• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
MÜLAKAT
11/07/2019

Bugün itibariyle atamalarda ve görevde yükselmelerde uygulanan mülakat yöntemine, sendika olarak kurulduğumuz andan itibaren karşıyız. Bu yöntem insan onuruna yapılan en büyük saldırıdır. Ayrıca dört yıl boyunca fakültede eğitim veren hocaların mezun ettikleri öğrencileri dört dakikada işe almak akademik camiamıza da hakaret sayılır.

Hali hazırda mülakat komisyonlarında görev alan veya mülakatın devam etmesini isteyen tayfa bizim tanıdığımız, bizden dediğimiz insanlar. Dolaysıyla bizim itirazımızın daha değerli olması gerekir. Zamanında bize yapılanları bizim arkadaşlar bizim dışımızdakilere yaparsa yarın bizim itiraz edebilme hürriyetimiz elimizden alınmayacak mı? Yanlış kim yaparsa yapsın yanlıştır ve doğru her kim yaparsa yapsın doğru ve saygıya muteberdir.
 
Hangi aklı başında insan mülakatla atama yapılmasını tasvip edebilir ki? Herkes yanlış olduğunda mutabıksa neden devam eder ki? Millî Eğitim Bakanımız mülakatlarda yazılı sınav puanlarına yakın puanların verilmesi talimatı vermiş ve kısmen de başarılı olmuştur. Önceki yıllara oranla daha az kişinin puanı düşürülmüş. Genellikle kpss puanına yakın bir değerlendirme yapılmış. Bu sevindirici bir gelişme ve Bakan Bey’i tebrik ediyoruz.

Düştüğümüz hale bakın. Artık mülakatta puan düşürülmediğine dua eder hale gelmişiz. Ya arada birkaç kişinin puanı artırıldıysa… Bir kişinin puanı dahi haksız yere yükseltilirse ya da düşürülürse silsile yoluyla birçok haksızlık yaşanacak hâlbuki. Mülakatı yapanlar ne kadar başarılı bir çalışma yaparlarsa yapsınlar torpil yapan şahıs yaftasından kurtulamayacaklar.

Mülakatlarda en çok kullanılan not düşürme yöntemi ise insanları eşi dostu akrabasıyla değerlendirmek. Suçlar kişisel iken ve suçlar geriye yürütülemeyeceği hükmü anayasal bir teminat iken mülakatlarda bu kriterler yerlere serildi. Hâlbuki bizim medeniyetimiz Uhudda Müslümanları bozguna uğratan Halid bin Velid’i ordu komutanı yapmıştır.  Çocuğunu diri diri toprağa gömen ve helvadan put yapıp acıkınca yiyen Hz. Ömer’i devletin başına getirmiş. Hz. Nuh’a yetiştirdiği dört evlattan bir tanesi inkâr etti diye Nuh deyip Peygamber dememezlik yapmamış. Mekke döneminde, peygamberimizi Kâbe’ye almayan Osman Bin Talha’ya Kâbe’nin anahtarları teslim edilmiş. Bu konular yeni yazılan veya icra makamında olanların bilmediği şeyler değil. Daha geçenlerde Bakan Bey Kâbe anahtarının gayri müslime verildiği dünyada kenar köşedeki okul müdürlüğünün başka görüş sahiplerine verilmediğinden dert yandı. Demek ki derdi var sayın bakanın. Vicdanı nasıl sızlamıyor bu duruma bakıp kalanın, mevcut duruma razı olanın.
 
Kim istemiyor bu şekildeki atama ve yükselme uygulamasının kalkmasını. Elbette durumdan nemalananlar geliyor akla. Mesela milleti tehdit ederken “koltuğunu beğenmiyorsun herhalde”, “ayağını denk al istersen”, “bu dik kafayla gidersen yükselemezsin hep muhalefette kalırsın” diyen veya minnet altında bırakmak isterken “senin iş bizde”, “sana görevlendirme yaparız nasıl olsa personelden sorumlu arkadaş bizden” diyen sendikacılar olabilir. Bakan Bey öğretmen buluşmalarından birinde yaptığı konuşmada kendisiyle uğraşan sendikaların varlığından bahsetti. 28 şubat döneminden beri sendikalar böyle saçma bir işle uğraşmakta maalesef. Ülkemizde kişilere, partilere, sendikalara bağlı olmadan adaletli atama ve görevde yükselme yöntemi bulunamaz ise bu vebal şu an yetkili olan herkese yeter. Çünkü yarın milli ve manevi değerlerimize düşman olan bir oluşum yetkili olur ve atamalarda ve yerleştirmelerde kendi militanlarını şu an yapılan şekilde yaparsa bugün sesi çıkmayanların ses çıkarma hakkı olmaz.
 
Beyler sendikalarınızın toplantılarında atama kulisleri yerine üyeleriniz için sosyal-kültürel faaliyetler için planlama yapmış olsaydınız ülkemizde sendikacılığın gelişmesine katkı sağlardınız.
 
Hadi silkinin ve kendinize gelin ya da sendikacıyız diye ortalıkta gezmeyin. Bir de sendikacılığın namusunu kurtarmaya çalışmayalım.
2515 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret213539