• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR
09/08/2021

Türk Milleti’nin çocuklarını hayata ve geleceğe hazırlamakla yükümlü olan Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev değişikliği yaşandı. Görevden affını isteyen Ziya SELÇUK’un yerine Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER atandı. Bu atamanın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gidenin ardından iyi konuşulması esastır. Fakat icra yetkisi kendisiyken, eleştirdiklerimizi de tebrik ettiklerimizi de yazmakta fayda var. Ziya Öğretmen göreve başladığı günden itibaren, öğretmenlere ve öğrencilere yaklaşımı ile gönüllere taht kurmayı başarsada, bakanlık tahtında oturmada aynı başarıyı gösteremedi. 

Eğitim sendikası olarak; mülakatın itibarsızlaştırılmasında etkisi olduğu için tebrik ettik, fakat mülakatı tamamen rafa kaldırmadığı için de eleştirdik. Çünkü devlette işler kişilere bağlı kalmamalı. Kalıcı bir sistem tesis edilmeliydi. Büyük umutlar bağladığımız Ziya Öğretmen’den, dişe dokunur bir eğitim reformu görmemek de hayal kırıklığı yaşattı. Bakan Bey göreve başladığında ‘Yürüyen bir gemiyi limana çekme imkânımız yok, dolaysıyla büyük çaplı bir değişiklik beklemeyin’ diyerek, büyük umutlar beslemememizi zaten söylemişti. Ama salgın sebebiyle gemi limana çekilmek zorunda kalmıştı. Salgın bitiminde yeni eğitim sistemiyle yola devam  edilebilirdi. Böyle bir değişiklik fikri olmadığı için,  günü kurtarır icraatlar ile bu güne gelmiş olduk. Hani yıllar sonra da anacağımız köklü bir değişiklik beklenirdi. Maalesef olmadı. Mesela Ömer Dinçer, öğretmenlere karşı empati yapmayan bu sebeple sempati duyulmayan biri olmasına rağmen, büyük değişiklikler yapan bir bakandı. Ancak bu değişiklikleri istişareyle yapmadığı için sıkıntılar yaşadı. Her reform beraberinde direnç gösterenleri getirecektir. Fakat ülke olarak dünyanın en iyileri ile yarışacak bir bilince sahip gençler yetiştirmek eğitim sayesinde olacaktır. Dahası bir medeniyet kurmamız için eğitime ve eğitimde reforma ihtiyaç vardır.

Biz sendika olarak; ülkemizi müreffeh bir toplum haline getirecek bir eğitim anlayışı istiyor, bu konuda ciddi adımlar atılmasını arzuluyoruz. Müreffeh bir toplumu inşa edecek gençleri yetiştirecek öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarının bu göreve odaklanması için gerekli özlük hakları ile ilgili iş ve işlemleri, icracılara -bakanlık yetkililerine- iletiyor, eksiklikleri ve yanlışlıkları eleştiriyoruz.

Bakanlık koltuğuna oturan kim olursa olsun; ekibini kuramıyor ve çalışma arkadaşlarıyla sorunlar yaşanıyorsa, bu durumda reform niteliğindeki değişiklikler beklemek hayal olacaktır. STK'ların   devlet içinde teşkilatlanmasının sağlıklı olmadığını tekrar müşahede ettik. Zira Ziya SELÇUK bakan olduktan sonra, mülakat yoluyla elde ettiği gücü kaybedenler, bakan kaybetsin diye uğraştılar. Kaybettikleri makamlara yıllar sonra kavuşma imkanı bulanlar da milletin gözüne sokarcasına görevlendirmeleri kimseye kaptırmamaya, koltukta kimlerin oturacağı konusuna müdahil olmaya başladılar. Ülkenin eğitimi hangi adamın hangi koltuğa oturacağı kavgasına feda edildi.  Kimi sevdiğinden, kimi sevmediğinden bakanın hareket alanını daralttı. Gidenin ardından kimileri bakakaldı, kimileri de kına yaktı. Biz ise giden üç senemize üzüntüyle bakıyoruz. Umduklarımızı bulamadığımız için üzülüyoruz. Koskoca ülke eğitiminin kişilerin şahsi hesaplaşmalarına feda edilmesine içerliyoruz.

Giden bakanın ardından bakanlığa bakanlar; daha yapılacak bir sürü işin olduğunu göreceklerdir. Eğitim çevrelerindeki genel kanı kesinlikle bu şekildedir. Kişilere bağlı kalmayan bir sistem ihtiyacı bulunmaktadır.

Yeni bakanımızdan beklentimiz; Ziya Öğretmen’in iyi yaptıklarının üstüne daha iyilerini inşa etmesidir. Bu konuda yeni bakanımıza muvaffakiyetler, feraset, dirayet ve basiret diliyorum.324 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret122985