• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
FİDANIMIZ
03/03/2019

Hz. Âdem’den beridir imtihandır ağaç bize. Bazen meyvesini yemekle imtihan ediliriz bazen meyveyi verene şükretmekle. 

İşin, icraatın timsalidir, Peygamberimiz kıyamet kopsa dahi elinde fidanı olanın onu dikmesini söylemiştir. 

Kimi ağaç vardır dibinde ot yeşermesine izin vermez bazı ağaçlar ise etrafına merhametini esirgemez. Ağaç olup meyvesi olmayanlar da işe yarar elbet ama odun olup ateşle buluşmaktır sonları ilelebet. Ağaç vardır, görkemlidir meyveleri tepesinde. Ulaşamazsın ki tadına bakasın. Oradaki meyvelerden yoktur fayda sahibine, bir müddet sonra balta iner tepesine. Tepelemek diye bir tabir kullanılır tarımda bu işleme. 

Yaşlı ağacın meyve kalitesi de ağaç kalitesi de bir müddet sonra düşüşe geçer. Gövdesine ve meyvesine kurtlar işler. 

Bazı ağaçlar boyundan büyük meyve verirler. Bodur meyve ağaçları hem üreticisine kolaylık sağlar hem de verimde kendinden büyüklere kafa tutar. 

Bazı ağaçlar meyve vermediği gibi çevresini rahatsız eder. Aylandız ağacı mesela…  Anadolu’da adını bile farklı söylerler. 

Kimi fidanlara aşılar yapılır daha kaliteli ürünler versin diye aynı familyadan fidana farklı meyveler aşılanabilir. Elmayla armutu bir ağaçtan yiyebilirsin örneğin. 

Kimi fidan tohumdan biter kimisi köklerden sürer. Her toprakta yetişmeyebilir neşvünema bulduğu mekân önemlidir. 

Fidan derken aslında sendikamızı anlatmaya çalıştım. İmtihan olarak dikmedik fidanımızı. Belli bir toprak parçası üzerinde yeşertmeye çalışıyoruz yapraklarımızı. Kaliteli meyveler verip bulunduğumuz mekâna hizmet etme derdindeyiz. Ulu bir ağaç olma hedefi değil bizimkisi meyvesine ulaşabileceğin bodur bir ağaç. Başımızı göklere uzatıp meyvemizden kimsenin yememesi hem züldür millete hem de tepelenme tehlikesini barındırır içinde. Aynı düşünceleri, felsefeyi paylaştıktan sonra fidanımıza aşı olacaklar değer katar bizlere. Fidanımızı özenle ve özveriyle büyütüp bu toprakların istifadesine sunacağız. Fidanımızı kaliteli bir ağaç yapmak için birlikte gayret etmeye ne dersiniz?

Bu vesileyle fidanımıza dal olmaya gücüne güç katmaya davetlisiniz.


1186 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
 Devamı
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret168491