• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KUBBEMİZ
24/12/2018

 

“Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş.” M. KÜÇÜK

Kubbe içindekileri rahmetle besler, kubbeye doğru açılır Allah’a niyazda bulunan eller. Hiçbir eksiklik bulamaz gök kubbede gözler. Direksizdir ve güneş ışınlarının direkt size gelmesini engeller. Mekandan münezzehtir Allah fakat bazı hadisler göğe tecelli etmesinden bahseder. Vahiy yerden bitmez mesela gökten iner.

Göğün ulviliğini bildiklerinden mi yoksa güç ve kuvvetlerini göstermek için göğü taklitlerinden mi bilmem ama bir çok medeniyet mimarisinde kubbeyi kullanmıştır. Mimaride kubbe, göğü temsil etmektedir. Gökten rahmet olarak gelen vahiy Arabistan çölünü yeşertmiş olduğundan mı bilmem ama Hz. Nebinin makamını yeşil kubbeyle örtmüşlerdir. Gök Tanrı inancından mı bilmem ama Türkler barınaklarında kubbe tarzını benimsemişler.

Mimar Sinan kubbelerle donattı payitahtı ve Edirne Selimiye Camiinde kubbe çapı olarak geçti Ayasofya’yı. Koca Sinan kubbelerle bezedi gezdiği coğrafyayı.

Bütün bu girizgahtan sonra lafı sendikamıza getirmekte fayda var. Sendikamız göğü kendine rol model edinmektedir. Nasıl ki gök kimseyi ayırmadan rahmet yağmurlarını herkese ulaştırıyorsa bizim iyiliklerimiz de sadece bize ve bizden olana olmayacaktır. Kimin zarara ve zulme uğradığına bakmazsızın üzerine titreyeceğiz.

Biz Aliya’nın dediği gibi göklerin öğrencisi olup yeryüzünün öğretmeni olmaya adayız.

Kubbemizin rengine gelince yeşille mavinin karışımı olan turkuaz olacaktır. Biz Türklerin mimarisinden de Mescid-i Nebinin yeşil türbesinden de Bizansın  ayasofyasında da istifade edecek mahsun ve mahsur sarı kubbe için elimizle dilimizle gönlümüzle mücadele edeceğiz.

Bizim kubbemizden daha kuşatıcı ve görkemli kubbe gördüğümüzde onu yıkmak için değil, geçmek için çaba harcayacağız.

Kubbemizin tuğlalarını döşemeye başladık. Bu kubbeyi inşa edecek gönüllü işçiler bekliyoruz. Her bir tuğlasını ilkelerle harçlayıp yapıştırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki kubbeyi kubbe yapan unsurlar yok olur o kubbenin tuğlaları yerinden oynarsa altında kalmanın bedeli ağır olacaktır.

Aslında bütün yaptıklarımız bu kubbede hoş bir sada bırakmaktır.

Akif KETEN1105 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret122984