• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ZAM(ANI)
12/08/2021

Devlet sosyal bir organizma olup bütün birimleriyle sağlıklı olunca, güçlü ve ömrü uzun olur. Devleti bir insanın vücudu gibi düşünürsek, her bir organ devlet organlarından birine tekabül etmektedir. Nasıl ki insan bedeninde bir uzuv yara aldığında ya da yeterince gelişemediğinde bütün beden bundan etkileniyorsa; devlet organlarını teşkil eden bir zümrede meydana gelen rahatsızlık bütün bünyeyi saracaktır.

İnsanın çalışmasında temel amaç; günlük olarak temel ihtiyaçlarını karşılamak, ileriye dönük olarak da ev ve araç gibi temel gereksinimlerini yerine getirmektir. VI. Dönem toplu sözleşme masası; bu ihtiyaçların nasıl giderileceği üzerine kurulur. 2022 ve 2023 yıllarında memurun alacağı zam oranıyla ilgili devlet tarafından memura verilecek zam teklifi belli oldu.  Kamu işçisi kardeşlerimize verilen zam oranının hayli altında olan zam oranı, bünyede kabul göreceğe benzemiyor. Zam oranının kaç olacağından ziyade, nasıl olması gerektiğine odaklanmak daha faydalı olacaktır. Gerçek enflasyon rakamlarının % 50 olarak hissedildiği bir ortamda, günden güne mutfak masrafları başta olmak üzere her bir kaleme zam geliyorken, devlet yetkililerinin “dağ fare doğurdu” dedirtecek bir zam teklifi yapması kabul edilebilir değildir.

Memurun “evimi nasıl geçindiririm” diye düşünmeden, “kendimi nasıl geliştiririm, hangi sanat faaliyetine katılsam, dünyanın neresinde hangi milletin yarasına merhem olacak faaliyetlerde bulunsam” diye düşünebildiği  bir ortama götürecek zam teklifi bekliyoruz.  Millet olarak her durumda hamd etmesini, nimete de şükretmesini biliriz. Bu ikisi arasındaki fark ise şudur; her türlü durumda ‘hamdolsun’  deriz çünkü beterin beteri vardır. Nimet karşısında da şükrederiz zira şükür nimeti  artırır. Toplum olarak alım gücümüzün düşmesine  diyoruz ki ‘hamdolsun bizden daha kötüleri var’. Fakat dünyaya mihmandar olacak bir ülkenin ferdi ve bu devletin bir organı olarak hedefimizi daha yüksek belirlememiz gerekir.  Güçlendikçe şükretmeli, önce ülkemizi sonra da dünyayı imar etmeliyiz.

Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.

Zam pazarlığında memuru temsil edecek olan tarafın tavrı önemli. Pazarlık yapmayı beceremiyorlarsa, çok sağlam tanıdıklarım var. Yardımcı oluruz. ‘Enflasyon farkının verileceği’ ifadesi bile yetkililerin zam oranını düşük verdiklerinin beyanıdır. Manası şu ; “verdiğimiz zam, zamma benzemiyor, enflasyonun altında kalacak bunu dert etmeyin enflasyon farkını vereceğiz.” İktidarın STK olarak yansıması iki konfederasyon bu masadan hak edileni alamazlarsa, memur onlara hak ettiklerini verecektir. Bu noktayı nazardan bakıp ona göre tavır almaları temennisiyle.751 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret122984