• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ
12/03/2021

Bu yazımızda ortaokullarda okutulan ortak paydası teknoloji olan iki dersi ele alacağız. Bu derslerimiz bilişim teknolojileri dersiyle teknoloji tasarım dersi.  

Bilişim teknolojileri dersi ortaokul 5 ve 6. Sınıflarda okutulan gençlerimizin bilişim ve yazılım alt yapıların atılmasını sağlayan derslerden bir tanesidir. Fakat bilim ve bilişime verdiğimiz önem bu derslere verilen önemle paralellik arz ediyor. Bilişim dersleri için okullarımızda yapılan bilişim sınıfları tablet dağıtımı gibi akamete uğramıştır. Şu an okulla eskiyen bilgisayarlarını yenileyemiyor. Yeni kurulan okullara da bu konuda kurulum yapılmıyor. Okul yöneticileri ve bilişim öğretmenleri ders verecekleri ortamın dizayn edilmesi için kendi imkânlarıyla sınıflarını donatmaya çalışıyorlar.

Üstelik yazılım ve bilişim çağında kendimize yer ayırmaya çalışırken ve günümüzde herkes bilgisayar ve ürünleriyle mutlaka ilişki halindeyken bu dersimizi iki yıl öğrencilerimize sunuyor devamını getiremiyoruz.

Sadece meslek liselerimizde bilgisayar bölümlerinde dersler varken buradaki öğrencilerimizi mühendislik yazdıklarında avantajları olmuyor. 4 yıl lise hayatı boyunca pratik eğitim alan öğrencilerimizin bu eğitimin üniversite bölümlerinde devam edebilmesi için lise boyunca sınava hazırlanan öğrencilerimizle yarışmak zorunda kalıyor. Eğitim bir birini tamamlayamıyor.

Yazılım ve bilişim geleceğin yaşam tarzını şekillendirecek unsur olarak görünüyor. Geleceği şekillendirecek ve şekillenen gelecekte kendini ifade edebilmek için ortaokulda verilen dersin yeterli olmadığı kanaatindeyim.

Diğer bir dersimiz de teknoloji tasarım dersimiz. Bilişim dersi öğrencilerimizin sanal alemde  var olabilmelerini sağlarken teknoloji tasarım derslerimiz öğrencilerimi gerçek hayata bağlayan ve onların psikomotor becerilerinin gelişmesi sağlayan önemli derslerimizden biridir. Bu dersimizde sadece 7 ve 8. Sınıflarda verilmektedir. Ne öncesi ne de lisede devamı verilmektedir. Patent almanın, bir icat bulmanın, telif eserler ortaya koymanın önemi herkesin malumudur. Bu amaca öğrencilerimiz hazırlayacak olan dersin adı da teknoloji tasarım dersleridir. Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm verilmesidir. Nasıl ki rehber öğretmeni derse girmese de okulun birçok yükünü almaktadır. Atölye öğretmenleri de öğrencilere bu anlamda rehberlik edecektir.  Ayrıca bu ders alanında yaşanan kadro sıkışması da öğretmenlerimizi mağdur etmektedir. Teklifimizin kabul edilmesi durumunda hem öğretmenlerimizin hareket kabiliyeti artacak hem de temeli olan öğrenciler kendilerine lisede rehberler bulacaktır.

Öğretmeni olmayan atölyeler süslü mekanlar olmaktan öteye geçmeyecektir. Bu mekanların üretimin ve mucitliğin merkezi olabilmesi için öğrencilerimize rehberlik edilmesi gerekmektedir.

Özetle teklifimiz şu; teknolojiyle yarışın yapıldığı bu günlerde bahse konu iki dersimizin ortaokullarda her şubede verilmesidir. Buna ek olarak atölye açılan her okula açılan atölyeyle ilgili bir normun açılmasıdır. Mesele bilişim çağında ayakta kalabilme meselesidir. İlgililerin dikkatine.530 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret122976