• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
AHLAKSIZ TEKLİF
08/08/2019


"Teklif" kelimesi; yapılması, kabulü veya incelenmesi için sunma, bu maksatla sunulan şey,  zor külfetli bir şeyi yükleme, samimi olmayan ilişki, resmilik anlamlarına gelmektedir. Ayrıca “bir şeye düşkün olmak, bir işi güçlüğüne rağmen üstlenmek” anlamındaki Arapça kelef kökünden türeyen teklîf, “birine yapılması zor bir işi yüklemek” demektir.
 
Teklif ile muhatap olana mükellef denir. Vergi bir yüktür, vergi ödemek zorunda olana da mükellef denir. Teklif karşı tarafa yük yüklemek zorundadır.
 
Şu an toplu sözleşme masasında görüşmeler devam etmekte olup teklif veren yetkili sendika evlere şenlik bir taleple ortalığa çıkmakta ve bu talebinde ısrar etmektedir. Söz konusu olan teklif yetkili sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesinin diğer sendika üyelerinden farklı olarak iki katı verilmesi. Bu sendikaya üye olan tanıdıklarıma, bu teklif hakkında fikirlerini sorduğumda şiddetle eleştirdiklerini gördüm.
 
Yetkili sendikanın toplu sözleşme ikramiyesi konusunda diğer sendikalılardan ayrılması Hayvan Çiftliği kitabındaki şu ifadeyi akla getiriyor: “Herkes eşittir fakat bazıları daha eşittir.”
 
Toplu sözleşme ikramiyesi memurların sendikalaşmasını artırmak için devlet tarafından teşvik mahiyetinde verilen ödemedir. Bu ödeme verilecekse yetkili olmayan diğer sendikalılara verilmelidir. Böylece STK sayısında artış sağlanıp farklı seslerin ve fikirlerin yükselmesine imkan sağlanır.
 
Memur Sen, bu taleple bir kusurunu da itiraf ediyor aslında. Milyonluk üyeye sahip sendika üyelerine yetkili ve etkili olduklarını bile kabul ettiremiyor olmalı ki bu eksikliklerini devlet eliyle kapatmaya çalışıyor. Üyelerini tatmin edecek ve onların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilecek hiçbir aktivite yapmayan sendika, üyelerinden aldığı aidatları ne yapıyor gerçekten merak konusu.
 
Memur Sen, kurucusu Akif İnan’ın kemiklerini sızlatacak şekilde davranmaya başladı. kuruş değil duruş sendikası olarak kendilerini niteleyenler bir önceki toplu sözleşmede memurlar adına dik durmaya çalışmış buçuk farka virgül gibi kıvrılmıştı. Benim üyem olmasa bile herkesin hakkını korumam lazım diyen Akif İnan nerde, benim üyem dışındakiler umurumda değil diyen şimdiki yönetim nerde.
 
Bu teklif, ahlaksız bir tekliftir. Hiçbir ahlaki ilkeyle savunulacak bir tarafı yoktur. Savunmaya çalışanlar bu teklifin daha önce diğer sendika tarafından talep edildiğini söylemekteler. Biz de diyoruz ki, onlar zamanında saçmalamış şimdi saçmalama sırası size mi geldi. Eleştirdiğiniz insanlara benzemekteki gayretiniz ve hüneriniz oldukça başarılı.

Ne duruşunuz duruş ne de zam pazarlığında koparılan kuruşunuz kuruş.
 
Tüm memurlar adına masaya oturup kendi sendikal kaygılarınızı masada konuşacaksanız bu da ayrı bir saygısızlık. İnsan istemeye utanır. Çok ihtiyacınız varsa ve toplu sözleşmede istediğinizi alamazsanız ayda bir, diyanetteki adamlarınız vasıtasıyla bütün camilerden Cuma çıkışı yardım toplatılması için karar çıkartırsınız olur biter. Bu fikir de size bir kıyağım olsun.

Size söz o Cuma sadakayı iki katı vereceğim.
 
AKİF KETEN
#MaarifSen Genel Sekreteri
 


2245 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret122984