• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YETMEZ AMA EVET
05/04/2020
         2010 yılında yapılan referandumda hayatımıza dâhil olan ifadelerden bir tanesiydi yetmez ama evet. Yapılabileceklerin çok, yapılanların az olduğu bir ortamda dillendirilmişti. Konumuz referandum değil fakat 2010 referandumunda ortaya çıkan bu ifade çerçevesinde, ücret karşılığı çalışanlar için korona salgınının devam ettiği süreç içerisinde alamadıkları ücretlerin alınmasıyla ilgili yapılan düzenlemenin olumlu fakat yetersiz olduğunu dile getireceğiz.
    Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerimizin haksızlığa uğradığını dile getirdiğimiz önceki yazıların bir gerçeği yansıttığı ve düzenleme yapılması hakka uygun olanları yazmak için bizi yüreklendiriyor.
       Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin haklarının hala eksik olduğunu ısrarla vurgulamak istiyoruz. Aynı işi yapan ve sorumluluk yüklenen eğitime gönül vermiş vatandaşlarımızın asgari ücretin altında çalıştırmak vicdansızlıktan başka bir şey değildir.
       Öğretmen olarak okullara görevlendirilen arasında ayrım yapılması insani de değildir. Talep ettiğimiz aşağıdaki haklar neden ücret karşılığı çalışan öğretmenlere verilmemektedir? Aşağıdaki sorulara ya tatmin edici cevaplar verin ya da emeğini sömürdüğünüz insanlara hakkını verin.
1.          Ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin sigortaları neden eksik yapılmaktadır?
2.          Bir öğretmen maaş karşılığı 15 saat derse girerken ücretli öğretmen 30 saat derse bile girse asgari ücret kadar maaş ancak alabilmektedir. 15 saat ders karşılığı asgari ücret üstü ek ders ücreti olacak şekilde bir ayarlama neden yapılmaz?
3.          Okulda öğrencilerin etrafında kümelendiği ücretli öğretmenlerimize neden kulüp çalışma görevi verilmez?
4.          30 saat derse girse de her 10 saat için alınan ders dışı hazırlık ve planlama ücreti neden ücret karşılığı çalışanlara verilmez? Okula sadece boş dersi doldurmak için mi gelsinler? Planlama ve hazırlık yapmasınlar mı? Yapacaklarsa karşılıklarını almasınlar mı?
5.          Okullarda tutulan nöbetlerde ihtiyaç duyulduğunda rica minnet ücretli öğretmenlerimizden istifade edilmektedir. Onlar da bu konuda idarelerine yardımcı olmaktadırlar ya da idare ile ters düşmemek, çalışmasına engel olunmaması için mecburen nöbet tutmaktadırlar. Peki, neden tuttukları nöbetin karşılığını alamazlar?
 
   Yukarıda sorulan bu sorulara ya herkesin hak vereceği cevaplar verin ya da çalışanların hakkını verin. Unutmayın adalet hak edene hakkını vermektir. Adaletin tersi zulümdür. Toplumlar ancak adaletle ayakta durur. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapıyor, haksızlık olduğunu düşündüğümüzü dile getiriyoruz. Ya toplumu ikna edin ya da hakkı ikame edin.
   Yakın zamanda çıkarılan ek ders ücretlerine dair karara evet diyoruz ama yeterli görmüyoruz. Ücretliler için açıklama yapan ve kamuoyu oluşturan sendikaların gayretleri değerlidir fakat her şey bitmiş gibi davranmaları eksikliktir. Haydi ey sendikacılar koltuklarda oturmaya mı geldiniz? Yukarıda yazılanlara hak veriyorsanız sendikacılığınızın gereğini yapın. Yetmez ama evetçilerin piri olan sendika bile zafer kazanmış edasıyla gezmekte. Az vizyonunuzu genişletin ya hu.


1126 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret213547