• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız

YARDIMCI PERSONEL VE GÜVENLİK PERSONELİ İHTİYACINI MEB'E BİLDİRDİK!

Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunarak eğitim kurumlarımızın yardımcı personel ve güvenlik personeli ihtiyacını bildirdik. Yeterli sayıda ve kalıcı istihdam talep ettik.


Sayı     : MS-310-2023/07.08 - 07.08.2023
Konu   : Eğitim Kurumlarımızın Yardımcı Personel
              ve Güvenlik Personeli İhtiyacı Hk.
  
                                                        
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
ANKARA
 
Uhdenizde bulunan yaklaşık 67 bin okul bünyesindeki 732 bin derslikte; 18 milyon öğrenci ve 1 milyon 250 bin öğretmen, eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştirmektedir. Eğitim kurumlarımızın devasa büyüklükte sosyal yaşam alanları olduğu göz önünde bulundurulduğunda; temizlik ve güvenlik hizmetlerinin, hayati öneme sahip süreklilik isteyen hizmetler olduğu aşikârdır.
 
Okul güvenliği, öğrenci ve okul personelinin okul içerisinden ve çevresinden kaynaklanan her türlü istenmeyen davranışlara karşı korunmaları ve okulda bir kriz ortamı yaratabilecek olağanüstü hallerde can güvenliklerinin en üst düzeyde sağlanması olarak tanımlanmaktadır. Eğitim kurumlarımızdaki şiddet ve disiplin sorunlarında son yıllarda ciddi bir artış yaşandığı, birçok meslektaşımız şiddete maruz kaldığı ve tarafınızca yayınlanan güvenlik talimatlarının, en güvenli kurumlarımız olması gereken eğitim kurumlarımızda huzur ve güvenliği sağlamada yetersiz kaldığı kamuoyunun malumudur. Eğitim kurumlarımızda huzurlu ve güvenli bir ortamın tesisi için; giriş çıkışları kontrol altında tutacak, yaşanması istenmeyen tatsız hadiselere müdahale edecek, caydırıcı ve önleyici güvenlik hizmetlerini sunacak yeterli sayıda güvenlik personelinin kalıcı olarak istihdam edilmesi, eğitim çalışanlarının ve toplumun en önemli beklentilerindendir.
 
Yaklaşık 18 milyon öğrencimizin eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için eğitim kurumlarımızda temizlik ve hijyene gereken titizlik ve itinanın da gösterilmesi gerekmektedir. Yine okullarımızın devasa büyüklükte sosyal yaşam alanları oldukları göz önünde bulundurulduğunda; istenilen düzeyde temizlik ve hijyene sadece temizlik ve hijyen talimatları yayınlayarak ulaşılamayacağı açıktır. Mevcut yardımcı personel sayısının, okullarımızda nitelikli temizlik hizmetinin verilmesinde ve hijyenin sağlanmasında yetersiz kaldığı yine kamuoyunun malumudur. Hatta birçok okulumuzda hiç yardımcı personel bulunmamaktadır. Yeteri kadar temizlik ve hijyen malzemesinin yanında, o malzemeleri amacı doğrultusunda kullanacak yeteri kadar yardımcı personelin de kalıcı olarak istihdam edilmesi elzemdir.
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı takviminin başlamasına çok az bir süre kalmışken okul yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin, eğitimin paydaşlarının eğitim kurumlarımızın temizliğinin, hijyeninin ve güvenliğinin sağlanmasına ilişkin; endişe duydukları durumlar, yanıt aradıkları ve yanıt bekledikleri sorular bulunmaktadır. Şöyle ki;
 
· Okullarımızın temizliği, hijyeni ve güvenliği nasıl sağlanacak?
· Okullarımızda kaç yardımcı personel ve güvenlik personeli halen görev yapmaktadır?
· Okullarımızda kaç yardımcı personel ve güvenlik personeline ihtiyaç duyulmaktadır?
· Okullarımızda yeteri kadar yardımcı personel ve güvenlik personeli istihdam edilecek mi?
 
MİL MAARİF-SEN olarak; 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yukarıda yer alan sorularımızın yanıtlanması, tarafımızın ve kamuoyunun bilgilendirilmesi hususlarında;
 
Gereğini önemle arz ederiz.
 
                                                                                                                     
Akif KETEN                                                               Mustafa DAĞAŞAN
Genel Sekreter                                                                  Genel Başkan


198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret213545