• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/maarifsen
  • https://www.twitter.com/maarifsen
  • https://www.instagram.com/maarifsen
  • https://www.youtube.com//channel/UCXX727pYLXon8RIb0UWiUuA/videos?view_as=subscriber
Çevrimiçi Üyelik

Taleplerimiz
Yayınlarımız
MaarifTV
Akif Keten
aketen@maarifsen.org
KİTABIMIZ
27/01/2023

Kitap adına ne varsa hepsi inananlar için inmiş, son kitaptan sonraki yazılan bütün kitaplar, o kitabı açıklamak için kaleme alınmıştır.


İnen bütün kitaplar ve yerde yazılanlar insanlar için insana verilen değer içindir. Bu sebepten ötürü kitabın türü ne olursa olsun kitaplar değerli ve saygıya layıktır. Sadece kitaplar değil kitabın yazıldığı araçlardan kağıt bile hürmet görür bizde. Kalem ve kağıt kitabın iki ana unsurudur. Kitabımız kaleme ve satırlara yemin eder.[1] Oku emriyle başlar ilk hitap. Okumak için bir kitap gerek. Kitaplar okunmak için vardır yakılmak ve çiğnenmek için değil. Tarih boyunca kütüphaneler kuran medeniyetler ve kitabı kütüphaneyi yıkan vahşiler olmuştur. Köpeğin havlaması veya eşeğin anırması yadırganacak ve tepki gösterilecek bir şey değildir. Fakat üstümüze üstümüze havlayan köpeğe hoşt demek de en tabii hakkımızdır. Bu yazı şu sıralar kitabımıza akıl almaz, vicdana sığmaz hakaret etmeye çalışan sözde medeni avrupa toplumundaki köpeklere hoşt mesabesindedir.

Kuran kendini koruyan bir kitaptır. Ona hakkıyla sahip çıkmak ise hükümlerine göre hareket etmekle olur. Bu bakımdan kitabın hükümlerine sahip çıkmayanların kitaba sahip çıkması asla mümkün değildir.


Mesela Kuran yakınlarınıza bile olsa adaletten şaşmayın derken[2] bir kodamana  dokunan hakimin görev yeri değişiyor hakimlik teminatı ayaklar altına alınıyorsa, adaleti yerine gelsin diye yerden göğe binlerce dua çıkıyor ve haklarında öfke[3] ile karar alınanlar olup adaletten sapılıyorsa, emaneti ehline teslim edin[4] derken liyakate vurgu yapan kitabın emrine muhalif olarak nepotizm hakimse kadrolarda, Kuran çok olmayı değil nitelikten yana olmayı önemserken[5] sivil toplum olmanın önüne yüzdelik barajlar konuluyorsa, Kuran göğe bir mizan koyduğunu ve düzenin bozulmamasını söylerken[6] göğümüzde zehir fışkırtan uçaklar fink atıyorsa, Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibiyse[7] fakat buna rağmen Sinan’ın ateşi sadece düştüğü yeri yakıyor, suskunluk asaletten sayılıyorsa kitaba en büyük saygısızlığı kim yapıyor söyleyin hele.

Hocam İsveçli Hollandalı dururken bizim Müslümanlara yüklenmenin sırası mı dediğinizi duyar gibiyim. Onlara cevabımız Diyanet Vakfı üzerinden, yakılan Kuran’ın 33 katı Kuran göndererek cevap verdik zaten. Biz toplum olarak Kuran’a davranışlarımızla sahip çıksaydık onlar buna cesaret bile edemezlerdi.

İslamilik endeksine uygun devletler sıralamasında İsveç’ten Hollanda’dan sonra gelen bir ülke olarak onlara mı kızayım kendimize mi? Mehmet Akif yüzyıl önce :“işleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi! ” derken doğru tespitte bulunmamış mı? Tabi olarak bu endeksle ilgili şu konuya da vurgu yapmam gerekiyor; bütün toplumlar ideal bir devlet kurma yarışındadırlar. Bu inançlarının doğruluğu ya da sapkınlığı ile alakalı değildir. Bütün öğretiler adaleti, ahlakı ve erdemli olmayı öğütler. Bizim burada yakındığımız durum, asrısaadeti bilen, Akif’in dediği gibi dünyaya milliyet öğreten[8] bir ecdadın nesli olarak davranışlarımızın Medine’de medfun olan nebinin öğretilerine ve getirdiği kitaba uygun olmamasıdır.


Efendiler kendimize gelmenin kitaba uymanın zamanı şimdi. İşlerimizi kitabına uydurarak devam ettiğimiz müddetçe elin gavuruna gerek kalmayacak helak olmamız için. Kitabın ortasından konuşacak hatiplerimiz ağızlarını eğip bükerek kitapta olmayanı bize anlatmayacak.[9]

Bu yazının muhatabı sensin kardeşim. Bu yazının muhatabı benim. Bu yazının muhatabı bir kitle  ya da oluşum değil, fert fert herkes. İşi sadece yöneticilere ve makam sahibi olanlara hasretmeyesin. Çünkü yöneticiler toplumun bir eseri. Makam sahipleri de bu yazıdan müstağni olduklarını düşünmesinler zira toplum da bir nevi onların eseri. Hepimizin kitabın eseri olduğu insanlar olmamız temennisiyle…


[1] Nûn, Kaleme ve yazdıklarına andolsun. (Kalem 1)

[2] Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.(nisa 135)

[3] Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvâya daha uygundur. Allah'tan korkun. (Maide 5)

[4]  Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir. (Nisa 58)

[5]  “Nice az birlik vardır ki, Allah'ın izniyle sayıca çok birliği yenmişlerdir, Allah sabredenlerle beraberdir” (bakara 249),

 “Sizden sabırlı yirmi kişi olsa, küfre sapanların iki yüz kişisine galip gelir; sizden yüz kişi olsa, onların binine galebe çalar. Çünkü onlar gereğince anlamayan bir topluluktur. İçinizden sabırlı yüz kişi olsa, iki yüz kişiye galip gelir; sizden bin kişi olsa, Allah'ın izniyle iki bin kişiye galebe çalar.” (Enfâl, 65-66),

“Cemaatiniz çok da olsa size zerre kadar yarar sağlayamaz. Allah inananlarla beraberdir.” (Enfâl, 19)

[6] (Allah) göğü yükseltmiş ve dengeyi bozmayasınız diye (oraya) bir denge koymuştur. (Rahman 7-8)

[7] “Bir cana kıymanın veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmanın cezası olmaksızın kim bir kimseyi öldürürse sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir canı kurtarırsa sanki bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” (Maide 32)

[8] Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz:
Gelmişiz dünyâya milliyyet nedir öğretmişiz! (Safahat, Hakkın Sesleri)

[9] Onlardan bir grup, kitapta olmayanı ondan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler ve Allah katından olmadığı halde, “Bu Allah katındandır” derler. Onlar bile bile Allah hakkında yalan uydurmaktadırlar. (Ali İmran 78)

 304 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİMLİĞİMİZ - 18/12/2022
Bu raddeye kadar birilerini incitecek söz kullandıysam hak etmişsinizdir. Özür dilerim daha fazlasını kullanamadığım için...
RESMİ YALAN; "İSTATİSTİK" - 17/12/2022
Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
AHLAKSIZ TEKLİF II - 13/12/2022
Sebep ne olursa olsun bundan sonra bizim için sendikacılık daha zevkli hale gelmiştir. İddiasından vurulanların yüzüne vurulacak somut bir argüman ortaya çıkmıştır.
ANADİLİMİZ - 11/12/2022
Esas anadilimiz insanlıktır. İnsan olmayanın dili de dini de olmaz.
SİYASETİMİZ - 15/10/2022
Dört yıl evvel sendika kurma düşüncesi ile toplandığımızda ahitleştiğimiz konuların başında siyasi konulara meze olmadan, hiçbir siyasiden icazet alamaya gerek duymadan eylem ve söylemlerde bulunmaktı.
KARİYER BASAMAKLARI ÜZERİNE - 31/07/2022
Meslek kanunu nihayetinde çıkmış fakat dağ fare doğurmuştur. Beklentileri karşılamaktan uzak, sahanın görüşü alınmadan çıkan, öğretmenlerimizin hak ve hukukunu korumaktan bahsetmeyen bir kanunla karşı karşıyayız
SENDİKAL ŞİİR - 07/02/2022
ŞİİRLE SENDİKACILIK DENEMESİ
MANEVİ HATA - 01/02/2022
İnsan hata ile maluldür. En doğrusu hatadan erkenden dönmektir. Hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Yapılan hatalardan kaynaklanan haksızlıklarının giderilmesi vicdanlardaki yaraya merhem olması için elzemdir.
MÜLAKAT II - 01/01/2022
Mülakat demek, gelecek güzel günlerin köküne kibrit suyu dökmektir. Mülakat, bizden sonraki nesillere miras olarak bırakılacak en son şeydir. Reddi miras yapılsa yeridir.
 Devamı
Sosyal Medya
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret184123