• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KANAL MI KARGA MI
15/12/2020

İnsanın eğitimi anne karnında başlar ve ölümüne kadar devam eder. Peygamberimiz “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” buyurmuşlardır. Eğitimi ve öğretim insanı şerefli bir mahlûk yapma noktasında hizmet ederse değerli ve baş tacıdır. İnsanı zalimleştiren, vahşileştiren bir eğitim ise reddedilmeye ve zemmedilmeye mahkûmdur. Esasen eşyanın tabiatı nasıl mubah ise ilmin esası da mubahtır. Mesela ekmek doğrayan bıçak makbul iken insanı öldürürken kötü bir alettir. İlim de insanlık için kullanıldığında mübarek insana karşı kullanıldığında ise kabih yani kötüdür.

İnsan eğitim ve öğretimi sadece okullardan almaz. Hz. Adem’in oğullarında Kabil kardeşi Habil’i öldürdüğüne pişman olup cesedini ne yapması gerektiğini düşünürken bir kargadan defnetmeyi öğrenmişti. Konu Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde geçer: (Ardından Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini ona göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. "Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömmekten âciz miyim?" dedi, ettiğine de pişman oldu. Maide 31) öğrenmek isteyince kargadan da turnadan da hamam böceğinden de öğrenilecek şeyler buluruz. Fakat medeniyetin gelişmesini sistemli bir eğitim sayesinde gerçekleştirebiliriz. Bunun için okullar kurula gelmiştir.

Okullar eğitimin kurumsallaşmış müesseseler yoluyla verilmesini sağlayan mekânlardır. Şu salgın günleri bize gösterdi ki eğitim ve öğretim için alternatif kaynaklar da kullanılabilmektedir. Kitaplar, öğretmenler, dersler ve ödevler haricinde insanın bilgi kaynaklarından bir tanesi de çevredir. Önceden sokak diye tabir ettiğimiz bu kavram sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte sanal arkadaşlıklara, televizyon programlarına evirildi.

Milli Eğitim Bakanlığımız dahi EBA TV vasıtasıyla bilgiyi öğrencilerimize ve kim öğrenmek isterse ona ulaştırma gayretindeler. Yeri gelmişken EBA TV içeriklerinin hazırlanmasında emeği olan bütün emektarlara teşekkür ediyorum. Gerçekten çok kalite içerikler oluşturulmuş durumda. Geçen bir göz atayım diye baktığım kanaldan saatler sonra ayrıldım. Lise bilgilerimi güncelleme imkânı buldum.

Fakat yüzlerce kanalın olduğu televizyon ekranları maalesef eğitim öğretimi baltalayacak, değerler ağacımızın köküne kibrit suyu dökecek kanalizasyonlara dönmüş durumda. Ve her akşam kötülükler cilalanarak bu lağım kanallarından evlerimize boca ediliyor.

Ülkemizde bolca reyting alan kanalların ve bu kanallarda gösterilen dizilerin çocuklarımızda oluşturduğu tahribatı biz okullarda tamir edemiyoruz. Ahlaksızlık olarak gördüğümüz davranışlar ekranlardan cilalanarak genç dimağlara abide olarak dayatılıyor.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor beyler. İşin ilginç tarafı bizim Müslümanlar da bu salyangozun tadına bakmaktan onu tüketmekten şikâyetçi değil.

Maalesef kadın hakları savunucularının sesini daha fazla yükseltmesi gerekirken onlar da sus pus. Reyting uğruna kadın bedenlerinin teşhir edilmesi, kişilikleri ile değil dişilikleriyle anılmaları kadınlık onuruna ve gururuna yapılan saldırı değildir de nedir? Kadını pazar malı gibi sergileyen bu zihniyete ne zaman dur denilecek hayretler içiresindeyiz.  Milletin oylarıyla seçilenler arasından RTÜK üyeleri seçiliyor ve bu temsilcilerimiz aile kurumunu hedef alan genç zihinleri zehirleye bu ifrazatlara sesini çıkarmıyor.

Bir eğitim sendikası olarak bu konu bizi neden alakadar ediyor? Efenim eğitim aile-sokak-okul üçlemesinin senkronize bir şekilde işlemesiyle mükemmele ulaşmaya çalışır. Okulda öğrendiğini ailede göremeyen, sokakta tam aksini gören çocuklarımız ne yapsın. Hayattan kopuk bir okul okuldan kopuk bir hayat varsa bir toplumda medeniyet inşa etmesi mümkün olur mu?

Konuyu sadece aile yapısını hedef alan programlar olarak düşünmeyin. Nerden tutsanız elinizde kalıyor. Biz öğrencilerimize kanaatkâr olmanın insanı mutlu edeceğini öğretmeye çalışırken kanallarda esas oğlan ya da kız mutlaka zengin olur, zenginlik ve şaşaa ulaşılacak hedef olarak gösterilir. Ya da okul dizilerinde çalışkan öğrenciler silik ve ezik gösterilirken tembel ve haylaz öğrenciler alfa olarak gösterilir. Öğretmenlerinden biriyle iyi anlaşır diğerlerini canından bezdirir fakat bu öğrenciler star olarak gençlerimizin gözünde parlatılır. Sonra biz okulda bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü verip kompozisyon yazdırmaya çalışalım.

Gençlerimizin imtihanları büyük. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bir toplumun sokağı okula göre şekillenmiyorsa, okulda verilenlerin tersi ekranlardan parlatılıyorsa medeniyet kuracağız diyenler hayal kuruyorlar demektir.

İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..955 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret213547