• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
MaarifTV
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TAKVİM
15/09/2020

Hayatta her şey bir takvime bağlıdır. İnsanın doğumu, konuşmaya başlaması, yürümesi, ergenliği, yetişkinliği ve ölümü bile bir takvime bağlıdır. Takvime göre düşer cemre havaya, toprağa, suya. Takvime göre çiçek açar ağaçlar, merhaba der bahara.

Vakitlerin belirli olması esastır ibadetlerde. Oruç belirli günlerdir takvimde yeri vardır. Hac da takvimde yerini bulur. Namazlar da belirli vakitlerde kılınır. Takvimlerde namazların vakitleri yazılır. Vakitlere ve takvime uygun hareket etmek beş vakit namazın bize sağladığı en büyük katkıdır. 

Tarihle oynamak Cahiliye Araplarının âdetidir. Haram aylarda yapmamaları istenilen şeyler kendilerine zor gelmiş olmalı ki kendilerini değiştireceklerine ayları değiştirmeye çalışmışlardı. Bu durum Kur’an’da “O "Nesi'" (denilen bir haram ayı geciktirmek âdeti), olsa olsa küfürde fazlalıktır ki, kâfirler onunla şaşırtılır, onu bir yıl helâl, bir yıl haram sayarlar ki, Allah'ın haram kıldığının sayısına uydursunlar da Allah'ın haram kıldığını helâl kılsınlar. İşte böylece kendilerine kötü işleri güzel gösterildi. Allah da kâfir olan bir kavmi doğru yola iletmez.” (Tevbe 37) ayetiyle eleştirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı; geçen sene eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme sürecine ilişkin daha önce yayınladığı takvimi hiçbir gerekçe ortaya koymaksızın değiştirmiş ve yönetici görevlendirme sürecini haziran sonuna ertelemişti. Takvimin ilk yayınlandığı haline göre yönetici atama süreci okulların kapanmasında tamamlanıyordu. Buna göre başka bir okula atanan müdür seminer dönemini yeni okulunda geçirme, öğretmenlerle tanışma ve yeni eğitim öğretim dönemini planlama imkânına sahip olacaktı. Bu plansızca ve gereksizce erteleme neticesinde birçok mağduriyetler yaşandı. Yönetici görevlendirmelerde adet haline gelmeye başlayan takvimi esnetme veya takvime riayet etmeme bu sene de devam ediyor.

Atama sonuçları belli olmasına rağmen kararnameler okullara gönderilmemiş ve takvimde belirtilen boş kalan okullar için 1-15 Eylül tarihleri arasında olması gereken duyuru henüz yapılmamıştır.

Salgın sebebiyle okulların başlaması ertelenmemiş olsaydı ilk defa yönetici olarak görevlendirilen idareciler yeni okullarına öğrencilerle birlikte gidecek göreve başlayacaktı. Neyse ki okulların açılması ertelendi fakat kararnameler de gelmedi.

Milli eğitim bakanlığı uymayacağı takvimi neden yayınlar? Milli eğitimin planlılık ilkesiyle çelişen bu uygulamaya bir an önce çeki düzen verilmelidir.

Yönetici atama takviminin bu kadar uzamasına sebep olan mülakat mutlaka kaldırılmalı, atamalar ise haziran ayının sonunda tamamlanmalıdır. Böylece okul değiştiren idareciler yaz boyunca okulunu eğitim öğretime hazırlamalı gemiye son anda binip dümene geçen kişi pozisyonuna düşmemelidir.

Takvimi hazırlayanlar ya takvime riayet etmeli ve cahiliye arapları gibi takvimde oynamaya gitmemelidir. Erteleme yapılacaksa dahi toplumu aydınlatma anlamında ileriki bir tarih gösterilerek açıklama yapılmalıdır. Bu devletin en alt kademesindeki memurdan en üst düzey memuruna kadar herkes kurallara ve nizama uymalı ki devlet işleyişine halel gelmesin. Keyfi davranışlar önce kişilerin kendine sonra devlet geleneğine zarar verir. Bu satırlar bittiğinde belki de kararnameler okullara gelmiş olacak ama meselemiz kararnamelerin gelip gelmemesi değil bakanlığının kendi yayınladığı takvime uyup uymaması ve takvimin planlanması aşamasında okulların başlama bitiş dilimlerine dikkat edilmesi.

Bakanlığımız eğitim takvimi adında bir uygulama geliştirmişti. Buna da ayrıca teşekkür ederiz. Maarif ne demek diyenleri 1 Ocak tarihinin günün kelimesi bölümüne yönlendiriyoruz sayenizde.532 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret184122