• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
Gemileri Yakmak ve Gem'i Ele Almak
19/12/2018

Gemi tarihin ilk yıllarından beri kurtuluşun simgesi ve Allah gücünün delillerinden bir tanesidir. Nuh As. Gemisiyle inananları kurtarmış gemiye binmeyenler helak olmuştur. Hızırla Musa gemide yolculuk yapmış gemiye hasar veren Hızır Musa tarafından yadırganmıştır. Gemilerin suda yüzmesine dikkatimiz çekilmiş gemisi denizin ortasında dalgalarla boğuşurken insanların Allah'ı hatırlayıp dua ettikleri, gemi normal seyrine devam ettiğinde ise Allah'ı unutup günahlarına devam ettikleri Kur'an tarafından bize bildirilmektedir. Kur'an'ın bize anlattığı bu bölümden sonra tarihimizde gemiyle ilgili olaylara baktığımızda Fatih'in gemileri karadan yürütmesini onun da öncesinde Tarık bin Ziyad'ın Endülüs tarafına geçtiğinde kaçış yolunun olmadığını vurgulamak için gemileri yaktırdığını bilmekteyiz. Atasözlerimizde de gemi kelimesi değişik ifadelerde kendini bulmuştur.

Yedi İnanmış Adam olarak bir yola giriştik ve eğitim sendikası olarak Maarif Çalışanları Sendikasını kurduk. Önceleri içerisinde bulunmuş olduğumuz sendika kendini kuruş değil duruş sendikası ilan etmiş, kendisine bizi meftun etmişti. Adeta Nuh'un gemisi gibi görünüyordu gözlerde. Gemiyi terkeden batılın dehlizlerinde boğulacak zannedilirdi. Gemiye herkesi kabul eder kendinden olmayanları da kurtarmayı fazilet bilirdi. Nuh'un, oğluna elini uzatması gibi merhamet eli hep dışarıdan içeriye kabul etmek için açılmıştı. Sonra neler oldu bilinmez geminin dümenine geçmek isteyenlerin sayısı artmaya başladı. Dışa açık olan merhamet eli içeriye yumruk olarak dönmeye başladı. Gemiden atılmak istendi kimileri, kimleri buna ses çıkarmaz oldu. O zaman anlaşıldı ki bu gemi nuhun gemisi olamaz. Hızır'ın yaptığını yapmak lazımdı o vakit, hani ücretsiz olarak bindikleri gemiye hasar vermişti hızır, Hz. Musa da neden böyle yaptığını sormuş, bunun hoş olmadığını ima etmişti. Hızır hasar vermeseydi, ilerde zalimler tarafından ele geçirilecekti gemi. Biz gemiye hasar vermeyi düşünmüyoruz dersek yalan olur. Menfaatçilerin, bürokrasi baronlarının, belirli lobilerin gemiyi ele geçirmesinden endişeliyiz. o yüzden geminin asıl sahiplerine kalması için hasar alması kanaatindeyiz.

Süreçte görünen o ki herkes belirli değerlerden bahsedip tam tersini icra ediyor.  Yani lafla vefa gemisini yürütmeye çalışanlar oluyor. Bir de işler yolunda giderken ses çıkarmayanlar, gemileri az dalgalanınca hemen davadan, bugünlere zor gelindiğinden bahsediyorlar. Düşmana benzedikten sonra o aşamalara hangi zorluklardan geçerek geldiğinin bir anlamı kalmıyor halbuki.

Biz gemileri yakarak yeni bir yola girdik. Atladık küheylanımıza, gemi elimize alarak, başkalarının dümenine su taşımadan atımızı hedefe yürütme derdindeyiz. Eğer hedefe varmazsa onu doğuran kısrak utansın diyoruz.

Gerekirse gemileri dağdan yürütmek gibi zorlu görevlere de aday olduğumuzu ilan ederken eleştirdiğimiz durumları icra etmekten de Yaradan'a sığınıyoruz.

Akif Keten1313 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     21/12/2018 14:11

Yüreğine, kalemine sağlık üstad.
Çağlar Kılıç

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret122975