• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KUBBEMİZ
24/12/2018

 

“Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş.” M. KÜÇÜK

Kubbe içindekileri rahmetle besler, kubbeye doğru açılır Allah’a niyazda bulunan eller. Hiçbir eksiklik bulamaz gök kubbede gözler. Direksizdir ve güneş ışınlarının direkt size gelmesini engeller. Mekandan münezzehtir Allah fakat bazı hadisler göğe tecelli etmesinden bahseder. Vahiy yerden bitmez mesela gökten iner.

Göğün ulviliğini bildiklerinden mi yoksa güç ve kuvvetlerini göstermek için göğü taklitlerinden mi bilmem ama bir çok medeniyet mimarisinde kubbeyi kullanmıştır. Mimaride kubbe, göğü temsil etmektedir. Gökten rahmet olarak gelen vahiy Arabistan çölünü yeşertmiş olduğundan mı bilmem ama Hz. Nebinin makamını yeşil kubbeyle örtmüşlerdir. Gök Tanrı inancından mı bilmem ama Türkler barınaklarında kubbe tarzını benimsemişler.

Mimar Sinan kubbelerle donattı payitahtı ve Edirne Selimiye Camiinde kubbe çapı olarak geçti Ayasofya’yı. Koca Sinan kubbelerle bezedi gezdiği coğrafyayı.

Bütün bu girizgahtan sonra lafı sendikamıza getirmekte fayda var. Sendikamız göğü kendine rol model edinmektedir. Nasıl ki gök kimseyi ayırmadan rahmet yağmurlarını herkese ulaştırıyorsa bizim iyiliklerimiz de sadece bize ve bizden olana olmayacaktır. Kimin zarara ve zulme uğradığına bakmazsızın üzerine titreyeceğiz.

Biz Aliya’nın dediği gibi göklerin öğrencisi olup yeryüzünün öğretmeni olmaya adayız.

Kubbemizin rengine gelince yeşille mavinin karışımı olan turkuaz olacaktır. Biz Türklerin mimarisinden de Mescid-i Nebinin yeşil türbesinden de Bizansın  ayasofyasında da istifade edecek mahsun ve mahsur sarı kubbe için elimizle dilimizle gönlümüzle mücadele edeceğiz.

Bizim kubbemizden daha kuşatıcı ve görkemli kubbe gördüğümüzde onu yıkmak için değil, geçmek için çaba harcayacağız.

Kubbemizin tuğlalarını döşemeye başladık. Bu kubbeyi inşa edecek gönüllü işçiler bekliyoruz. Her bir tuğlasını ilkelerle harçlayıp yapıştırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki kubbeyi kubbe yapan unsurlar yok olur o kubbenin tuğlaları yerinden oynarsa altında kalmanın bedeli ağır olacaktır.

Aslında bütün yaptıklarımız bu kubbede hoş bir sada bırakmaktır.

Akif KETEN1238 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
 Devamı
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret168592