• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TAŞIMIZ
29/03/2019

Dünya bizim için hazırlanırken hizmetimize verilen maddelerden bir tanesi de taştır. Taş insana bina yapımında yardımcı olmuş, şehirler taşlardan inşa edilen kalelerle korunmuştur. Taş aşındıkça toprak olmuş bazen bizzat onu yontarak yapılar oluşturmuş. Gücünü göstermek isteyenler dağı taşı delerken kimisi taş üstüne taş koyarak piramitleri dikmiş kimileri de taş üstünde taş gövde üstünde baş bırakmamış. Taş kalpli olmak olumsuz anlam içerirken taşı sıkıp suyunu çıkartmak ve ekmeğini taştan çıkartmak olumludur. Sonra bunun arkasından yine kalpleriniz katılaştı, şimdi de taş gibi, ya da taştan da beter hale geldi. Çünkü taşlardan öylesi var ki; içinden nehirler kaynıyor, yine öylesi var ki, çatlıyor da bağrından sular fışkırıyor, öylesi de var ki, Allah korkusundan yerlerde yuvarlanıyor. (Bakara 74) Musa susayan kavmine su bulmak için asayla taşa vurur. Taşın içinden on iki adet pınar oluşur.

Taş ile belirler insanlar tarla sınırını, bazen de sınır taşını oynatarak insanlığını.

Çocukken, insanın kavgada ilk aradığımız şeydir taş ve atınca taşı “aha kafası yarıldı” demeyi ister .

Taş aynı zamanda cehennemin yakıtıdır. Eğer insan dikilir kalırsa dikili taşlar karşısında onun sonu da cehenneme yakıt olmaktır.

Taş atılır kötülüğün simgesi iblise. Taş atar ebabil gücüne güvenen Ebreheye. Taş yağar göklerden küfürde ileri gidenlerin tepesine.

Taş mücevherde olursa düşürmek istemeyiz fakat organımız içindeyse ondan kurtulmak için elimizdeki taşları bile feda ederiz.

Taşlama ise edebiyatımızda ince göndermeler barındıran halk edebiyatı türüne denir. Bir de metal parçaları parlatmak veya bıçağı keskinleştirmek için taşlama işlemi yapılır.

Mihenk taşı yapıların düzgün yapılmasına yarar, sabır taşı ise kararlılığa atıf yapar.

Girizgah burada son bulsun. Yazılarımı okuyup “her yazıyı neden Hz. Adem’den başlatıp günümüze getiriyorsun” diyen kayınbiradere de buradan selam olsun.

Taş gibi bir ekip kurduk çok şükür. Aramızdan su sızmaz, ama içimizden membalar çağlar. Dağı taşı aşacak koç gibi erlerimiz var çok şükür. Alanımızda yıldızlaşacağız, haksızlığın karşısında kaya gibi duracağız. Elbette yakında ak günler göreceğiz.

 İnsanlık onuru bizim sınır taşımız onu yerinden oynatmayacağız.

Haksızlık gördüğümüzde kötülüğün timsali şeytanı taşlar gibi taşlayacağız. Bazen de metal yorgunluğu gördüğümüzde taşlama yapacağız.

Çocuk gibi her kızgınlığımızda taşa sarılacak değiliz.

Sabır taşını çatlatmadan sendikamızın yapısını inşa ediyor taş üstüne taş koymaya yani üye alımlarına devam ediyoruz. İlkelerimizi mihenk taşı yapıp ona göre yükselmek istiyoruz.

Alanımızda gördüğümüz eksik gedikler varsa taşı gediğine koymaya çalışıyoruz.

Attığımız taş,  prenses (iktidar) öptü diye kendini prens zanneden kurbağayı ürkütmeye değsin istiyoruz.

Sendika işi taşa işlem yapmak gibi meşakkat gerektirir biliyoruz, hak bildiğimiz bu yolda tekerimize taş değmesin diliyoruz.

Her taşın altından çıkacak değiliz ama eğitim konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz.

Düzenbazların dalgasını taşlayıp tekerine taş koymak istiyoruz.

Eğitimde taşlar yerine otursun diye çaykuşu çay taşıyla vurulur deyip eğitimin eğitimcilere ve işini bilenlere bırakılmasını önemsiyoruz.

Eteğimdeki bütün taşları döktüm buraya. Taş gibi adamlar bekliyoruz sendikamıza.

 1090 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
 Devamı
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret168593