• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
AŞIMIZ
09/09/2021


Dünya öyle bir yer ki, doğar doğmaz başlar aş ile kavgamız. Daha bebekken dünyanın en temel meselesi; aç karnımızın doyurulmasıdır. Bebeğin karnını doyurabilmesi için sesini duyurabilmesi gerekir. Bu hakikat atasözlerimize de  “ağlamayana meme yok” şeklinde yansımıştır. Aşımızı temin etmenin yollarından biri de işimizdir. İşimiz aşımızın temin yolu olması hasebiyle ikincil derecede öneme sahiptir.

Dünyada salgın haline gelen covid-19 hastalığının, her alanı etkilediği, insanların işini tehdit ettiği bir gerçek. Bu tehditlere, bu günlerde bir yenisi daha eklendi. Pandemiden kurtulmanın yolu olarak dayatılan aşı, üzerindeki bütün tereddütlere rağmen tek kurtuluş yolu olarak gösterilmeye başlandı. Bu kurtuluş reçetesini kullanmayanların, mesleğini icra etmekte sıkıntılar yaşayacağı, en yetkili makamlar tarafından dillendirilmeye başlandı. 2021 Türkiye’sinde aşı dayatılmıyor ama sağlıklı olduğunu ispat etmek için; haftada iki defa teste tabi tutulmak dayatılıyor. İnsanlarımız aşı ile tehdit ediliyor. Eğer aşını kazanmak, işine bağlı olmasa idi bu dayatmaların hepsi havada kalacaktı.


Aşı olan kişilerin hastalığa yakalanmaları, aşının koruyucu özelliğinin de tartışılmasına sebep oluyor. Vücuduna virüs girmemiş olanların, virüs yayıcı olarak lanse edilmesi akıl ve mantık çerçevesinden değerlendirildiğinde en basit tabiriyle pestenkari, absürt ve saçmadır.

Allah insanı yaratırken iman etsinler diye yaratmış fakat bunu dayatmamıştır. ‘Dileyen iman etsin dileyen,inkar etsin’ ayetiyle insanlara bir tercih hakkı sunmuştur. Aşı ölümsüzlük iksiri bile olsa, ölümsüz olmak istemeyenlerin bu tercihine saygı duymak ve bunu tercih ettikleri için ayrıştırmaya tabi tutmamak gerekir.

Ülkemizdeki PCR dayatmasına karşı, eğitim çalışanları için kurulmuş olan sendikamızın eylem kararı bulunmaktadır. Bu kararımızla üyelerimize sendika kanununun ve anayasada belirtildiği üzere usulüne uygun yürürlüğe girmiş, uluslararası antlaşmaların sunduğu hukuki zemini hazırlamış bulunuyoruz. Aşı olmamanın, aşından olmasına sebebiyet vermemesi için hukuki ve meşru zeminde haklarımızı arıyoruz ve aramaya devam edeceğiz. Süreci, öğretmenlerimiz okullarında barışı bozmadan yürütmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü ömrümüzün yarısı işimizle yarısı da eşimizle geçiyor. Bunlardan herhangi birinde yaşanan huzursuzluk aşımızın da tadını bozar.

Eğitim yöneticilerine tavsiyemiz; kurumlarındaki barış iklimini bozacak yaklaşımlar sergilememesidir. Bu gün kurumlarımıza gönderilen yazılarda, yöneticilerimize test sonuçlarının istenmesi ve okulda muhafazası görevi yüklenmiştir. Yani idareler bir angarya yük daha sırtlarına almışlardır. Bu yükün yanına bir de yorumlar katarak başka yükler almamalarını ümit ediyoruz. Okullarında, üyelerimiz sıkıntıya sokacak uygulamalarda bulunulması halinde yasal bütün haklarımızı kullanmaktan da geri durmayacağımızı deklare ediyoruz. Ne yapabilirsiniz diyenlere; TCK 118. Maddeyi adres olarak gösteriyoruz.

Son zamanlarda, öğretmen gruplarında öğretmenlerin aşı beklediği ile ilgili görselimizin paylaşılıp bizi tutarsızlıkla itham edenler oluyormuş. Öğretmenlerin aşı beklediği ortamda bunu dillendirmek nasıl görevimiz ise, aşı ve türlerinin dayatılmasına itiraz edenlerin sesi olmak da aynı şekilde görevimizdir. Sendikamızın aşı ve içeriği ile beyanat vermesi uygun değildir. Bilmediğimiz bir alanda söz söylemenin haddimiz olmadığını beyan ederiz. Temel çıkış noktamız; dayatmalara karşı olmamızdır. Bugün okul kapılarından içeri girerken; bir kaşık bal yiyeceksiniz diye dayatsalar ona da karşı çıkarız. Bal ile ilgili açıklamayı mütehassıslarına bırakmayı yeğleriz.

Hasılı, aşımızı kazanmanın yolu olan işimizi yaparken tedirginlik yaşamak istemiyor, yapılan uygulamanın yanlış olduğu haykırmak istiyoruz.797 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME - 30/09/2021
Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi?
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
2. YAŞIMIZ - 06/12/2020
Sendikamızı bakıp büyütme yükümlülüğü sırtımızda olan bir çocuk gibi düşündük. Konuşmaya başladığını ve emeklemekten yürümeye geçtiğini müşahede ediyoruz.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret117025