• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
HERKES KENDİ OKULUNA
17/06/2019

 

Seminer dönemi, öğretmenlerin sene başında eğitim öğretimi planladıkları sene sonunda da eğitim öğretimi değerlendirdikleri kıymetli zaman dilimleridir. Her genel müdürlük seminer planlarını ilgili okullara göndererek seminer dönemini planlamaktadır. Fakat din öğretimi genel müdürlüğü farklı bir yol takip ederek din öğretimine bağlı olmayan okullardaki bütün din kültürü öğretmenlerini belirli okullarda topluyor. Uygulamanın ilk yapıldığı yıllarda çok faydalı görünen bu işlem zamanla rutin bir hal almış ve öğretmenlerimiz için faydasız hale gelmiştir.

Sahada yaptığımız araştırma neticesinde din kültürü öğretmenleri seminer dönemini kendi okullarında geçirmek istiyorlar. Bunun başlıca nedenleri şunlar:

Eylül ayı seminer döneminde okuldaki eğitim öğretim planlanırken din kültürü öğretmenleri okullarında bulunamıyorlar. Aynı şekilde okul bitiminde değerlendirme aşamasında da kendi okullarında olamıyorlar.

İlçedeki bütün din kültürü öğretmenlerinin toplanması bir günü aşmamalıdır. Çünkü diğer günler tekrara düşülmekte beklenilen fayda elde edilememektedir. Din kültürü zümresinin sene içinde yapılan buluşmalarının planlanması için eylülde bir gün, değerlendirilmesi için haziranda bir gün bir araya gelmesi yeterli olacaktır.

Her sene okulundan ayrı seminer alan din kültürü öğretmenleri diğer branşlar açısından farklı yorumlanmaktadır.

Din öğretimi genel müdürlüğünün farklı müdürlüklere bağlı okullardan öğretmenleri çekip alması etik bir davranış değildir. Lisede görev yapan din kültürü öğretmenini imam hatip okullarında çalıştırmayan müdürlük seminer dönemi emri altına almaktadır. Din kültürü öğretmenleri için bu durum kabul edilebilir değildir.

Okullarında sosyalleşmesi gereken, kurum kültürüne katkı sağlaması gereken din kültürü öğretmenleri okullarından ayrılmak zorunda kalmaktadırlar.

Samimi çalışmalarından ve gayretinden şüphe duymadığımız Nazif Bey umarım bu rahatsızlık için gerekeni yapacaktır.

Yazımızı Adalet timsali Hz. Ömer’in şu sözüyle bitirelim:

"Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız, sizde hayır yoktur. Uyarılarınıza rağmen kendimizi düzeltmezsek bizde hayır yoktur."

Hayırlı günleriniz olsun.


 910 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam236
Toplam Ziyaret153539