• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE
29/08/2019


Bir toplu sözleşme dönemi daha memur adına hüsranla sonuçlanmış oldu. Yetkili ve bir o kadar da etkisiz Memnun-Sen, memuru memnun edecek bir mutabakata imza atamadı. Daha masaya oturmadan, mahallede koltuğunda topla gelen milyonerin çocuğu gibi şu oynasın şu oynamasın demeye başladı. Hatta tek kale maç yapmaya çalıştı. Kendi başarısızlığını örtbas etmek için topu taca attı. Rakibe değil de yedek kulübesinde bekleyenlere laf vurmaya çalıştı. Bir önceki toplu sözleşmede kalemin mürekkebini komik bir orana dolduran sendika bu toplu sözleşmede de maalesef ektiğini biçmek zorunda kaldı.
 
Bir önceki toplu sözleşmede üyesinden "adam gibi imza atın sözleşmeye, bonservisin elimizde, topunu keserim, topu dikersin" mesajını almış olmalı ki bu sene topu hakem heyetine atmayı seçtiler. Sadece üye sayısı değil kafası da bir milyon galiba. Tutanakları imzaladıktan sonra şunlar yoktu bunlar yoktu demeye başladılar. Hele iş bırakma eylemi ve iş bırakma saatleri evlere şenlikti. Meydanda toplanıp boş cüzdan atacağınıza memura yine 3,5 ve 2,5 oranlarını teklif edenlere trip atsaydınız daha etkili olurdu.
 
Biz sendika olarak masaya da oturmayacağımızı bildiğimiz halde ciddi bir çalışma yürüttük. Sadece zam oranlarını belirlerken bir mesaj verelim istedik. 2020 yılı için 10,71, yani Malazgirt’ten Anadolu’ya giriş gibi anadolu insanı memurun cebine para girsin bir daha da çıkmasın. 2021 yılı için 12,99 ise Osmanlı Devleti’nin kuruluşu gibi, memur hemen bitmeyecek uzub soluklu hayaller kurmaya başlasın…
 
Zam oranlarında ironin hasını hükümet yaptı. Sen buçuk seversin der gibi buçuklu rakamlar havada uçuştu. Memur sen boş cüzdan atınca hükümet de bu defa kalemi değil cüzdanı doldurmak için buçuk artış teklif etti. Nihayetinde başından beri taraflı olduğu belli olan hakem topu memurun kalesine gol niyetine attı. 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 zam oranı karara bağlandı.
 
Şimdi Sayın Bahçeli gibi hesap yapalım; 2020 yılında verilecek 4 puanları sağa toplayalım, kaç yaptı? 8. Şimdi de 2021 yılındaki 3 puanları sol yana toplayalım. Ne yaptı? 6. Şimdi sağı solu birbirine karıştıralım ne etti? 14. Bölün şimdi 14’ü 4 döneme 3,5 yapar ki bu da Memnun-Sen’i memnun eder.
 
Peki memur kardeşim seni memnun eder mi?
 
Bu süreçte dik durduklarını zannedenler ayak öpme pozisyonundan el öpme pozisyonuna gelmeyi dik durmak zannediyorlar. Yıllardır eğilmekten o sırt kireç bağlamıştır. Zorlamayın bir tarafınızı incitirsiniz.
 
Hep sendikaya yüklendik biraz da masanın karşısına yüklenelim. Hükümet, ülkesinin refahı ve mutluluğu için çalışandır. Aslında benim işverenim değil benim için çalışandır. Dolayısıyla hükümetin işini iyi yapmadığını düşünüyor, 10,71 üzerinden 3,5 veriyorum. Sendikaların talebinden daha fazla zam veren hükümetler görmeseydik notunuzu biraz daha artırabilirdik fakat performansınız yetersiz. Daha çok çalışıp biz vatandaşları memnun etmek zorundasınız. Bu konudaki performans düşüklüğünün mazereti kabul edilmez.
 
Milletin efendisi millete hizmet edendir.
 
Akif KETEN
Maarif-Sen Genel Sekreteri1396 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret117023