• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız

TALEPLERİMİZİ MEBİM VE CİMER'E YAZIYORUZ.

Kapsam ve içerik bakımından taleplerimizi karşılamayan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yeniden ele alınması için taleplerimizi MEBİM ve CİMER'e yazıyoruz.


Kıymetli Eğitim Çalışanları,
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu, bildiğiniz üzere 31 Aralık 2021 tarihinde TBMM’ye sunuldu ve 4 Şubat 2022 tarihi itibariyle yasalaştı. Süreci başından itibaren yakından takip ederek; görüş, teklif ve taleplerimizi kanun yapıcılara iletmeye çalıştık. Ancak; eğitim çalışanlarının ve eğitim paydaşlarının görüşleri alınmadan aceleyle hazırlanan kanun teklifi, beklentilerimizi karşılamaktan çok çok uzak bir şekilde yasalaştı.
 
Kanun, MEB tarafından tarihi bir adım olarak ilan edilirken; öğretmenlerimizde, eğitim sendikalarında ve diğer eğitim paydaşlarımızda hayal kırıklığına sebep oldu. Yeni yasa, öğretmenlik mesleğinin sosyal, politik, teknik ve bilimsel gücü, etkisi ve derinliği ile karşılaştırıldığında oldukça zayıf bir vizyon ve yaklaşımla hazırlanmıştır. Kanuna sahip diğer mesleklerle karşılaştırıldığında Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğinin sosyal ve yasal statüsünü güçlendirmek yerine zayıf, düşük bir statüde olduğunu pekiştiren bir algının oluşmasına yol açmıştır.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılamaktan uzak bir yasal düzenleme olmakla birlikte öğretmenlik mesleğinin özel bir kanunla tescil edilmiş olması bakımından önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan öğretmenlik mesleğine ilişkin açmazların, sorunların kamuoyu gündemine gelmesi, paydaşlarca ve taraflarca tartışılması elbette değerli ve geliştiricidir.
 
Kıymetli Eğitim Çalışanları,
 
Kanunun beklentiler ve talepler doğrultusunda kanun yapıcılar tarafından yeniden ele alınması, yeniden şekillendirilmesi elbette mümkündür. Maarif-Sen olarak; geçtiğimiz günlerde yayınladığımız açık mektup ile tüm siyasi liderlere bu talebimizi ilettik ve kendilerinden bu yönde destek istedik. Şimdi ise aynı doğrultuda; özlük haklarımızı, ekonomik, sosyal ve demokratik haklarımızı güvence altına alan kapsamlı ve bütüncül bir kanun için taleplerimizi MEBİM ve CİMER’e yazma kararı aldık.
 
Şimdi birlik olma zamanı!” diyor ve kapsamlı, bütüncül, ihtiyaç ve beklentilerimizi karşılayan bir meslek kanunu için tüm meslektaşlarımızı bu etkinliğe davet ediyoruz.  
 
#MaarifSen Yönetim Kurulu
 


873 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam185
Toplam Ziyaret153488