• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ACIMIZ
08/04/2019

İnsan duyu ve duygularla donatılmış bir varlıktır. Duyular maddi alana hitap ederken duygular manevidir. Tatlı şeyler yediğimizde dilimiz vasıtasıyla onun lezzetini hissederiz. Güzel hadiselerle karşılaştığımızda da ruhumuz bundan lezzet duyar. Dilimizin tattığı acı ruhumuzu inciten acı olayların yanında bir hiç mesabesindedir. Ruhumuzun hissettiği tatlar bizi biz yapar. Ruhumuzun hissettiği tatlar da herkes için aynı olmayabilir. Mesela çalışmak başarılı olmak isteyene baldan tatlı gelirken tembele zehirden acı gelebilir.

2 Nisan 19 tarihinde Kocaeli Gebze ilçesinde yaşanan bir olay ruhumuzu sarstı. Acımız var. Görevi başında öğrencisi tarafından öldürülen bir meslektaşımız var. Vatanına hizmet etme aşkıyla görevini yapan Necmettin KUYUCU öğretmenimiz filhakika şehittir. Çünkü şehit olmak için sadece cephede düşmanla savaşmak gerekmez. Belki de tüm düşmanlarımızın ortak paydası cehaletle savaşmak ve bu savaş esnasında ölmek ve öldürülmek kişiyi şehadet mertebesine ulaştırır. Yeri gelmişken öğretmenimizin ismini görev yaptığı okula veren Vali Hüseyin AKSOY’a maarif camiamız adına teşekkür ederim.

Öğretmenimizi şehit eden cehaletin bileylediği bıçak bütün eğitim camiasının kalbine saplanmıştır. Karanlığa mum olan ışığımız sönmüştür. Meyve yetiştiren ağacımız kesilmiştir. Evlatları babalarına hasret, eşi gözü yaşlı kalmıştır.

Şiddet kime yapılırsa yapılsın meşum ve menfurdur. Öğretmenler camiası halkla en çok haşır neşir olan kesim olmasına rağmen hala öğretmenleri korumaya yönelik bir kanun bulunmamaktadır.  Dahası bürokratların öğretmenleri dillerine düşürmesi halk nezdinde de öğretmenlik meslek onurunun çiğnenmesine sebep olmuştur. Günümüzde hala veliler tarafından fiili ve sözlü şiddetin yanı sıra psikolojik şiddete maruz kalan öğretmenlerimiz var. Korunmaya ihtiyaç duymamız ayıp olarak ülkemize yeter. Korunamıyor olmamız da kanun koyucuların ayıbı olarak yetsin.

12 yıllık zorunlu eğitimde okumak istemeyeni veya istidadı olmayanı zorunlu olarak okulda tutmak birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu gün ortaokulda kalan öğrenci sayısı neredeyse yok. Çok başarılı olduklarından dolayı değil elbette. Mecburen okuyacak olan öğrencinin sene kaybetmesinin bir anlamı olmuyor. Buna bağlı olarak da disiplin işlemleri sağlıklı işleyemiyor.  Disiplin iş ve işlemleri daha da güçlendirilmeli ve okumakta talebi ve gönlü olmayan öğrencilerin farklı alanlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Okul ortamında derslerden başarı sağlayamayan öğrencilerin başka alanlarda başarılı olması mümkündür.

Bir köşe yazısıyla bu sorunu çözmek mümkün değil ama zorunlu eğitim konusuyla sınıfta kalma işini tekrar düşünelim. Üst sınıflara geçtikçe kalifiye öğrenci profilleri oluşturmamız gerekirken ülkenin hepsini aynı potada eritmeye çalışmak boşa çekilen kürektir.710 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam236
Toplam Ziyaret153539