• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YAŞIMIZ
12/12/2019

Yaş kelimesi birden çok anlama gelen kelimelerimizden biri. Kişinin doğduğu günden itibaren geçen yıllık zamanı anlattığı gibi kurum ve kuruluşların da kurulduğu andan itibaren geçen zaman diliminin adıdır yaş. Bir de gözyaşına kısaca yaş denilir bazı metinlerde. İşler sarpa sarınca kötü veya zor bir durum varsa argo tabirle işler yaş deriz.  Taze bir meyve için de kullanılır yaş kelimesi gerçek anlamda ıslaklık için de.

Kimileri için yaşlı olmak iyiyken kimileri kabul edemez yaşlılığı. Cumhuriyet ile birlikte başlamaz mesela çoğu kurumun miladı, daha öncesine dayandırırlar kuruluşlarını. (http://www.kkk.tsk.tr/KKKHakkinda/KKKtarihce.aspx)  Bir kurum ve kuruluş kendini ne kadar geçmişe dayandırırsa o kadar muteber olacağını düşünür.

Kişiler ise yaşlarının küçük söylenmesinden genç hissedilmekten hoşlanır. Çünkü gençlik üretkenliği, cesareti, delikanlılığı, fedakârlığı barındırır içinde. Yaşlılık üretmekten tüketme evresine geçiş gibi görülmekte zihinlerde.

Aralık ayı resmi olarak kurulduğumuz ay olması hasebiyle seneyi devriyemizde yaşımız ve bu zamana kadar yaşadıklarımızla ilgili bilgilendirme yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Bir yıldır faaliyet gösteren bir sendikayız. Bu süre zarfında elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce, gönlümüze sinecek bir şekilde sendikacılık yapmaya çalıştık.

Kurulduğumuz andan itibaren bizi bir cemaate, mezhebe, siyasi oluşuma, derneğe vb. herhangi bir kalıba sokmak isteyenler oldu, merak edip soranlar oldu. Yazdıklarımıza bakıp İslamcı diyenler, paylaşımlarımıza bakıp Kemalist diyenler çıktığı gibi söylemlerimize bakıp dilimizi sert bulanlar oldu. Hepsinin canı sağ olsun. Değer veriyorlar ki takip edip eleştiriyorlar.

Kurulduğumuz günden bu yana pişmanlığını hissettiğimiz eyvah bunu nasıl yaptık dediğimiz bir durum yaşamadık. Ama çevremizden gelen her eleştiriyi de ince ince değerlendirdik. Eğitimle ilgili yüreğinde derdi olan arkadaşlarımıza ve bizimle iletişime geçenlere  “Birlikte inşa edebileceğimiz bir sendika var ortada. Buyurun hep birlikte temelden yükseltelim teklifinde bulunduk.” Bu teklifimiz halen geçerlidir.

Ayrık otu gibi tarlayı istila etmeye gelmedik ama çilek gibi kollarını attığı yerde yeşeren ve oraya meyvesini veren bitki olalım derdindeyiz.  

“Yaş yere basmayalım aman” diyen bizi tanımaya çalışanlar oldu. Bazılarının da sözü “Sizin işiniz yaş, arkanızda hiçbir siyasi güç veya cemaat yapılanması yok.” oldu.

Üyelerimizin bizi tanıması ve bilerek üye olması önemli. En önemlisi ise hiçbir oluşumun ayağımıza pranga olamaması. Bizim işimiz yaş değil toprağımız yaş. Mümbit bir arazideyiz. Kurak ve çorak değil. Bir senedir sendikacılıktan almış olduğumuz haz ve mutluluğun kaynağında maarif için gönlünce yazıp çizmenin yattığını belirtmek isterim.

Ayrıca bu bir sene içinde bize güvenen ve destek veren biricik üyelerimize özel teşekkür etmek isterim. Onlar bizim için gerçekten önemliler, değerliler, kıymetliler.

Her oluşumun bir ömrü vardır. Sağlıklı bir şekilde büyüyüp olgunlaşması önemlidir. Hormonlu bir şekilde büyüyenlerin durumu ortadır.

Hele bir bakın bir yıllık çalışmamıza, hoşunuza giderse buyurun heyecanımıza ortak olmaya.1690 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret213547