• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TOPLU SÖZLEŞME ÜZERİNE
29/08/2019


Bir toplu sözleşme dönemi daha memur adına hüsranla sonuçlanmış oldu. Yetkili ve bir o kadar da etkisiz Memnun-Sen, memuru memnun edecek bir mutabakata imza atamadı. Daha masaya oturmadan, mahallede koltuğunda topla gelen milyonerin çocuğu gibi şu oynasın şu oynamasın demeye başladı. Hatta tek kale maç yapmaya çalıştı. Kendi başarısızlığını örtbas etmek için topu taca attı. Rakibe değil de yedek kulübesinde bekleyenlere laf vurmaya çalıştı. Bir önceki toplu sözleşmede kalemin mürekkebini komik bir orana dolduran sendika bu toplu sözleşmede de maalesef ektiğini biçmek zorunda kaldı.
 
Bir önceki toplu sözleşmede üyesinden "adam gibi imza atın sözleşmeye, bonservisin elimizde, topunu keserim, topu dikersin" mesajını almış olmalı ki bu sene topu hakem heyetine atmayı seçtiler. Sadece üye sayısı değil kafası da bir milyon galiba. Tutanakları imzaladıktan sonra şunlar yoktu bunlar yoktu demeye başladılar. Hele iş bırakma eylemi ve iş bırakma saatleri evlere şenlikti. Meydanda toplanıp boş cüzdan atacağınıza memura yine 3,5 ve 2,5 oranlarını teklif edenlere trip atsaydınız daha etkili olurdu.
 
Biz sendika olarak masaya da oturmayacağımızı bildiğimiz halde ciddi bir çalışma yürüttük. Sadece zam oranlarını belirlerken bir mesaj verelim istedik. 2020 yılı için 10,71, yani Malazgirt’ten Anadolu’ya giriş gibi anadolu insanı memurun cebine para girsin bir daha da çıkmasın. 2021 yılı için 12,99 ise Osmanlı Devleti’nin kuruluşu gibi, memur hemen bitmeyecek uzub soluklu hayaller kurmaya başlasın…
 
Zam oranlarında ironin hasını hükümet yaptı. Sen buçuk seversin der gibi buçuklu rakamlar havada uçuştu. Memur sen boş cüzdan atınca hükümet de bu defa kalemi değil cüzdanı doldurmak için buçuk artış teklif etti. Nihayetinde başından beri taraflı olduğu belli olan hakem topu memurun kalesine gol niyetine attı. 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 zam oranı karara bağlandı.
 
Şimdi Sayın Bahçeli gibi hesap yapalım; 2020 yılında verilecek 4 puanları sağa toplayalım, kaç yaptı? 8. Şimdi de 2021 yılındaki 3 puanları sol yana toplayalım. Ne yaptı? 6. Şimdi sağı solu birbirine karıştıralım ne etti? 14. Bölün şimdi 14’ü 4 döneme 3,5 yapar ki bu da Memnun-Sen’i memnun eder.
 
Peki memur kardeşim seni memnun eder mi?
 
Bu süreçte dik durduklarını zannedenler ayak öpme pozisyonundan el öpme pozisyonuna gelmeyi dik durmak zannediyorlar. Yıllardır eğilmekten o sırt kireç bağlamıştır. Zorlamayın bir tarafınızı incitirsiniz.
 
Hep sendikaya yüklendik biraz da masanın karşısına yüklenelim. Hükümet, ülkesinin refahı ve mutluluğu için çalışandır. Aslında benim işverenim değil benim için çalışandır. Dolayısıyla hükümetin işini iyi yapmadığını düşünüyor, 10,71 üzerinden 3,5 veriyorum. Sendikaların talebinden daha fazla zam veren hükümetler görmeseydik notunuzu biraz daha artırabilirdik fakat performansınız yetersiz. Daha çok çalışıp biz vatandaşları memnun etmek zorundasınız. Bu konudaki performans düşüklüğünün mazereti kabul edilmez.
 
Milletin efendisi millete hizmet edendir.
 
Akif KETEN
Maarif-Sen Genel Sekreteri1638 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret159365