• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
HERKES KENDİ OKULUNA
17/06/2019

 

Seminer dönemi, öğretmenlerin sene başında eğitim öğretimi planladıkları sene sonunda da eğitim öğretimi değerlendirdikleri kıymetli zaman dilimleridir. Her genel müdürlük seminer planlarını ilgili okullara göndererek seminer dönemini planlamaktadır. Fakat din öğretimi genel müdürlüğü farklı bir yol takip ederek din öğretimine bağlı olmayan okullardaki bütün din kültürü öğretmenlerini belirli okullarda topluyor. Uygulamanın ilk yapıldığı yıllarda çok faydalı görünen bu işlem zamanla rutin bir hal almış ve öğretmenlerimiz için faydasız hale gelmiştir.

Sahada yaptığımız araştırma neticesinde din kültürü öğretmenleri seminer dönemini kendi okullarında geçirmek istiyorlar. Bunun başlıca nedenleri şunlar:

Eylül ayı seminer döneminde okuldaki eğitim öğretim planlanırken din kültürü öğretmenleri okullarında bulunamıyorlar. Aynı şekilde okul bitiminde değerlendirme aşamasında da kendi okullarında olamıyorlar.

İlçedeki bütün din kültürü öğretmenlerinin toplanması bir günü aşmamalıdır. Çünkü diğer günler tekrara düşülmekte beklenilen fayda elde edilememektedir. Din kültürü zümresinin sene içinde yapılan buluşmalarının planlanması için eylülde bir gün, değerlendirilmesi için haziranda bir gün bir araya gelmesi yeterli olacaktır.

Her sene okulundan ayrı seminer alan din kültürü öğretmenleri diğer branşlar açısından farklı yorumlanmaktadır.

Din öğretimi genel müdürlüğünün farklı müdürlüklere bağlı okullardan öğretmenleri çekip alması etik bir davranış değildir. Lisede görev yapan din kültürü öğretmenini imam hatip okullarında çalıştırmayan müdürlük seminer dönemi emri altına almaktadır. Din kültürü öğretmenleri için bu durum kabul edilebilir değildir.

Okullarında sosyalleşmesi gereken, kurum kültürüne katkı sağlaması gereken din kültürü öğretmenleri okullarından ayrılmak zorunda kalmaktadırlar.

Samimi çalışmalarından ve gayretinden şüphe duymadığımız Nazif Bey umarım bu rahatsızlık için gerekeni yapacaktır.

Yazımızı Adalet timsali Hz. Ömer’in şu sözüyle bitirelim:

"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."

Hayırlı günleriniz olsun.


 1071 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret213540