettir. İlim de insanlık için kullanıldığında mübarek insana karşı kullanıldığında ise kabih yani kötüdür.

İnsan eğitim ve öğretimi sadece okullardan almaz. Hz. Adem’in oğullarında Kabil kardeşi Habil’i öldürdüğüne pişman olup cesedini ne yapması gerektiğini düşünürken bir kargadan defnetmeyi öğrenmişti. Konu Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde geçer: (Ardından Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini ona göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. "Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömmekten âciz miyim?" dedi, ettiğine de pişman oldu. Maide 31) öğrenmek isteyince kargadan da turnadan da hamam böceğinden de öğrenilecek şeyler buluruz. Fakat medeniyetin gelişmesini sistemli bir eğitim sayesinde gerçekleştirebiliriz. Bunun için okullar kurula gelmiştir.

Okullar eğitimin kurumsallaşmış müesseseler yoluyla verilmesini sağlayan mekânlardır. Şu salgın günleri bize gösterdi ki eğitim ve öğretim için alternatif kaynaklar da kullanılabilmektedir. Kitaplar, öğretmenler, dersler ve ödevler haricinde insanın bilgi kaynaklarından bir tanesi de çevredir. Önceden sokak diye tabir ettiğimiz bu kavram sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte sanal arkadaşlıklara, televizyon programlarına evirildi.

Milli Eğitim Bakanlığımız dahi EBA TV vasıtasıyla bilgiyi öğrencilerimize ve kim öğrenmek isterse ona ulaştırma gayretindeler. Yeri gelmişken EBA TV içeriklerinin hazırlanmasında emeği olan bütün emektarlara teşekkür ediyorum. Gerçekten çok kalite içerikler oluşturulmuş durumda. Geçen bir göz atayım diye baktığım kanaldan saatler sonra ayrıldım. Lise bilgilerimi güncelleme imkânı buldum.

Fakat yüzlerce kanalın olduğu televizyon ekranları maalesef eğitim öğretimi baltalayacak, değerler ağacımızın köküne kibrit suyu dökecek kanalizasyonlara dönmüş durumda. Ve her akşam kötülükler cilalanarak bu lağım kanallarından evlerimize boca ediliyor.

Ülkemizde bolca reyting alan kanalların ve bu kanallarda gösterilen dizilerin çocuklarımızda oluşturduğu tahribatı biz okullarda tamir edemiyoruz. Ahlaksızlık olarak gördüğümüz davranışlar ekranlardan cilalanarak genç dimağlara abide olarak dayatılıyor.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor beyler. İşin ilginç tarafı bizim Müslümanlar da bu salyangozun tadına bakmaktan onu tüketmekten şikâyetçi değil.

Maalesef kadın hakları savunucularının sesini daha fazla yükseltmesi gerekirken onlar da sus pus. Reyting uğruna kadın bedenlerinin teşhir edilmesi, kişilikleri ile değil dişilikleriyle anılmaları kadınlık onuruna ve gururuna yapılan saldırı değildir de nedir? Kadını pazar malı gibi sergileyen bu zihniyete ne zaman dur denilecek hayretler içiresindeyiz.  Milletin oylarıyla seçilenler arasından RTÜK üyeleri seçiliyor ve bu temsilcilerimiz aile kurumunu hedef alan genç zihinleri zehirleye bu ifrazatlara sesini çıkarmıyor.

Bir eğitim sendikası olarak bu konu bizi neden alakadar ediyor? Efenim eğitim aile-sokak-okul üçlemesinin senkronize bir şekilde işlemesiyle mükemmele ulaşmaya çalışır. Okulda öğrendiğini ailede göremeyen, sokakta tam aksini gören çocuklarımız ne yapsın. Hayattan kopuk bir okul okuldan kopuk bir hayat varsa bir toplumda medeniyet inşa etmesi mümkün olur mu?

Konuyu sadece aile yapısını hedef alan programlar olarak düşünmeyin. Nerden tutsanız elinizde kalıyor. Biz öğrencilerimize kanaatkâr olmanın insanı mutlu edeceğini öğretmeye çalışırken kanallarda esas oğlan ya da kız mutlaka zengin olur, zenginlik ve şaşaa ulaşılacak hedef olarak gösterilir. Ya da okul dizilerinde çalışkan öğrenciler silik ve ezik gösterilirken tembel ve haylaz öğrenciler alfa olarak gösterilir. Öğretmenlerinden biriyle iyi anlaşır diğerlerini canından bezdirir fakat bu öğrenciler star olarak gençlerimizin gözünde parlatılır. Sonra biz okulda bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü verip kompozisyon yazdırmaya çalışalım.

Gençlerimizin imtihanları büyük. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bir toplumun sokağı okula göre şekillenmiyorsa, okulda verilenlerin tersi ekranlardan parlatılıyorsa medeniyet kuracağız diyenler hayal kuruyorlar demektir.

İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..407 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
OKUL MÜDÜRLERİNİN BÂRI - 22/09/2020
Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlâhî sorar Ömer’den onu!
TAKVİM - 15/09/2020
Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı.
ÖZELELEŞTİRİ - 25/08/2020
Özele Eleştiri
GİDİŞİM GERİ DÖNÜŞÜMDÜR - 24/06/2020
Murat ÇALIK hocama ithafen.
EĞİTİMİN STEPNESİ - 25/05/2020
Stepne ile uzun süre kullanılmamalıdır.
[KAYSERİLİ YAKUP HOCA] - 20/05/2020
#MaarifSen #MesuliyetHareketi
MESLEK LİSEMİ KAYBETTİM, “YÖK” HÜKMÜNDEDİR. - 16/04/2020
Meslek liselerinin kapasite ve imkânlarının geliştirilmesi ve cazibe merkezi haline getirilmesiyle ilgili düşüncelerimizi kaleme alacağız.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret58032