• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız

YARGI; ADALETSİZLİĞE ‘DUR’ DEDİ!

Danıştay; adaletsizliğe, siyasal sendikacılığa, sendikal tekelciliğe 'dur' dedi'


6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde; yetkili sendikanın tekelci anlayışla toplu sözleşme ikramiyesinin ödenmesine ilişkin masaya getirdiği "kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ödenmesişeklindeki ucube teklifi, adaletsiz olduğu bilinmesine rağmen maalesef masada kabul görmüştü.

Bu adaletsiz kararla; 2022 yılı başında 400 TL'ye yükseltilmesi kararı alınan toplu sözleşme ikramiyesinden, sadece hizmet kolunda en az % 1 üyeye sahip sendikalara üye olan kamu personelleri yararlanabilecekti. Oysa bu hukuksuz karara dek toplu sözleşme ikramiyesi; memuru örgütlü mücadeleye teşvik etmek üzere ortaya çıkan ve bu kapsamda sendika üyesi olan tüm memurlara ödenen bir ikramiye idi.

Örgütlenme özgürlüğünün önünü kesmeyi amaçlayan, çalışanları siyasi sendikalara mahkûm etme planının bir parçası olan bu kararla toplu sözleşme ikramiyesi; örgütlü olmaya teşvik ikramiyesi yerine, örgütlü siyasal sendikalara teşvik ikramiyesi halini almıştı.

Maarif-Sen olarak, yetkili sendikanın kendinden olmayana yaşama şansı tanımayan, örgütlenme özgürlüğüne darbe vurmayı amaçlayan, adalete sığmayan, hukuka gölge düşüren bu teklifinin toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanması üzerine; emekten, emekçiden, özgürlükten, demokrasiden, hukuktan ve adaletten yana net tavır ve dik duruş sergileyeceğimizi ifade etmiştik.

%1 barajı gibi adaletsiz ve antidemokratik bir karara imza atan yetkili sendikaya ve kamu işverenine karşı birçok sendika ile birlikte başlattığımız hukuk mücadelesi, Danıştay 12. Dairesi’nin "kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine" şeklindeki ibarenin “YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA” karar vermesiyle nihayetlenmiştir.

Danıştay 12. Dairesi’nin bu kararıyla; 2022 yılında 3’er aylık dönemler halinde ödenecek olan 400 TL toplu sözleşme ikramiyesinden sendika üyesi tüm kamu çalışanları yararlanabileceklerdir.

Danıştay 12. Dairesi, dava konusu düzenlemenin; “…sendikalar arasında ayrıma yol açılması, açıkça sendikal özgürlüğe bir müdahale oluşturarak sendikaların kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesini önleyici şekilde üye kaybına sebebiyet verecek nitelik taşıdığı gibi, aynı hizmet kolunda çalışıp aynı işi yapan sendika üyesi kamu görevlileri arasında, sadece farklı sendikalara üye olmaları nedeniyle eşitsizlik yaratması itibarıyla çalışma barışını da olumsuz yönde etkileyeceği…gerekçeleri ile mevzuata ve hukuka aykırı olduğuna hükmetmiştir.

Danıştay 12. Dairesi’nin almış olduğu yürütmenin durdurulması kararının, tüm üyelerimize ve kamu çalışanlarına hayırlı olmasını temenni ederken; kamu çalışanları için şimdi vaktin, toplu sözleşme masasında hakkı-hukuku ve adaleti unutan sarı sendikal mücadelenin aktörlerine demokratik tepki ve ders vermenin vakti olduğunu hatırlatmak isteriz.

Maarif-Sen Yönetim Kurulu


607 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret168484