• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ÖZELELEŞTİRİ
25/08/2020
Eğitim öğretime salgından dolayı ara verildiği günden bu yana öğretmenler olarak hedef haline gelmeye başlamıştık. Cahilin lafı üzmez bizi. Çünkü bilmiyor bilse öyle söylemezdi. Bilgi ve bilimle, eğitim öğretimle uğraşan kişilerin ise haksız eleştiri ve haddini aşan beyanları ise gerçekten can sıkıcı olmaya başlıyor ve öğretmenlik meslek onuru zedeleniyor. Özel okullar derneği başkanının bir herzesi bu yazının müsebbibi. Gerçi söylediği zırva kaale alınacak değil. Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adamı mı diye boşuna dememişler. Laf lafa benzemiyor fakat adama baktığımızda üzülüyoruz. Çünkü eğitim işiyle ilgilenen biri. Ağacı üzen baltanın ağacı kesmesi değil balta sapının kendinden olmasıdır. 
Hani Pir Sultan Abdal’ın halk tarafından taşlanılması emredilir de ölüm korkusundan arkadaşı gül atar. Pir Sultan 
Şu ellerin taşı hiç bana değmez.
İlle dostun bir tek gülü yaralar beni. der. Bu misalden hareketle özel okulların dostumuz mu düşmanımız mı olduğunun irdelenmesi gerektiğini düşündüm. 
“Eğitimin her basamağında yer edinmiş özel okullar, kazanç hırsıyla ortaya çıkmıştır. Özel okullar bir ticarethane haline gelmiştir. Yabancı okullar gibi özel okullar da büyük kazançlar sağlayarak Mili Eğitim kurumunu hançerlemektedir. Özel okulların millet hizmetinde olduğunu kabul etmek büyük bir yanılgıdır. Özel okul, millet ahlakını ezme noktasında yabancı okulların yardımcısı gibi çalışmakta hatta yabancı okullardan daha çok zarar vermektedir” (Nejdet ÇELİK, Nurettin Topçu’nun Eğitim Anlayışı Ve Sosyal Bilgiler Ders Kitapları, yayınlanmamış yüksek lisans tezi.)
Özel okullar konusunda Nurettin Topçu öğretmenimize katılmamak mümkün değil. Özel okullar en nihayetinde kar amacı güden kuruluşlar. Zarar ederse dükkanı kapatıyorlar. Nitekim yakın tarihte köklü bir geçmişe sahip okulun mağduriyetler yaşatmasına tanıklık ettik. 
Ortada garip bir durum var. Devletimiz de özel okullara farklı davranıyor. Mesela devlet okullarına yeteri kadar para göndermezken özel okullara teşvik yağdırıyor.
Velilerimiz de farklı davranış geliştiriyor. Özel okullara parayı gömen vatandaş, devlet okulunda bu ay okul aile birliğine bağış yatırın denildiğinde soluğu şikayet hatlarında alıyor. Hatta bu ihbarlar cinayet davası edasıyla takip ediliyor.
Öğrencilere gelince özel okullarda okuyan çocuklarımız öğretmenine kasiyermiş gibi davranıyor. Özel okullarda görev yapan arkadaşlardan aldığımız dönütler iç açıcı görünmüyor. 
Eğitime gelince notlar haddinden fazla şişiriliyor. Yeni sistemle liselere yerleşen not ortalaması yüksek özel okul mezunu çocukların 9. Sınıfta tekrara kaldıklarına şahit olduk. Devlet okulunda en düşük ortalamaya sahip öğrencilerin özel okullara gidip ortalama yükselttiklerini biliyoruz.
Özel okul sahipleri çalışanlarına bir öğretmen gözüyle bakmıyorlar. Market çalışanı olarak görüyorlar. Öğretmen haklı olsa bile özel okullarda müşteri her zaman haklıdır mantığı hakim oluyor. 
Bu özel okullar derece yapacak öğrenci haricinde kaç tane ihtiyaç sahibi çocuğun elinden tutup topluma kazandırmış. Reklam bütçesine ayırdıkları parayla burslu öğrenci okutup bir iki tane derece gösterip pazarlama yapıyorlar. 
Salgın döneminde öğretmenlerini işten çıkarıp işsizlik maaşı alın ama bu esnada da okula gelin diye baskı yapan okul sahiplerini gördük. Okulunda görev vermekle öğretmenin hayatına ipotek koyduğunu zanneden okul sahipleri gördük. Baskı ve mobbing bu kurumlarda nasıl önlenecek. Ülkemizin özel okullara ihtiyaç duyuyor olması devletin eğitim politikasına ne kadar uyuyor?
Bu kadar eleştiriden sonra çözüm önerimizi sunalım. Bu okullar bir ihtiyacın ürünü ise devletimizin bu ihtiyacın önüne geçmesi için eğitime daha çok yatırım yapması gerekmektedir. Bu yatırımlar yapılana dek yapılacak olanlar;
Özel okulların taban ve tavan fiyatları belirlenmeli bu ikisi arasındaki fark da iki asgari ücretten fazla olmamalı. (farkı az bulanlar asgari ücretin ne kadar az olduğunu da görmüş olurlar) 
Özel okullarda çalışan öğretmenlerin maaşları ders karşılığı olmalıdır yapılan ek görevler için de mesai ücreti almalıdır. Klüp çalışması, sınıf rehberliği, nöbet ve ek etütlerin ücretleri verilmelidir.
Her milli eğitim müdürlüğü bünyesindeki bütün okulları merkezi sınavlara sokmalı ve diploma notunu oluşturacak yazılı puanları bu sınavlar neticesinde verilmelidir. En azından parayla not alma dönemi sona ermiş olur.
Şimdilik bu kadar yeter bunlar yapılsın diğerlerini öyle söyleriz. 
Şimdi salgında ikinci dalga haberleri konuşulup okulların açılması ertelenince öğretmenlere yattığınız yerden maaş alıyorsunuz diyen okulu ve eğitimi paradan ibaret zanneden özel okul sahibi yatacak yeriniz yok haberiniz olsun.511 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret122976