• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
MaarifTV
Yayınlarımız
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
BÖYLE SÖZLEŞECEKSEN SÖZLEŞME
30/09/2021

6. dönem toplu sözleşme süreci, bir önceki toplu sözleşmeler gibi yine hüsranla sonuçlandı. Memur-Sen,Hudeybiye’de anlaşma imzalayan Mekkeliler gibi zafer kazanmış edasıyla ayrıldı masadan. Yıllardır kendilerine üye olanları zor durumda bırakmakla görevlendirilmiş gibi davranmaya devam ediyorlar. Mülakat ucubesinin, milli eğitimde itibar suikastına dönüştüğü zaman dilimlerinde, kendi üyelerinin dışındakilerin idareci olmaması için elinden geleni yapan sendika, bütün üyelerini koltuk sevdalısı gibi itham edilmesine sebep oldu.

En büyük ihaneti ise kavramlarımızın içini boşaltarak ve sığlaştırarak yaptılar. Liyakat, dava, değer, kuruş değil duruş ifadeleri ağızlarında eğreti durmaya başladı. Hala başörtüsü sorununun çözülmesinde; imza kampanyalarından, kılık kıyafet eylem kararlarından bahsedip geçmişin ekmeğini yemeye kalkıyorlar. Güne ve geleceğe dair söylemleri ve eylemleri olmayanların tarihin tozlu sayfalarında yerini bulacağını hatırlatarak; geçmişin insanı kurtarmayacağını belirtmek isterim. Salebe örneği rivayetlerde duruyorken, geçmişin bizi kurtaramayacağını iliklerimize kadar hissetmemiz gerekir.

Bu toplu sözleşme sürecinde masaya bütün memurları temsilen oturan Memur Sen; kalabalık sendikaların üyelerine  toplu sözleşme ikramiyesinin artırımlı olarak verilmesini, büyük bir kazanım olarak yansıtıyor. Şimdi de üyelerini; ayda 88 tl fazla almak için sendika üyesi olan kişiler durumuna düşürüyor. Yani duruşla değil artık kuruşla üyelerini sendikalarında tutmaya çalışıyorlar. Çünkü duruşlarını kaybettikleri için, nasıl pozisyon almaları gerektiğini bilmiyorlar.

Bre vicdansızlar, temsil etmek için masaya oturduğunuz kişiler arasında sendikasız binlerce insan var, hatta sendika üyesi olamayacak bir sürü çalışan var. Dahası emekliler var. Herkesi temsil edecek gibi konuşup, sadece kendi üyelerinize ikramiye alıp kalkmak da nedir? Acıyorum sendikal duruşunuza. Sendikanızı kuran Mehmet Akif İnan’a bundan daha fazla kötülük yapılamazdı. Sendikacılığı sizden öğrenmeye devam ediyoruz. Zira yapılmayacak bütün olumsuz davranışları canhıraş bir şekilde yapmaya çalışıyorsunuz.

Çalışma bakanımızın açıklaması sizin talepleriniz kadar talihsizdir. Sendikalaşma; demokratik toplumlarda desteklenmesi gereken tüzel kişilikler olması gerekirken, siyasallaşmış olanlar dışındakilerin dışlanması,ne adamlığa ne de devlet adamlığına yakışır. Bu durum, 40 tane evladı olup en iri yarı 4 evladının dışındakileri, evlat olarak görmeyen bir anne babanın durumuna benzer. Evladını cami avlusuna bırakıp kaçan vicdansızlardan ne farkınız var.

Peki bütün bu durumlar bizim sendikal duruşumuzu etkiler mi? Elbette hayır. Olaya Hudeybiye antlaşması penceresinden bakınca; ilk etapta aleyhimize gibi görünen durumun lehimize olduğu zamanla anlaşılacaktır. Kararlı birkaç arkadaşımızla çıktığımız bu yolda, kararlı bir çok üyeyle büyümeye, sözümüzü ve etkimizi artırmaya devam edeceğiz.

Ey kendisine 88 tl değer biçilen sendika üyesi arkadaşlarım; sendikanıza gereken cevabı vermenin zamanı gelmedi mi? Bunların boynunuzu bükmesine daha ne zamana kadar müsaade edeceksiniz.

 333 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Sözleşme     01/10/2021 00:02

Allah razı olsun Akif bey.
sami sert

Yazarın diğer yazıları

ACI YORUM - 16/11/2021
ACIYORUM ACINACAK HALİNE, BİRAN ÖNCE ÇEKİ DÜZEN VER KENDİNE
AŞIMIZ - 09/09/2021
Gönülsüz yapılan aşı tutmaz.
ZAM(ANI) - 12/08/2021
Şimdi şükretmemizi sağlayacak hamle zamanı. Şimdi devletimizin bünyesindeki organları ayırmadan eşit davrandığını gösterme zamanı. Şimdi memur ve memur emeklisini memnun edecek bir oranda verilmesi gereken zam anı.
GİDENİN ARDINDAN BAKANLAR - 09/08/2021
BAKANIN ARDINDAN GİDENLER
OKULLARIN ÖDENEK SORUNU - 01/06/2021
Ey musluğun başındaki bürokratlar sizden lütuf ve minnet beklemiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimiz hakkı olanı talep ediyoruz. İnsanları peşinizde dolaştırmayın. İşin ehli iseniz okul okul dolaşıp eksikleri tamamlayın.
ŞİİRİMİZ - 26/04/2021
BİZDEN BİR ŞEYLER BARINDIRIR
TASARIM BİLİŞİM ATÖLYELERİ - 12/03/2021
Bu gün bakanlığımız okullar bünyesinde tasarım beceri atölyeleri kurarak okullarda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği alanlar oluşturmaya gayret etmektedir. Teklifimiz her liseye bir teknoloji tasarım atölyesi ve her atölyeye bir norm ver
YÖNETİCİLİK YÖNETİMİNİ YÖNETEMEME - 23/02/2021
İdareci olarak görevlendirilmek isteyen bir öğretmenin derhal yönetici yetiştirme programına alınması gerekmektedir.
KANAL MI KARGA MI - 15/12/2020
İnsan kargadan da öğrenir. Fakat bu kanallar eğitimde kılavuzumuz olamaz. Zira atalarımız ne demiş kılavuzu karga olanın …..
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret122984