• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME
23/02/2021

Yönetici atamaları ile ilgili yönetmelik son yirmi yılda yirmiye yakın kez değiştirildi ve halen istenilen özelliklere sahip değil. Milli eğitimde köklü reform yapılamadığının ve istenilen düzeye getirilemediğinin konuşulduğu bu günlerde sendikaların dile getirdiği ve Sayıştay raporundan alıntılar yaptığı konulardan bir tanesi yönetici atamaları ile ilgiliydi. Yönetici atama işlemleri dün olduğu gibi bu gün de eş dost ilişkilerinin yürütüldüğü arpalık gibi kullanılmaktadır. Acı olan şu ki bu güne kadar değişik zaman dilimlerinde bu pastadan nemalanan sendikaların hepsi de bu durumdan şikâyetçi olmaktadır. Mülakatla istediği her okula müdür atayan yetkili sendika da, şu an her ilçeye bir şube müdürü yerleştirmeye çalışan yavru yetkili sendika da durumdan şikâyetçi. Şikâyetlerinin özünde eğitim öğretim derdi değil de pastadan büyük payı alamıyor olmanın sancıları yatıyor. Maarif Sen olarak bizim bu konuda önerilerimiz ise kişiye ve zamana göre değişmeyen, sendika farkı gözetmeyen bir sistemin kurulması yönünde. Sorun ulusal ise çözümün evrensel olması gerekir.

 Bu gün idareci arkadaşlarımızın birçoğu karşılaştığı bir sorunun çözümünü bulmak için kanun, yönetmelik, yönerge karıştırmıyor,  tanıdık idareci arkadaşlarından destek alıyor. Haklılar da. Çünkü MEB mevzuatı adeta yamalı bohçaya dönüşmüş, derli toplu bir mevzuat ortaya konulmamıştır ve  karşılaşılan sorunlar görüş yazıları ile çözülmeye çalışılmaktadır.

İdareciliğe yeni başlayan görevlilerin elinde hangi işle ilgili ne yapacaklarını bildiren talimat belgeleri olmalıdır. Bu gün hızla değişen yönetmelikler ve yönergelerin olduğu ortamda bakanlığımız, personeli için idarecinin el kitabını çıkarmalıdır. Böylece her okulda ayrı bir işlem tesis edilmemelidir. Uygulamada birlik sağlanması için yapılacak bu çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bakanlığın böyle bir çalışma içerisinde olduğu duyumunu almış bulunmaktayız. Hala gün yüzüne çıkmayan bu kılavuzun bir an önce faaliyete geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yöneticilerimizi yetiştirmeden onları atamak ve onlara sorumluluk yüklemek hem devletimiz açısından hem de insanımız açısından faydadan uzak bir uygulamadır.  Zaten ikinci görev olarak yaptığımız idarecilik görevinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için gerekli yetiştirme ve rehberlik hizmetinin bakanlığımız tarafından verilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı müdür ve müdür yardımcısı yetiştirme kursları açılmalıdır bu kursları bitirenler arasından yazılı sınavla yöneticiler seçilmelidir. Bu yöneticilik vasfı il değiştirdiğinde de kullanılmalıdır. Kurslar da eğitimler hakkıyla verilmelidir. Bir idarecinin yükümlü olduğu alanlar konunun uzmanları tarafından anlatılmalıdır. Yeni yönetmelikte bulunan sertifika alma işlemi idareci yetiştirmeyi barındırıyorsa isabetli bir işlem olmuş olur.

Yönetici yetiştirme programı sayesinde idareci olmak isteyen öğretmenlerimizin işleyişe hakim olmaları sağlanacaktır. Okul döneminde eğitim öğretimi engellemeden açılacak olan bu kurslarda başarılı olan adayların yazılı sınava girmeleri sağlanacak, bu sınavdan başarılı olanların da başvuru yapmaları durumunda idareci olarak atanmalarına imkan verilecektir. Bakanlık yönetici atama işlemlerini önemsiyor ise bu gün hali hazırda uygulanan mtsk uygulama sınavlarında yapılan çalışmanın bir benzerini yönetici atamalarında da tatbik etmelidir.

Mtsk direksiyon sınavlarında görev alacak olan öğretmenlerimizin sürücü belgesine sahip olması gerekiyor. İdarecilik için de idarecilik belgesi alması gerecek. Bunun için yöneticilik belgesi veren bir sistem kurulmalıdır. Bu belgeye sahip olanların içinde isteklilerin atanması yapılmalıdır.

İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir. Uygulamalı olarak idari işlemlerin öğretilmesi gerekmektedir. Yapılacak işlemler belli aslında. Okulları denetlemeye gelen müfettişlerimiz uygulamadaki sıkıntıların nereden kaynaklandığını gözlemlemekte ve idarecilerin nerelerde hata yaptıklarını iyi bilmektedir. Amaç üzüm yemekse hatalar yapılmadan gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapılması gerekmektedir.

İcra yetkisi ben de olsa ülkemin eğitim sistemin yönetici atamalarını şu şekilde yapardım:

 Her sene her ilde yönetici olmak isteyenleri kurslara alır bir idarecide olması gereken bütün yeterlilikleri adaylara kazandıracak eğitim verirdim. Ardından bu konuları kapsayan merkezi bir sınavla bir sıralama yapar bunun neticesinde mülakat olmaksızın idarecileri yerleştirirdim. Okulların idareci eksiği olduğu durumlarda kurslara katılmayıp görevlendirme çalışacak idarecilerimize de aynı eğitimi verir, eğitimin ardından görevlendirilmesinin yapılmasını sağlardım. Eğer yönetici bulmakta zorlanıyorsam bu defa yöneticiliği cazip hale getirecek işlemleri tesis ederdim.  Zira bazı okullarımızda yönetici bulmakta zorlanılmaktadır. Yönetici ihtiyacını rica minnet kabul ettirdiğimiz arkadaşlarımıza en azından görev süreleri içinde karşılaşacakları sıkıntılar ve yapmaları gereken işlemlerle ilgili eğitim verilmelidir. Bu vesileyle geçici görevlendirme ile çalışıyor olsa da imza attığı belgelerden sorumlu sayılacak olan arkadaşlarımız için önemli bir hizmete imza atılmış olur.435 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam264
Toplam Ziyaret153567