• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE
29/08/2019


Bir toplu sözleşme dönemi daha memur adına hüsranla sonuçlanmış oldu. Yetkili ve bir o kadar da etkisiz Memnun-Sen, memuru memnun edecek bir mutabakata imza atamadı. Daha masaya oturmadan, mahallede koltuğunda topla gelen milyonerin çocuğu gibi şu oynasın şu oynamasın demeye başladı. Hatta tek kale maç yapmaya çalıştı. Kendi başarısızlığını örtbas etmek için topu taca attı. Rakibe değil de yedek kulübesinde bekleyenlere laf vurmaya çalıştı. Bir önceki toplu sözleşmede kalemin mürekkebini komik bir orana dolduran sendika bu toplu sözleşmede de maalesef ektiğini biçmek zorunda kaldı.
 
Bir önceki toplu sözleşmede üyesinden "adam gibi imza atın sözleşmeye, bonservisin elimizde, topunu keserim, topu dikersin" mesajını almış olmalı ki bu sene topu hakem heyetine atmayı seçtiler. Sadece üye sayısı değil kafası da bir milyon galiba. Tutanakları imzaladıktan sonra şunlar yoktu bunlar yoktu demeye başladılar. Hele iş bırakma eylemi ve iş bırakma saatleri evlere şenlikti. Meydanda toplanıp boş cüzdan atacağınıza memura yine 3,5 ve 2,5 oranlarını teklif edenlere trip atsaydınız daha etkili olurdu.
 
Biz sendika olarak masaya da oturmayacağımızı bildiğimiz halde ciddi bir çalışma yürüttük. Sadece zam oranlarını belirlerken bir mesaj verelim istedik. 2020 yılı için 10,71, yani Malazgirt’ten Anadolu’ya giriş gibi anadolu insanı memurun cebine para girsin bir daha da çıkmasın. 2021 yılı için 12,99 ise Osmanlı Devleti’nin kuruluşu gibi, memur hemen bitmeyecek uzub soluklu hayaller kurmaya başlasın…
 
Zam oranlarında ironin hasını hükümet yaptı. Sen buçuk seversin der gibi buçuklu rakamlar havada uçuştu. Memur sen boş cüzdan atınca hükümet de bu defa kalemi değil cüzdanı doldurmak için buçuk artış teklif etti. Nihayetinde başından beri taraflı olduğu belli olan hakem topu memurun kalesine gol niyetine attı. 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 zam oranı karara bağlandı.
 
Şimdi Sayın Bahçeli gibi hesap yapalım; 2020 yılında verilecek 4 puanları sağa toplayalım, kaç yaptı? 8. Şimdi de 2021 yılındaki 3 puanları sol yana toplayalım. Ne yaptı? 6. Şimdi sağı solu birbirine karıştıralım ne etti? 14. Bölün şimdi 14’ü 4 döneme 3,5 yapar ki bu da Memnun-Sen’i memnun eder.
 
Peki memur kardeşim seni memnun eder mi?
 
Bu süreçte dik durduklarını zannedenler ayak öpme pozisyonundan el öpme pozisyonuna gelmeyi dik durmak zannediyorlar. Yıllardır eğilmekten o sırt kireç bağlamıştır. Zorlamayın bir tarafınızı incitirsiniz.
 
Hep sendikaya yüklendik biraz da masanın karşısına yüklenelim. Hükümet, ülkesinin refahı ve mutluluğu için çalışandır. Aslında benim işverenim değil benim için çalışandır. Dolayısıyla hükümetin işini iyi yapmadığını düşünüyor, 10,71 üzerinden 3,5 veriyorum. Sendikaların talebinden daha fazla zam veren hükümetler görmeseydik notunuzu biraz daha artırabilirdik fakat performansınız yetersiz. Daha çok çalışıp biz vatandaşları memnun etmek zorundasınız. Bu konudaki performans düşüklüğünün mazereti kabul edilmez.
 
Milletin efendisi millete hizmet edendir.
 
Akif KETEN
Maarif-Sen Genel Sekreteri1811 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret195963