• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR
09/08/2021

Türk Milleti’nin çocuklarını hayata ve geleceğe hazırlamakla yükümlü olan Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev değişikliği yaşandı. Görevden affını isteyen Ziya SELÇUK’un yerine Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER atandı. Bu atamanın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gidenin ardından iyi konuşulması esastır. Fakat icra yetkisi kendisiyken, eleştirdiklerimizi de tebrik ettiklerimizi de yazmakta fayda var. Ziya Öğretmen göreve başladığı günden itibaren, öğretmenlere ve öğrencilere yaklaşımı ile gönüllere taht kurmayı başarsada, bakanlık tahtında oturmada aynı başarıyı gösteremedi. 

Eğitim sendikası olarak; mülakatın itibarsızlaştırılmasında etkisi olduğu için tebrik ettik, fakat mülakatı tamamen rafa kaldırmadığı için de eleştirdik. Çünkü devlette işler kişilere bağlı kalmamalı. Kalıcı bir sistem tesis edilmeliydi. Büyük umutlar bağladığımız Ziya Öğretmen’den, dişe dokunur bir eğitim reformu görmemek de hayal kırıklığı yaşattı. Bakan Bey göreve başladığında ‘Yürüyen bir gemiyi limana çekme imkânımız yok, dolaysıyla büyük çaplı bir değişiklik beklemeyin’ diyerek, büyük umutlar beslemememizi zaten söylemişti. Ama salgın sebebiyle gemi limana çekilmek zorunda kalmıştı. Salgın bitiminde yeni eğitim sistemiyle yola devam  edilebilirdi. Böyle bir değişiklik fikri olmadığı için,  günü kurtarır icraatlar ile bu güne gelmiş olduk. Hani yıllar sonra da anacağımız köklü bir değişiklik beklenirdi. Maalesef olmadı. Mesela Ömer Dinçer, öğretmenlere karşı empati yapmayan bu sebeple sempati duyulmayan biri olmasına rağmen, büyük değişiklikler yapan bir bakandı. Ancak bu değişiklikleri istişareyle yapmadığı için sıkıntılar yaşadı. Her reform beraberinde direnç gösterenleri getirecektir. Fakat ülke olarak dünyanın en iyileri ile yarışacak bir bilince sahip gençler yetiştirmek eğitim sayesinde olacaktır. Dahası bir medeniyet kurmamız için eğitime ve eğitimde reforma ihtiyaç vardır.

Biz sendika olarak; ülkemizi müreffeh bir toplum haline getirecek bir eğitim anlayışı istiyor, bu konuda ciddi adımlar atılmasını arzuluyoruz. Müreffeh bir toplumu inşa edecek gençleri yetiştirecek öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarının bu göreve odaklanması için gerekli özlük hakları ile ilgili iş ve işlemleri, icracılara -bakanlık yetkililerine- iletiyor, eksiklikleri ve yanlışlıkları eleştiriyoruz.

Bakanlık koltuğuna oturan kim olursa olsun; ekibini kuramıyor ve çalışma arkadaşlarıyla sorunlar yaşanıyorsa, bu durumda reform niteliğindeki değişiklikler beklemek hayal olacaktır. STK'ların   devlet içinde teşkilatlanmasının sağlıklı olmadığını tekrar müşahede ettik. Zira Ziya SELÇUK bakan olduktan sonra, mülakat yoluyla elde ettiği gücü kaybedenler, bakan kaybetsin diye uğraştılar. Kaybettikleri makamlara yıllar sonra kavuşma imkanı bulanlar da milletin gözüne sokarcasına görevlendirmeleri kimseye kaptırmamaya, koltukta kimlerin oturacağı konusuna müdahil olmaya başladılar. Ülkenin eğitimi hangi adamın hangi koltuğa oturacağı kavgasına feda edildi.  Kimi sevdiğinden, kimi sevmediğinden bakanın hareket alanını daralttı. Gidenin ardından kimileri bakakaldı, kimileri de kına yaktı. Biz ise giden üç senemize üzüntüyle bakıyoruz. Umduklarımızı bulamadığımız için üzülüyoruz. Koskoca ülke eğitiminin kişilerin şahsi hesaplaşmalarına feda edilmesine içerliyoruz.

Giden bakanın ardından bakanlığa bakanlar; daha yapılacak bir sürü işin olduğunu göreceklerdir. Eğitim çevrelerindeki genel kanı kesinlikle bu şekildedir. Kişilere bağlı kalmayan bir sistem ihtiyacı bulunmaktadır.

Yeni bakanımızdan beklentimiz; Ziya Öğretmen’in iyi yaptıklarının üstüne daha iyilerini inşa etmesidir. Bu konuda yeni bakanımıza muvaffakiyetler, feraset, dirayet ve basiret diliyorum.656 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret213547