• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME
30/09/2021

6. dönem toplu sözleşme süreci, bir önceki toplu sözleşmeler gibi yine hüsranla sonuçlandı. Memur-Sen,Hudeybiye’de anlaşma imzalayan Mekkeliler gibi zafer kazanmış edasıyla ayrıldı masadan. Yıllardır kendilerine üye olanları zor durumda bırakmakla görevlendirilmiş gibi davranmaya devam ediyorlar. Mülakat ucubesinin, milli eğitimde itibar suikastına dönüştüğü zaman dilimlerinde, kendi üyelerinin dışındakilerin idareci olmaması için elinden geleni yapan sendika, bütün üyelerini koltuk sevdalısı gibi itham edilmesine sebep oldu.

En büyük ihaneti ise kavramlarımızın içini boşaltarak ve sığlaştırarak yaptılar. Liyakat, dava, değer, kuruş değil duruş ifadeleri ağızlarında eğreti durmaya başladı. Hala başörtüsü sorununun çözülmesinde; imza kampanyalarından, kılık kıyafet eylem kararlarından bahsedip geçmişin ekmeğini yemeye kalkıyorlar. Güne ve geleceğe dair söylemleri ve eylemleri olmayanların tarihin tozlu sayfalarında yerini bulacağını hatırlatarak; geçmişin insanı kurtarmayacağını belirtmek isterim. Salebe örneği rivayetlerde duruyorken, geçmişin bizi kurtaramayacağını iliklerimize kadar hissetmemiz gerekir.

Bu toplu sözleşme sürecinde masaya bütün memurları temsilen oturan Memur Sen; kalabalık sendikaların üyelerine  toplu sözleşme ikramiyesinin artırımlı olarak verilmesini, büyük bir kazanım olarak yansıtıyor. Şimdi de üyelerini; ayda 88 tl fazla almak için sendika üyesi olan kişiler durumuna düşürüyor. Yani duruşla değil artık kuruşla üyelerini sendikalarında tutmaya çalışıyorlar. Çünkü duruşlarını kaybettikleri için, nasıl pozisyon almaları gerektiğini bilmiyorlar.

Bre vicdansızlar, temsil etmek için masaya oturduğunuz kişiler arasında sendikasız binlerce insan var, hatta sendika üyesi olamayacak bir sürü çalışan var. Dahası emekliler var. Herkesi temsil edecek gibi konuşup, sadece kendi üyelerinize ikramiye alıp kalkmak da nedir? Acıyorum sendikal duruşunuza. Sendikanızı kuran Mehmet Akif İnan’a bundan daha fazla kötülük yapılamazdı. Sendikacılığı sizden öğrenmeye devam ediyoruz. Zira yapılmayacak bütün olumsuz davranışları canhıraş bir şekilde yapmaya çalışıyorsunuz.

Çalışma bakanımızın açıklaması sizin talepleriniz kadar talihsizdir. Sendikalaşma; demokratik toplumlarda desteklenmesi gereken tüzel kişilikler olması gerekirken, siyasallaşmış olanlar dışındakilerin dışlanması,ne adamlığa ne de devlet adamlığına yakışır. Bu durum, 40 tane evladı olup en iri yarı 4 evladının dışındakileri, evlat olarak görmeyen bir anne babanın durumuna benzer. Evladını cami avlusuna bırakıp kaçan vicdansızlardan ne farkınız var.

Peki bütün bu durumlar bizim sendikal duruşumuzu etkiler mi? Elbette hayır. Olaya Hudeybiye antlaşması penceresinden bakınca; ilk etapta aleyhimize gibi görünen durumun lehimize olduğu zamanla anlaşılacaktır. Kararlı birkaç arkadaşımızla çıktığımız bu yolda, kararlı bir çok üyeyle büyümeye, sözümüzü ve etkimizi artırmaya devam edeceğiz.

Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi? Bunların boynunuzu bükmesine daha ne zamana kadar müsaade edeceksiniz.

 563 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Sözleşme     01/10/2021 00:02

Allah razı olsun Akif bey.
sami sert

Yazarın diğer yazıları

SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
 Devamı
MaarifTV
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret168592