• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ACIMIZ
08/04/2019

İnsan duyu ve duygularla donatılmış bir varlıktır. Duyular maddi alana hitap ederken duygular manevidir. Tatlı şeyler yediğimizde dilimiz vasıtasıyla onun lezzetini hissederiz. Güzel hadiselerle karşılaştığımızda da ruhumuz bundan lezzet duyar. Dilimizin tattığı acı ruhumuzu inciten acı olayların yanında bir hiç mesabesindedir. Ruhumuzun hissettiği tatlar bizi biz yapar. Ruhumuzun hissettiği tatlar da herkes için aynı olmayabilir. Mesela çalışmak başarılı olmak isteyene baldan tatlı gelirken tembele zehirden acı gelebilir.

2 Nisan 19 tarihinde Kocaeli Gebze ilçesinde yaşanan bir olay ruhumuzu sarstı. Acımız var. Görevi başında öğrencisi tarafından öldürülen bir meslektaşımız var. Vatanına hizmet etme aşkıyla görevini yapan Necmettin KUYUCU öğretmenimiz filhakika şehittir. Çünkü şehit olmak için sadece cephede düşmanla savaşmak gerekmez. Belki de tüm düşmanlarımızın ortak paydası cehaletle savaşmak ve bu savaş esnasında ölmek ve öldürülmek kişiyi şehadet mertebesine ulaştırır. Yeri gelmişken öğretmenimizin ismini görev yaptığı okula veren Vali Hüseyin AKSOY’a maarif camiamız adına teşekkür ederim.

Öğretmenimizi şehit eden cehaletin bileylediği bıçak bütün eğitim camiasının kalbine saplanmıştır. Karanlığa mum olan ışığımız sönmüştür. Meyve yetiştiren ağacımız kesilmiştir. Evlatları babalarına hasret, eşi gözü yaşlı kalmıştır.

Şiddet kime yapılırsa yapılsın meşum ve menfurdur. Öğretmenler camiası halkla en çok haşır neşir olan kesim olmasına rağmen hala öğretmenleri korumaya yönelik bir kanun bulunmamaktadır.  Dahası bürokratların öğretmenleri dillerine düşürmesi halk nezdinde de öğretmenlik meslek onurunun çiğnenmesine sebep olmuştur. Günümüzde hala veliler tarafından fiili ve sözlü şiddetin yanı sıra psikolojik şiddete maruz kalan öğretmenlerimiz var. Korunmaya ihtiyaç duymamız ayıp olarak ülkemize yeter. Korunamıyor olmamız da kanun koyucuların ayıbı olarak yetsin.

12 yıllık zorunlu eğitimde okumak istemeyeni veya istidadı olmayanı zorunlu olarak okulda tutmak birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu gün ortaokulda kalan öğrenci sayısı neredeyse yok. Çok başarılı olduklarından dolayı değil elbette. Mecburen okuyacak olan öğrencinin sene kaybetmesinin bir anlamı olmuyor. Buna bağlı olarak da disiplin işlemleri sağlıklı işleyemiyor.  Disiplin iş ve işlemleri daha da güçlendirilmeli ve okumakta talebi ve gönlü olmayan öğrencilerin farklı alanlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Okul ortamında derslerden başarı sağlayamayan öğrencilerin başka alanlarda başarılı olması mümkündür.

Bir köşe yazısıyla bu sorunu çözmek mümkün değil ama zorunlu eğitim konusuyla sınıfta kalma işini tekrar düşünelim. Üst sınıflara geçtikçe kalifiye öğrenci profilleri oluşturmamız gerekirken ülkenin hepsini aynı potada eritmeye çalışmak boşa çekilen kürektir.886 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret213540