• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
MaarifTV
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
BAKANIMIZ
18/02/2019

Bakmak kişiye sorumluluk yükleyen bir eylemdir. Şahit olduğu durumlar karşısında tavır almak zorunda kalır insan. Görmek bakmaya bağlıdır ve görmek biraz daha edilgendir. Ders görmek, değer görmek, birisiyle görüşmek, güneş görmek, teftiş görmek gibi kelimeler içinde edilgenliği barındırır. Bakmak ise öyle değildir. İcabına bakmak, işe bakmak, eve bakmak, hastaya bakmak, birini aramak için bakmak, koruyup kollamak için bakmak anlamlarında kullanılan kelimemiz ise kişinin bu eylemler etken rol oynadığını hissettiriyor.

Bakıyoruz ki ülkede eğitim de aksaklıklar var, nasıl giderilir diye çözüm yollarına bakıyoruz.

Evimize güneş girsin diye bakısı güney olan evlere bakıyoruz.

Ev ahalimiz harama el uzatmasın diye evin geçimine bakıyoruz.

Elimizden bir şey gelmeyen durumlar karşısında şaşkınlıkla bakıp kalıyoruz.

Bir sendika kuruyor ve onun büyüyüp serpilmesine bakım yapıyoruz.

Her işe çözüm bulamayız biz eğitim işlerine bakıyoruz.

Bakmak kelimesini irdelememizin sebebi bakanlık teşkilatında çalışıyor olmamızdan elbette. Milli eğitime bakan kuruluşun unvanı bakanlık, başındaki kişinin unvanı da bakan. Eğitimin milli ve manevi temellerine uygun bir şekilde seviye olarak yükseltilmesinde bakanın etkisi ve yetkisi diğer kişilere oranla daha fazladır. Çünkü bakan baktığı konudan sorumludur ve hesabını o verecektir.

Ülkenin genel havasına baktığımızda hali hazırdaki bakandan öğretmenler odası ziyadesiyle memnun. Bununla birlikte memnun olmayan insanlar da olmalı ki bakan göreve başladı başlayalı kuyu kazmaya çalışanlar türedi. Eğitim konusunda tek söz sahibi gibi davranan arkadaşlara sözüm; kardeşim eğitim bir senin elinde değil, herkesi ilgilendiriyor. Bu kadar kapsamlı bir camiayı önce kitap haberleriyle ardından tamamlanmış bitmiş projeyle şimdi de bilmem kimin aldığı olurla meşgul etmenin kime ne faydası var. Herkes birine racon kesmeye, ayar vermeye çalışıyor. Ülkenin en önemli meselesinde, ülkenin birçok kesiminde heyecan oluşturmuş bakan için, içten pazarlıklı hareket etmeler ve ucuz ayak oyunlarıyla koltuk devşirmeye çalışanlardan bu ülkeye ne fayda olur onu da düşünmek gerekir.

Bakan ekibini kurarken görevden alınanların alınmaması darılmaması gerekir. Alınanları teselli etmek de eğitim politikalarına yön vermekle görevli olanların işi olmasa gerektir. Süreçte imza yetkisi olmayanların bakanlık üzerinde etki sahibi olması da kabul edilebilir değildir.

Eleştirilmez bir insan ortaya koyma derdinde değiliz. Ama eleştirilecek bir makamdaki kişiyi birçoğunda haberi olmadığı konularla eleştirip itiraz hakkımızın hoyratça kullanılmasınadır tepkimiz. 

Unutmadan öğretmenler odasındaki imza sirküsüne bakan kardeşim, sitemize girip yazılarımıza bakan kardeşim üye olman bir imzaya bakar.
1593 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam107
Toplam Ziyaret184119