• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ÖZELELEŞTİRİ
25/08/2020
Eğitim öğretime salgından dolayı ara verildiği günden bu yana öğretmenler olarak hedef haline gelmeye başlamıştık. Cahilin lafı üzmez bizi. Çünkü bilmiyor bilse öyle söylemezdi. Bilgi ve bilimle, eğitim öğretimle uğraşan kişilerin ise haksız eleştiri ve haddini aşan beyanları ise gerçekten can sıkıcı olmaya başlıyor ve öğretmenlik meslek onuru zedeleniyor. Özel okullar derneği başkanının bir herzesi bu yazının müsebbibi. Gerçi söylediği zırva kaale alınacak değil. Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adamı mı diye boşuna dememişler. Laf lafa benzemiyor fakat adama baktığımızda üzülüyoruz. Çünkü eğitim işiyle ilgilenen biri. Ağacı üzen baltanın ağacı kesmesi değil balta sapının kendinden olmasıdır. 
Hani Pir Sultan Abdal’ın halk tarafından taşlanılması emredilir de ölüm korkusundan arkadaşı gül atar. Pir Sultan 
Şu ellerin taşı hiç bana değmez.
İlle dostun bir tek gülü yaralar beni. der. Bu misalden hareketle özel okulların dostumuz mu düşmanımız mı olduğunun irdelenmesi gerektiğini düşündüm. 
“Eğitimin her basamağında yer edinmiş özel okullar, kazanç hırsıyla ortaya çıkmıştır. Özel okullar bir ticarethane haline gelmiştir. Yabancı okullar gibi özel okullar da büyük kazançlar sağlayarak Mili Eğitim kurumunu hançerlemektedir. Özel okulların millet hizmetinde olduğunu kabul etmek büyük bir yanılgıdır. Özel okul, millet ahlakını ezme noktasında yabancı okulların yardımcısı gibi çalışmakta hatta yabancı okullardan daha çok zarar vermektedir” (Nejdet ÇELİK, Nurettin Topçu’nun Eğitim Anlayışı Ve Sosyal Bilgiler Ders Kitapları, yayınlanmamış yüksek lisans tezi.)
Özel okullar konusunda Nurettin Topçu öğretmenimize katılmamak mümkün değil. Özel okullar en nihayetinde kar amacı güden kuruluşlar. Zarar ederse dükkanı kapatıyorlar. Nitekim yakın tarihte köklü bir geçmişe sahip okulun mağduriyetler yaşatmasına tanıklık ettik. 
Ortada garip bir durum var. Devletimiz de özel okullara farklı davranıyor. Mesela devlet okullarına yeteri kadar para göndermezken özel okullara teşvik yağdırıyor.
Velilerimiz de farklı davranış geliştiriyor. Özel okullara parayı gömen vatandaş, devlet okulunda bu ay okul aile birliğine bağış yatırın denildiğinde soluğu şikayet hatlarında alıyor. Hatta bu ihbarlar cinayet davası edasıyla takip ediliyor.
Öğrencilere gelince özel okullarda okuyan çocuklarımız öğretmenine kasiyermiş gibi davranıyor. Özel okullarda görev yapan arkadaşlardan aldığımız dönütler iç açıcı görünmüyor. 
Eğitime gelince notlar haddinden fazla şişiriliyor. Yeni sistemle liselere yerleşen not ortalaması yüksek özel okul mezunu çocukların 9. Sınıfta tekrara kaldıklarına şahit olduk. Devlet okulunda en düşük ortalamaya sahip öğrencilerin özel okullara gidip ortalama yükselttiklerini biliyoruz.
Özel okul sahipleri çalışanlarına bir öğretmen gözüyle bakmıyorlar. Market çalışanı olarak görüyorlar. Öğretmen haklı olsa bile özel okullarda müşteri her zaman haklıdır mantığı hakim oluyor. 
Bu özel okullar derece yapacak öğrenci haricinde kaç tane ihtiyaç sahibi çocuğun elinden tutup topluma kazandırmış. Reklam bütçesine ayırdıkları parayla burslu öğrenci okutup bir iki tane derece gösterip pazarlama yapıyorlar. 
Salgın döneminde öğretmenlerini işten çıkarıp işsizlik maaşı alın ama bu esnada da okula gelin diye baskı yapan okul sahiplerini gördük. Okulunda görev vermekle öğretmenin hayatına ipotek koyduğunu zanneden okul sahipleri gördük. Baskı ve mobbing bu kurumlarda nasıl önlenecek. Ülkemizin özel okullara ihtiyaç duyuyor olması devletin eğitim politikasına ne kadar uyuyor?
Bu kadar eleştiriden sonra çözüm önerimizi sunalım. Bu okullar bir ihtiyacın ürünü ise devletimizin bu ihtiyacın önüne geçmesi için eğitime daha çok yatırım yapması gerekmektedir. Bu yatırımlar yapılana dek yapılacak olanlar;
Özel okulların taban ve tavan fiyatları belirlenmeli bu ikisi arasındaki fark da iki asgari ücretten fazla olmamalı. (farkı az bulanlar asgari ücretin ne kadar az olduğunu da görmüş olurlar) 
Özel okullarda çalışan öğretmenlerin maaşları ders karşılığı olmalıdır yapılan ek görevler için de mesai ücreti almalıdır. Klüp çalışması, sınıf rehberliği, nöbet ve ek etütlerin ücretleri verilmelidir.
Her milli eğitim müdürlüğü bünyesindeki bütün okulları merkezi sınavlara sokmalı ve diploma notunu oluşturacak yazılı puanları bu sınavlar neticesinde verilmelidir. En azından parayla not alma dönemi sona ermiş olur.
Şimdilik bu kadar yeter bunlar yapılsın diğerlerini öyle söyleriz. 
Şimdi salgında ikinci dalga haberleri konuşulup okulların açılması ertelenince öğretmenlere yattığınız yerden maaş alıyorsunuz diyen okulu ve eğitimi paradan ibaret zanneden özel okul sahibi yatacak yeriniz yok haberiniz olsun.782 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret213539