• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
EĞİTİMİN STEPNESİ
25/05/2020

İnsanın eğitimi ilk olarak âdemle başlar. İnsana bahşedilen öğrenme ve isimlendirme kabiliyeti sayesinde insan meleklerden üstün hale gelmiştir. Çünkü insan tabiatın sahip olduğu melekeleri okumayı bilmiş ve onu teshir etmiştir, dünya insana musahhar kılınmıştır. İnsanın dünyaya hükmetmesi elbette ilim sayesinde olur. Yoksa tabiatı kanunların değil de gizil güçlerin yönettiği inancı hâkim olur. İlme ulaşmanın yolu ise eğitim ve öğretimden geçer.

İnsan için öğretmen çoktur. İnsana ilk öğreten Âlim ismi ve sıfatı sahibi rabbimizdir. Ama insan her zaman âlimden öğrenmez zalimden de öğrenir koronadan da hatta kargadan bile öğrenecek şeyler bulur. Kabilin kardeşi Habil’i toprağa gömmeyi kargadan öğrendiğini hatırlayalım.

İnsanlık zaman zaman karanlığın pençesinde kıvranırken onlara rehber olsun, rol model olarak en iyi kul nasıl olunur bilinsin diye Allah zaman zaman insanlara onların içlerinden peygamberler göndermiştir. Hatta bazen kitaplar da.

Son inen kitap da oku emriyle başlamış ve son peygamber kendisini öğretmen olarak tanımlamıştır. Mescidin yanında suffede yetişen âlimleri yeni Müslüman olan beldelere göndererek öğretmen ataması yapmıştır adeta.

Büyük medeniyetler kitap üzerine kurulmuş, bu medeniyetler de büyük kütüphaneler kurmuştur. Günümüze gelen kadar uygulanan eğitim öğretim modeli aynı ortamda kanlı canlı idi. Günümüzde ise zorunluluk gereği canlı denilen ama ruhu olmayan bir modeli tecrübe ediyoruz. Soru şu uzaktan eğitim olur mu?

Uzaktan eğitim milli eğitimin olsa olsa stepne lastiğidir. Hani arabada lastik patlar da yedek lastiği çıkarıp takarsınız ve tamirciye kadar idare etsin istersiniz, hah işte uzaktan eğitim aynen budur. Eğitim öğretime ara verilen pandemi sürecinde tamamen yolda kalmamak için üretilmiş bir ara formdur ve asla normal eğitimin yerine geçmesi düşünülemez.

Hali hazırda uygulanmaya çalışılan uzak eğitim sistemi gün geçtikçe kendini geliştirip yeniliyor fakat içerik, bilgi aktarımından öteye geçemiyor. Şu an öğrencilerimize USB bellek muamelesi yapılıyor. 

Eğitime ara verilir verilmez EBA stepne lastiği gibi imdada yetişti. EBA türedi bir uygulama değildi esasen yıllardır orada duruyordu. Pandemi vesilesiyle herkes öğrenmiş oldu. Hatta stepne lastiği arabada her zaman durur ama işe yarayacağı zaman lastik değiştirmek gerekir. Bu zorlu bir iştir. Bizzat arkadaşlarıma yardım ederken cıvataları kırmışlığım var. Yani demek istediğim süreçte EBA sistemini kullanmak biraz zaman aldı ve yavaş yavaş sistem oturmaya başladı.  Bazı haber sitelerinde uzaktan eğitimin devam etmesiyle ilgili taleplerden bahsediliyor. Yani diyorlar ki stepne lastikle yola devam edelim. En yakın lastikçiden bu fikirle ilgili bilgi alacağınız için bu talebi isteyenleri lastikçi kardeşlerime yönlendiriyorum.

Benim bildiğim en başarılı uzak eğitim modeli tasavvuf erbabının uyguladığı yöntem. Ehli tarik kimseler seyr-i sülük tamamlarken sırasıyla ihvan, şeyh, resul ve Allah tarafından görülüyormuşçasına davranmaya çalışırlar. Sıralama görünenden görünmeyene doğru sıralanmış. Ve mürit ( talep eden anlamına gelir, talebe gibi) bu yöntem sayesinde hayatına düzen vermeyi sağlar.

Özetle uzaktan eğitim eğer matah bir şey olsaydı insanlara peygamber gönderilmez gökyüzünden ses kaydı gelirdi. Ya da daha mükemmel sistem kurulurdu. Ama insanlara insanların kendi içlerinden onlara öğretecek ve onları eğitecek muallimlerin gelmesi takdir edilmiştir. Ve bu şekilde de devam edecektir.

Öğretmenler olarak öğrencilerimizin gözlerinin içine bakarak onlarla duygusal bağlar kurmayı, bazen çatışmalar yaşamayı ve bunları çözmeyi, beraber gülüp beraber ağlamayı özledik. Okulu nefes alabileceği tek liman olarak gören öğrencilerimiz için bu günlerin bir an önce bitmesini temenni ediyorum.

Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte!

Ölsek de sevinin, eve dönsek de!

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

 737 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret122984