• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız

MÜLAKAT ADALETSİZLİKTİR!

3 kişinin 3 dakikada ehliyet ve liyakat arayışı yersiz, haksız ve adaletsizdir.

''Öğretmen olmak için senelerini ver. 3 dakikalık mülakatta heyecanlanıp kendini güzel ifade edemediğin için öğretmen olamayacağından kork. Bu kadar basit olmamalı bir adayı harcamak. Sınıfa girdiğimde imzamı atarken 'saatine bakalım çaktırmadan' dediler. 25 geçiyordu. Çıktığımda 28 geçiyor. Bu mudur emeklerimizin hepsinin yerini alacak puanı açıklayacakların bize biçtiği süre: 3 dakika...'' Sevde Öğretmen


 
Yaklaşık 16-17 yıl alınan eğitimin, verilen emeğin, kurulan hayallerin sonunda diplomasına kavuşan, 'Artık sen öğretmensin.' dediğimiz insanlara; "Dur bakalım. Seni mülakat yapacağız. Bakalım olmuş musun?" demek onca yıllık emeğe, insana ve insan onuruna saygısızlıktır.
 
3 kişinin 3 dakikalık mülakat ile kişinin mesleki yeterliliğini ölçmesi, öğretmen olup olamayacağına karar vermesi mümkün mü? 3 dakikada ehliyet ve liyakat arayışı yersiz, haksız ve adaletsizdir. Düşük veya yüksek puan verilme nedeninin objektif bir şekilde izah edilemediği, kişiye adil davranılıp davranılmadığının bilinmediği, hakkaniyet kriterleri tartışmaya açık bu uygulama; toplumda adalete olan güvenin zedelenmesine neden olmakta, vicdanları yaralamaktadır. 
 
Mülâkat uygulamasının amaca hizmet etmediği apaçık ortadadır. Şayet gerekçe güvenlikse, ilgili kurumlar tarafından gerekli incelemeler her zaman yapılabilir. Hem öğretmen atamalarında hem de yönetici atamalarında bu uygulamadan vazgeçilmeli; önce hakkaniyet, sonra ehliyet ve liyakat diyen yeni adil bir sistem inşa edilmelidir.
 
Unutulmamalıdır ki; geleceğe umutla bakabilen, gelecek planlaması yapabilen, adalete güvenen, liyakate inanan, ahlaklı ve irfan sahibi bireyler sağlıklı ve güçlü bir neslin mimarı olabilirler.
#MaarifSen 
1733 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret168592