• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
Gemileri Yakmak ve Gem'i Ele Almak
19/12/2018

Gemi tarihin ilk yıllarından beri kurtuluşun simgesi ve Allah gücünün delillerinden bir tanesidir. Nuh As. Gemisiyle inananları kurtarmış gemiye binmeyenler helak olmuştur. Hızırla Musa gemide yolculuk yapmış gemiye hasar veren Hızır Musa tarafından yadırganmıştır. Gemilerin suda yüzmesine dikkatimiz çekilmiş gemisi denizin ortasında dalgalarla boğuşurken insanların Allah'ı hatırlayıp dua ettikleri, gemi normal seyrine devam ettiğinde ise Allah'ı unutup günahlarına devam ettikleri Kur'an tarafından bize bildirilmektedir. Kur'an'ın bize anlattığı bu bölümden sonra tarihimizde gemiyle ilgili olaylara baktığımızda Fatih'in gemileri karadan yürütmesini onun da öncesinde Tarık bin Ziyad'ın Endülüs tarafına geçtiğinde kaçış yolunun olmadığını vurgulamak için gemileri yaktırdığını bilmekteyiz. Atasözlerimizde de gemi kelimesi değişik ifadelerde kendini bulmuştur.

Yedi İnanmış Adam olarak bir yola giriştik ve eğitim sendikası olarak Maarif Çalışanları Sendikasını kurduk. Önceleri içerisinde bulunmuş olduğumuz sendika kendini kuruş değil duruş sendikası ilan etmiş, kendisine bizi meftun etmişti. Adeta Nuh'un gemisi gibi görünüyordu gözlerde. Gemiyi terkeden batılın dehlizlerinde boğulacak zannedilirdi. Gemiye herkesi kabul eder kendinden olmayanları da kurtarmayı fazilet bilirdi. Nuh'un, oğluna elini uzatması gibi merhamet eli hep dışarıdan içeriye kabul etmek için açılmıştı. Sonra neler oldu bilinmez geminin dümenine geçmek isteyenlerin sayısı artmaya başladı. Dışa açık olan merhamet eli içeriye yumruk olarak dönmeye başladı. Gemiden atılmak istendi kimileri, kimleri buna ses çıkarmaz oldu. O zaman anlaşıldı ki bu gemi nuhun gemisi olamaz. Hızır'ın yaptığını yapmak lazımdı o vakit, hani ücretsiz olarak bindikleri gemiye hasar vermişti hızır, Hz. Musa da neden böyle yaptığını sormuş, bunun hoş olmadığını ima etmişti. Hızır hasar vermeseydi, ilerde zalimler tarafından ele geçirilecekti gemi. Biz gemiye hasar vermeyi düşünmüyoruz dersek yalan olur. Menfaatçilerin, bürokrasi baronlarının, belirli lobilerin gemiyi ele geçirmesinden endişeliyiz. o yüzden geminin asıl sahiplerine kalması için hasar alması kanaatindeyiz.

Süreçte görünen o ki herkes belirli değerlerden bahsedip tam tersini icra ediyor.  Yani lafla vefa gemisini yürütmeye çalışanlar oluyor. Bir de işler yolunda giderken ses çıkarmayanlar, gemileri az dalgalanınca hemen davadan, bugünlere zor gelindiğinden bahsediyorlar. Düşmana benzedikten sonra o aşamalara hangi zorluklardan geçerek geldiğinin bir anlamı kalmıyor halbuki.

Biz gemileri yakarak yeni bir yola girdik. Atladık küheylanımıza, gemi elimize alarak, başkalarının dümenine su taşımadan atımızı hedefe yürütme derdindeyiz. Eğer hedefe varmazsa onu doğuran kısrak utansın diyoruz.

Gerekirse gemileri dağdan yürütmek gibi zorlu görevlere de aday olduğumuzu ilan ederken eleştirdiğimiz durumları icra etmekten de Yaradan'a sığınıyoruz.

Akif Keten1719 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     21/12/2018 14:11

Yüreğine, kalemine sağlık üstad.
Çağlar Kılıç

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret213538