• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
AHLAKSIZ TEKLİF
08/08/2019


"Teklif" kelimesi; yapılması, kabulü veya incelenmesi için sunma, bu maksatla sunulan şey,  zor külfetli bir şeyi yükleme, samimi olmayan ilişki, resmilik anlamlarına gelmektedir. Ayrıca “bir şeye düşkün olmak, bir işi güçlüğüne rağmen üstlenmek” anlamındaki Arapça kelef kökünden türeyen teklîf, “birine yapılması zor bir işi yüklemek” demektir.
 
Teklif ile muhatap olana mükellef denir. Vergi bir yüktür, vergi ödemek zorunda olana da mükellef denir. Teklif karşı tarafa yük yüklemek zorundadır.
 
Şu an toplu sözleşme masasında görüşmeler devam etmekte olup teklif veren yetkili sendika evlere şenlik bir taleple ortalığa çıkmakta ve bu talebinde ısrar etmektedir. Söz konusu olan teklif yetkili sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesinin diğer sendika üyelerinden farklı olarak iki katı verilmesi. Bu sendikaya üye olan tanıdıklarıma, bu teklif hakkında fikirlerini sorduğumda şiddetle eleştirdiklerini gördüm.
 
Yetkili sendikanın toplu sözleşme ikramiyesi konusunda diğer sendikalılardan ayrılması Hayvan Çiftliği kitabındaki şu ifadeyi akla getiriyor: “Herkes eşittir fakat bazıları daha eşittir.”
 
Toplu sözleşme ikramiyesi memurların sendikalaşmasını artırmak için devlet tarafından teşvik mahiyetinde verilen ödemedir. Bu ödeme verilecekse yetkili olmayan diğer sendikalılara verilmelidir. Böylece STK sayısında artış sağlanıp farklı seslerin ve fikirlerin yükselmesine imkan sağlanır.
 
Memur Sen, bu taleple bir kusurunu da itiraf ediyor aslında. Milyonluk üyeye sahip sendika üyelerine yetkili ve etkili olduklarını bile kabul ettiremiyor olmalı ki bu eksikliklerini devlet eliyle kapatmaya çalışıyor. Üyelerini tatmin edecek ve onların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilecek hiçbir aktivite yapmayan sendika, üyelerinden aldığı aidatları ne yapıyor gerçekten merak konusu.
 
Memur Sen, kurucusu Akif İnan’ın kemiklerini sızlatacak şekilde davranmaya başladı. kuruş değil duruş sendikası olarak kendilerini niteleyenler bir önceki toplu sözleşmede memurlar adına dik durmaya çalışmış buçuk farka virgül gibi kıvrılmıştı. Benim üyem olmasa bile herkesin hakkını korumam lazım diyen Akif İnan nerde, benim üyem dışındakiler umurumda değil diyen şimdiki yönetim nerde.
 
Bu teklif, ahlaksız bir tekliftir. Hiçbir ahlaki ilkeyle savunulacak bir tarafı yoktur. Savunmaya çalışanlar bu teklifin daha önce diğer sendika tarafından talep edildiğini söylemekteler. Biz de diyoruz ki, onlar zamanında saçmalamış şimdi saçmalama sırası size mi geldi. Eleştirdiğiniz insanlara benzemekteki gayretiniz ve hüneriniz oldukça başarılı.

Ne duruşunuz duruş ne de zam pazarlığında koparılan kuruşunuz kuruş.
 
Tüm memurlar adına masaya oturup kendi sendikal kaygılarınızı masada konuşacaksanız bu da ayrı bir saygısızlık. İnsan istemeye utanır. Çok ihtiyacınız varsa ve toplu sözleşmede istediğinizi alamazsanız ayda bir, diyanetteki adamlarınız vasıtasıyla bütün camilerden Cuma çıkışı yardım toplatılması için karar çıkartırsınız olur biter. Bu fikir de size bir kıyağım olsun.

Size söz o Cuma sadakayı iki katı vereceğim.
 
AKİF KETEN
#MaarifSen Genel Sekreteri
 


2782 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam183
Toplam Ziyaret196001