• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız

MAARİF ORDUSUNA GÜNCELLEME ÇAĞRISI YAPIYORUZ!

42 eğitim sendikasının katılımıyla beyin fırtınası yaparak sorunlara çözüm üretmeye çalışmak yerine 4’ü ile sohbet etmeyi tercih etmek çözümsüzlükten nemalanmak değilse ufuksuzluktur.


Geçtiğimiz günlerde; "
MEB ile 4 Sendika Eğitim Gündemini Konuştu." , "Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, Eğitim Alanındaki 4 Sendikayla Bir Araya Geldi." gibi başlıklar ile basına yansıyan haberlerin içeriğinde; "Milli Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticileri ile 4 eğitim sendikasının genel başkanlarının bir araya geldiği ilk toplantıda, eğitim ve eğitim çalışanları konularında değerlendirmeler yapıldı." bilgisine yer verildiğini kamuoyu ile birlikte Maarif-Sen olarak biz de basından öğrendik.
 
MEB tarafından düzenlenen toplantının konusu, "eğitim ve eğitim çalışanları" olunca "bir eğitim sendikası olarak" haberin detaylarına dikkat kesildik.
 
Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ile 4 sendika başkanının; öğretmenlerin mesleki gelişimi ve görevde yükselme süreçleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu, yönetici atama yönetmeliği, kariyer ve liyakat, kılık kıyafet serbestliği gibi konularda görüş alışverişinde bulunduklarını hatta bazı konularda görüş birliğine vardıklarını, MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve 4 sendika başkanının yer aldığı anlık mobil sohbet grubunun bile kurulduğunu yine basından öğrendik.
 
Bu toplantının üzerinden çok geçmeden Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde Başkent Öğretmenevinde yine aynı 4 eğitim sendikasının davetli olduğu ve katıldığı "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Sistemi Çalıştayı" gerçekleştirildiğini yine basından öğrendik.
 
Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşen söz konusu toplantı ve çalıştayın demokratik, katılımcı, adil, şeffaf ve etik olmadığını maarif camiası ve kamu sendikacılığı adına üzülerek müşahede ettik.
 
Kamu Görevlileri Sendikaları; kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için  4688 Sayılı Kanun çerçevesinde kurulur ve faaliyet gösterirler. Ülkemizde şu an faaliyette bulunan 42 eğitim sendikası bulunmaktadır.
 
MEB; eğitim sendikalarının dördünü hangi amaçla toplantıya davet etmişse, eğitim öğretim ve bilim hizmetleri iş kolunda faaliyet göstermek üzere kurulmuş ve faaliyette olan davet etmekten imtina ettiği 38 eğitim sendikasını da aynı amaçla aynı toplantıya davet etmek zorundadır. Bu bir lütuf değil, 4688 Sayılı Kanun çerçevesinde eğitim sendikalarının tümünün hakkıdır.
 
Sendikalar; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için üyelerine karşı sorumludur. Bu sorumluluğun gereği olarak üyelerinin özlük hakları ile ilgili kamu işverenin her türlü tasarrufunun doğal muhatabı sendikalardır. Eğitim sendikalarının sesine kulağını tıkayan MEB’in; bir milyon öğretmenin sesini duyması, sesine kulak vermesi beklenemez.
 
MEB Personel Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU, adeta bize hak vererek sosyal medya hesabında şöyle demiş: "Çözümde sorun olunca, hiçbir şey çözülmüyor..." Biz de kendisine diyoruz ki; "Çözüm için kurulan masanın ayakları eksik olursa o masa ayakta duramaz!” Öncelikle sorunları ve çözüm önerilerini üzerine yatıracağınız masanın ayakları yeterli ve sağlam olmalı ki sorunların ağırlığını taşıyabilsin. Zira çözüm, çözümsüzlükten öteye gidemez.
 
Sayın Hamza AYDOĞDU; hadi MEB Bakan Yardımcısı Sayın SAFRAN ülkemizde 42 eğitim sendikası olduğunu bilmiyor, MEB Personel Genel Müdürü olarak siz de mi bilmiyorsunuz?
 
42 eğitim sendikasının katılımıyla beyin fırtınası yaparak sorunlara çözüm üretmeye çalışmak yerine 4’ü ile sohbet etmeyi tercih etmek çözümsüzlükten nemalanmak değilse ufuksuzluktur.

4 takım ile turnuvanın kurallarını belirleyip 42 takım ile oyun oynayamazsınız.
Ayrıca maarif camiasının temsilcileri sadece 4 eğitim sendikası değildir, olamaz! Dünya beşten, bir milyonluk maarif ordusu dörtten büyüktür!
 
Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda görev yapan biz eğitimciler, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza katılımcı demokrasi anlayışını vermeye ve yerleştirmeye çalışırken Bakanlığımız bürokratlarında katılımcı demokrasiyi görememek bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır.
 
Bu düşüncelerle Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının; “Türkiye’nin Maarif Davası ve Maarif Çalışanlarının Sorunları üzerine 42 eğitim sendikasının fikirlerini ve çözüm önerilerini almak üzere gerçekleştireceği demokratik, katılımcı, adil ve şeffaf bir çalıştay için Maarif Çalışanları Sendikası (MAARİF-SEN) olarak maddi manevi her türlü külfete talip olduğumuzu bilmelerini isteriz.
 
MAARİF ORDUSUNA GÜNCELLEME ÇAĞRISI YAPIYORUZ!
 
5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine katılan yetkili ama etkisiz, büyük ama tepkisiz 3 sendika kamu sendikacılığının içine düştüğü şu anki acı durumun mimarlarıdır. Makul teklifleriyle oturdukları masadan elleri boş dönen, mutabık kalınan maddelerin bile tutanağa geçmesini sağlayamayan bu sendikalar değil miydi?
 
3600 ek göstergenin yılan hikayesine dönmesinde, zorunlu hizmetin çileye dönüşmesinde, emekliliğin mezara kalmasında, sözleşmeli istihdamın aile bütünlüğünü yerle bir etmesinde, kalemin mürekkebinin üç buçuğa dörde dolmasında, iktidarın adına güncelleme dediği hemen her kalemde yaptığı zamlara karşın maaşımıza yapılan zammın kuşa dönmesinde yüz binlerce üyesi olan dört büyüklerin dolaylı da olsa hiç mi katkısı yok?
 
Şimdi bir milyonluk maarif ordusuna soruyoruz:
"Sendikanızı güncelleme (!) vakti gelmedi mi?"
 
Bu açıklama aynı zamanda kamu sendikacılığının ruhuna uygun olarak “MEB bürokratlarına, bu masanın diğer paydaşları nerede?” diyemeyen dört büyüklere ince bir sitem; her türlü ideolojiden sıyrılarak maarifin ve maarif ordusunun dertleriyle dertlenen ancak MEB bürokratları tarafından yok sayılan 38 eğitim sendikasına dayanışma ve birlik olma çağrısıdır. 
 
 
MAARİF-SEN
YÖNETİM KURULU
2275 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret168488