• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
HERKES KENDİ OKULUNA
17/06/2019

 

Seminer dönemi, öğretmenlerin sene başında eğitim öğretimi planladıkları sene sonunda da eğitim öğretimi değerlendirdikleri kıymetli zaman dilimleridir. Her genel müdürlük seminer planlarını ilgili okullara göndererek seminer dönemini planlamaktadır. Fakat din öğretimi genel müdürlüğü farklı bir yol takip ederek din öğretimine bağlı olmayan okullardaki bütün din kültürü öğretmenlerini belirli okullarda topluyor. Uygulamanın ilk yapıldığı yıllarda çok faydalı görünen bu işlem zamanla rutin bir hal almış ve öğretmenlerimiz için faydasız hale gelmiştir.

Sahada yaptığımız araştırma neticesinde din kültürü öğretmenleri seminer dönemini kendi okullarında geçirmek istiyorlar. Bunun başlıca nedenleri şunlar:

Eylül ayı seminer döneminde okuldaki eğitim öğretim planlanırken din kültürü öğretmenleri okullarında bulunamıyorlar. Aynı şekilde okul bitiminde değerlendirme aşamasında da kendi okullarında olamıyorlar.

İlçedeki bütün din kültürü öğretmenlerinin toplanması bir günü aşmamalıdır. Çünkü diğer günler tekrara düşülmekte beklenilen fayda elde edilememektedir. Din kültürü zümresinin sene içinde yapılan buluşmalarının planlanması için eylülde bir gün, değerlendirilmesi için haziranda bir gün bir araya gelmesi yeterli olacaktır.

Her sene okulundan ayrı seminer alan din kültürü öğretmenleri diğer branşlar açısından farklı yorumlanmaktadır.

Din öğretimi genel müdürlüğünün farklı müdürlüklere bağlı okullardan öğretmenleri çekip alması etik bir davranış değildir. Lisede görev yapan din kültürü öğretmenini imam hatip okullarında çalıştırmayan müdürlük seminer dönemi emri altına almaktadır. Din kültürü öğretmenleri için bu durum kabul edilebilir değildir.

Okullarında sosyalleşmesi gereken, kurum kültürüne katkı sağlaması gereken din kültürü öğretmenleri okullarından ayrılmak zorunda kalmaktadırlar.

Samimi çalışmalarından ve gayretinden şüphe duymadığımız Nazif Bey umarım bu rahatsızlık için gerekeni yapacaktır.

Yazımızı Adalet timsali Hz. Ömer’in şu sözüyle bitirelim:

"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."

Hayırlı günleriniz olsun.


 831 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret122978