• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YETMEZ AMA EVET
05/04/2020
         2010 yılında yapılan referandumda hayatımıza dâhil olan ifadelerden bir tanesiydi yetmez ama evet. Yapılabileceklerin çok, yapılanların az olduğu bir ortamda dillendirilmişti. Konumuz referandum değil fakat 2010 referandumunda ortaya çıkan bu ifade çerçevesinde, ücret karşılığı çalışanlar için korona salgınının devam ettiği süreç içerisinde alamadıkları ücretlerin alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemenin olumlu fakat yetersiz olduğunu dile getireceğiz.
    Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerimizin haksızlığa uğradığını dile getirdiğimiz önceki yazıların bir gerçeği yansıttığı ve düzenleme yapılması hakka uygun olanları yazmak için bizi yüreklendiriyor.
       Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin haklarının hala eksik olduğunu ısrarla vurgulamak istiyoruz. Aynı işi yapan ve sorumluluk yüklenen eğitime gönül vermiş vatandaşlarımızın asgari ücretin altında çalıştırmak vicdansızlıktan başka bir şey değildir.
       Öğretmen olarak okullara görevlendirilen arasında ayrım yapılması insani de değildir. Talep ettiğimiz aşağıdaki haklar neden ücret karşılığı çalışan öğretmenlere verilmemektedir? Aşağıdaki sorulara ya tatmin edici cevaplar verin ya da emeğini sömürdüğünüz insanlara hakkını verin.
1.          Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin sigortaları neden eksik yapılmaktadır?
2.          Bir öğretmen maaş karşılığı 15 saat derse girerken ücretli öğretmen 30 saat derse bile girse asgari ücret kadar maaş ancak alabilmektedir. 15 saat ders karşılığı asgari ücret üstü ek ders ücreti olacak şekilde bir ayarlama neden yapılmaz?
3.          Okulda öğrencilerin etrafında kümelendiği ücretli öğretmenlerimize neden kulüp çalışma görevi verilmez?
4.          30 saat derse girse de her 10 saat için alınan ders dışı hazırlık ve planlama ücreti neden ücret karşılığı çalışanlara verilmez? Okula sadece boş dersi doldurmak için mi gelsinler? Planlama ve hazırlık yapmasınlar mı? Yapacaklarsa karşılıklarını almasınlar mı?
5.          Okullarda tutulan nöbetlerde ihtiyaç duyulduğunda rica minnet ücretli öğretmenlerimizden istifade edilmektedir. Onlar da bu konuda idarelerine yardımcı olmaktadırlar ya da idare ile ters düşmemek, çalışmasına engel olunmaması için mecburen nöbet tutmaktadırlar. Peki, neden tuttukları nöbetin karşılığını alamazlar?
 
   Yukarıda sorulan bu sorulara ya herkesin hak vereceği cevaplar verin ya da çalışanların hakkını verin. Unutmayın adalet hak edene hakkını vermektir. Adaletin tersi zulümdür. Toplumlar ancak adaletle ayakta durur. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapıyor, haksızlık olduğunu düşündüğümüzü dile getiriyoruz. Ya toplumu ikna edin ya da hakkı ikame edin.
   Yakın zamanda çıkarılan ek ders ücretlerine dair karara evet diyoruz ama yeterli görmüyoruz. Ücretliler için açıklama yapan ve kamuoyu oluşturan sendikaların gayretleri değerlidir fakat her şey bitmiş gibi davranmaları eksikliktir. Haydi ey sendikacılar koltuklarda oturmaya mı geldiniz? Yukarıda yazılanlara hak veriyorsanız sendikacılığınızın gereğini yapın. Yetmez ama evetçilerin piri olan sendika bile zafer kazanmış edasıyla gezmekte. Az vizyonunuzu genişletin ya hu.


784 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret122986