• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
ZAM(ANI)
12/08/2021

Devlet sosyal bir organizma olup bütün birimleriyle sağlıklı olunca, güçlü ve ömrü uzun olur. Devleti bir insanın vücudu gibi düşünürsek, her bir organ devlet organlarından birine tekabül etmektedir. Nasıl ki insan bedeninde bir uzuv yara aldığında ya da yeterince gelişemediğinde bütün beden bundan etkileniyorsa; devlet organlarını teşkil eden bir zümrede meydana gelen rahatsızlık bütün bünyeyi saracaktır.

İnsanın çalışmasında temel amaç; günlük olarak temel ihtiyaçlarını karşılamak, ileriye dönük olarak da ev ve araç gibi temel gereksinimlerini yerine getirmektir. VI. Dönem toplu sözleşme masası; bu ihtiyaçların nasıl giderileceği üzerine kurulur. 2022 ve 2023 yıllarında memurun alacağı zam oranıyla ilgili devlet tarafından memura verilecek zam teklifi belli oldu.  Kamu işçisi kardeşlerimize verilen zam oranının hayli altında olan zam oranı, bünyede kabul göreceğe benzemiyor. Zam oranının kaç olacağından ziyade, nasıl olması gerektiğine odaklanmak daha faydalı olacaktır. Gerçek enflasyon rakamlarının % 50 olarak hissedildiği bir ortamda, günden güne mutfak masrafları başta olmak üzere her bir kaleme zam geliyorken, devlet yetkililerinin “dağ fare doğurdu” dedirtecek bir zam teklifi yapması kabul edilebilir değildir.

Memurun “evimi nasıl geçindiririm” diye düşünmeden, “kendimi nasıl geliştiririm, hangi sanat faaliyetine katılsam, dünyanın neresinde hangi milletin yarasına merhem olacak faaliyetlerde bulunsam” diye düşünebildiği  bir ortama götürecek zam teklifi bekliyoruz.  Millet olarak her durumda hamd etmesini, nimete de şükretmesini biliriz. Bu ikisi arasındaki fark ise şudur; her türlü durumda ‘hamdolsun’  deriz çünkü beterin beteri vardır. Nimet karşısında da şükrederiz zira şükür nimeti  artırır. Toplum olarak alım gücümüzün düşmesine  diyoruz ki ‘hamdolsun bizden daha kötüleri var’. Fakat dünyaya mihmandar olacak bir ülkenin ferdi ve bu devletin bir organı olarak hedefimizi daha yüksek belirlememiz gerekir.  Güçlendikçe şükretmeli, önce ülkemizi sonra da dünyayı imar etmeliyiz.

Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.

Zam pazarlığında memuru temsil edecek olan tarafın tavrı önemli. Pazarlık yapmayı beceremiyorlarsa, çok sağlam tanıdıklarım var. Yardımcı oluruz. ‘Enflasyon farkının verileceği’ ifadesi bile yetkililerin zam oranını düşük verdiklerinin beyanıdır. Manası şu ; “verdiğimiz zam, zamma benzemiyor, enflasyonun altında kalacak bunu dert etmeyin enflasyon farkını vereceğiz.” İktidarın STK olarak yansıması iki konfederasyon bu masadan hak edileni alamazlarsa, memur onlara hak ettiklerini verecektir. Bu noktayı nazardan bakıp ona göre tavır almaları temennisiyle.1232 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMİMİZ - 11/05/2023
Yapılacak işlerden hayr olanı seçmek ise İHTİYAR kelimesinin karşılığıdır. İhtiyar seçmek demektir.
SüKÛTUMUZ - 22/03/2023
Bazen söylenecek söz bulamaz insan ve susar. Susmak kimi zaman sessiz bir öfkedir bazen içten bir teslimiyet.
KİTABIMIZ - 27/01/2023
Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle ya da oluşum değil, fert fert herkes.
KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
 Devamı
Sosyal Medya
MaarifTV
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret213546